SNĚHOBÍLO NA JIHU RUSKA, ALE I NA JIHU BRAZÍLIE

8.10.2016 9:13 | Autor: Jan Horák

radar

V neděli 1. října 1916 se rtuť teploměru v Omsku vyšplhala až na letních 27,4 °C – v rámci sledovaného období (1900 – 2016) jde o jediný letní a tím logicky i ten vůbec nejteplejší den desátého měsíce. Naopak ta totálně nejnižší říjnová teplota se zrodila o poslední den druhé třetiny podzimu, konkrétně ve čtvrtek 31. října 1940, je rovna -28,1 °C.

Až na -5,8 °C ve středu 5. října 2016 poklesla teplota vzduchu v Omsku – nechybělo až tak mnoho k pokoření stávajícího minimálního rekordu pro tuto čtyřiadvacetihodinovku, která se datuje na letopočet 1970 a jež činí -7,4 °C. Pravdou je, že letošní říjen je v tomto koutě Ruska prozatím teplotně podprůměrný – jeho první týden nabídl v průměru 3 °C, odchylka od normálu tím pádem takřka -4 °C. Čtyři dny byly mrazové (-1 až -6 °C), zbylé tři zůstaly v rámci Tmin mezi 2 až 0,1 °C.

Od čtvrtečního večera do pátečního rána se zde dělo v podstatě to samé jako v noci ze středy na čtvrtek – k zemi se snášely sněhové vločky. Protože ale tentokrát zapracovala zadní strany cyklóny, tak v podstatě jen sněžilo. Menším problémem byly teploty, povětšinou se nacházely zlehka nad 0 °C, ranní přibližně 5 cm sněhová pokrývka však přesto leckoho potěšila. Krátký pohled na mokře pocukrovaný páteční Omsk:

https://www.youtube.com/watch?v=FlRltrKWkuQ

Sněžení spojení s tou samou oblastí nižšího tlaku vzduchu nicméně v pátek 7. října zavítalo také do relativně nedalekého Novosibirsku, kde ráno a dopoledne připadlo kolem 2 cm sněhu. Při první dodávce sněhu po letní pauze byla taktéž spatřena Tmin v podobě -0,9 °C. V dalších hodinách teplotní křivka překročila 3,0 °C a sněhové vločky zkapalněly. Na teplotní rekordy nedošlo, 7. říjen totiž pamatuje lepší výkony – roku 1952 až -6,1 °C a v sezóně 1991 až 17,9 °C. Teplotní rozpětí celého novosibirského října pak odpovídá -26,4 až 27,2 °C. V prvním případě jde o 26. říjen 1976, v tom druhém o 3. říjen 1948.

Z kontinentálně podnebného sektoru jižního Ruska se nyní přesuňme do jihoamerických horských subtropů, jmenovitě na jih Brazílie, přesněji do metropole brazilského státu Paraná, jíž je cca dvoumilionová Curitiba.

Ani tady o čtvrteční den extra horko nebylo – v minimu 11,6 °C, v maximu 16,1 °C. Důvod této skutečnosti je celkem prostý, a to příliv méně prohřátého vzduchu od jihu. Nemluvě o vyšší nadmořské výšce tohoto velkoměsta, a to něco málo přes 900 m n. m.

I Curitiba byla sněhobílá – shodně zabarvená deka dosahovala výšky až přes 5 cm, čímž fakticky vyrovnala ruský Omsk. V Curitibě ale samozřejmě nešlo o sníh, nýbrž o nahromaděné malé kroupy, které sem přinesla odpolední bouřka. Ta mimo jiné trochu zchladila – ze 16 °C učinila 12 °C.

https://www.youtube.com/watch?v=_QWpmKSBQsA

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo až oblačno,...

REKORDY NA 28. ŘÍJEN

REKORDY NA 28. ŘÍJEN

Na pátek 28. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SEYMOUR A KYANT A VELKÝ ROZDÍL TEPLOT NA 90 KM

SEYMOUR A KYANT A VELKÝ ROZDÍL TEPLOT NA 90 KM

Dvě tropické tlakové níže byly nad vodami světových oceánu k...


STŘEDA, NEJZASNĚŽENĚJŠÍ ŘÍJNOVÝ DEN 3. TISÍCILETÍ

STŘEDA, NEJZASNĚŽENĚJŠÍ ŘÍJNOVÝ DEN 3. TISÍCILETÍ

Průměrná teplota vzduchu 4,7 °C, průměrná minimální teplota vzduchu 2,0...

JEDNODUCHÁ PRAVIDLA PRO DLOUHÝ ŽIVOT

JEDNODUCHÁ PRAVIDLA PRO DLOUHÝ ŽIVOT

Znečištění životního prostředí - především vzduchu, který dýcháme - může...

DUŠIČKY PŘINESOU VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

DUŠIČKY PŘINESOU VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

Tento týden přináší počasí jako na houpačce – už v pondělí...


REKORDY NA 27. ŘÍJEN

REKORDY NA 27. ŘÍJEN

Na středu 27. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ALŽÍRSKÝ ALŽÍR ŽHAVENÝ JIHEM I ATLASEM

ALŽÍRSKÝ ALŽÍR ŽHAVENÝ JIHEM I ATLASEM

Rozsáhlá tlaková výše nad evropským Ruskem vybíhající až nad Balkán...

24. – 25. 10. 2016: PRVNÍCH 48 HODIN POD -20,0 °C

24. – 25. 10. 2016: PRVNÍCH 48 HODIN POD -20,0 °C

Určité jakosti nejnižších i nejvyšších denních teplot vzduchu mají kompetenci...