SNÍH V BOSTONU, CHAN-HOM V ČÍNĚ / KOREJI

13.7.2015 9:16 | Autor: Jan Horák

radar

Světové oceány byly v závěru prvního čistokrevně červencového týdne poměrně rozbouřené, neboť v nich bylo možné spatřit dohromady šest tropickocyklonálních soustav, ať už zanikajících či vyvíjejících.

Převážná většina setrvávala nad územím Tichého oceánu – u 10. severní rovnoběžky a jejich blízkých sester se v prostoru mezi mezinárodní datovou hranicí (v případě severní polokoule jde vesměs o 180. poledník) a 100. západním poledníkem motaly celkem čtyři oblačné formace – první dvě západně od Havajských ostrovů (tropické bouře Halola a Iune), třetí mezi 120. až 130. východním poledníkem a 7. až 16. severní rovnoběžkou a čtvrtá u pobřeží Mexika (tropická bouře Dolores).

Zbylé dva systémy považovaly za domácí půdu Pacifik, avšak ten „asijský“ a nikoliv „americký“. Prvním byl dosluhující tajfun Chan-hom a tím druhým nadále čilá Nangka.

Spojené státy americké (Havajské ostrovy) žádné velké komplikace nečekají, Mexičané, Číňané, Japonci a Korejci už však totéž říci nemohou.
Mexiko, přesněji jeho státy Oaxaca, Guerrero, Michoacán, Jalisco, Colima či Baja California Sur, ohrožuje bouře Dolores, která by dle předpokladů mohla nabýt statusu hurikánu 2. až 3. kategorie.

Tajfun Nangka, který v podobě tajfunu 4. kategorie přešel přes severní okruh Severních Marian, se v neděli ráno našeho času nacházel ve Filipínském moři. Odtud by se měl vydat směrem na sever až severozápad, do potencionálního nebezpečí se tak dostává Japonsko. S větrem o rychlosti až okolo 250 km/h se tento oblačný vír už zapsal mezi tajfuny 5. kategorie, poté ale zeslábl a na počátku druhé poloviny víkendu šlo o tajfun 1. kategorie. I tak se ještě očekává, že zesílí.

Nejvíce o sobě dal v předešlých desítkách hodin vědět tajfun Chan-hom, který zasáhl hustě osídlený jihovýchod Číny, resp. okolí velkoměstské Šanghaje. Krátce po vstupu do vod Východočínského moře získal Chan-hom označení tajfun 4. kategorie, následně ale začal – naštěstí pro Číňany – rychle ztrácet na energii. Na ostrůvcích ležících východně od Tchaj-čou byly v závěru pátečního dne místního času hlášeny poryvy větru o rychlosti až 45 m/s, tj. 162 km/h, v samotné Šanghaji poté došlo na nárazy o 18 až 23 m/s, tj. 65 až 83 km/h. V neděli byl Chan-hom nad Žlutým mořem, avšak ve stádiu rozkladu.

Americký Boston možná nyní žádná tropická cyklóna netrápí, zato je v něm ale ještě ke spatření tající sníh ze zimních sněhových bouří – při nich se v únoru utvořila až dva a půl metru vysoká pokrývka. Sníh společně s odpadem skončil na jedné skládce a zde i po dlouhých měsících stále ještě odtává – právě onen odpad funguje jako izolace, která špinavý a extrémně nekvalitní sníh ještě udržuje při životě. Ve městě už odstartovala „loterie“, kdy veškerý sníh zmizí. Jak ale pro NYT (New York Times) uvedl jeden z obyvatelů (Tim Pedrsen), ne všichni jsou z toho nadšení.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 25. LEDNA

REKORDY NA 25. LEDNA

Na středu 25. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...


VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...


REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...