SKANDINÁVSKÉ POHOŘÍ BIČOVAL ORKÁN

3.10.2015 8:52 | Autor: redakce

F077

 

Oblast vyššího tlaku vzduchu sedící nad střední Evropou způsobila, že noc ze čtvrtka 1. října na pátek 2. října byla v České republice chudá na oblačnost a že povětrnostní situace byla nanejvýš klidná. Nastaly tak velice vhodné podmínky pro noční odevzdávání tepla (radiační ochlazování) a páteční minima byla velmi nízká.

K nejchladnějším bodům evropského srdce patřily Jizerské hory, které stejně jako ve čtvrtek zamířily až k -10°C. Zima ale byla také v nížinách, Chomutovsko hlásilo v minimu 1°C, poblíž jezera Most byl v Kopistech zaznamenán -1°C (přímo v Mostě se minima pohybovala kolem 1 až 2°C), na stanici v Ústí nad Labem, která oproti té v Kopistech neleží v „důlku“, nebylo méně než 4.2°C, Liberec slevil na lehce mrazivých -0.4°C, Brno nešlo pod 3.0°C, Ostrava na tom byla shodně jako Chomutovsko (0.7°C) a nedaleko Thomayerovy nemocnice bylo v Praze-Libuši naměřeno 1.5°C.

Páteční odpoledne už bylo o poznání příjemnější, teploty se povětšinou pohybovaly kolem 15 až 19°C, sem tam byla atakována i dvacítka, a to třeba v Doksanech (ráno ale až -1.7°C). V dalších dnech se budou minima zvedat, jednat přibude oblačnosti a také nás bude ofukovat teplejší vánek.

Zatímco na Čechy v pátek dohlížela anticyklóna, u Seveřanů byl k vidění významnější tlakový gradient spojený s tlakovou níží se středem nejdříve nad územím známém jako Vesterály (souostroví v severní části Norska, cca 200 km severně od severního polárního kruhu mezi městy Bodø a Tromsø).

Vesterály hlásaly v pátek dopoledne pokles tlaku vzduchu až na 985 hPa, metropolitní Oslo bylo ve stejnou dobu na 1015 hPa a takové Drážďany na 1028 hPa. Pásmo zhuštěných izobar mezi Dánskem a severem Skandinávie na synoptických mapách dávalo jasně najevo, že sever starého kontinentu čeká svižné západní až severozápadní proudění. Konkrétně ve Skandinávském pohoří z toho byl orkán, větrno však bylo na vícero místech.

Stekenjokk (Švédsko, cca 1040 m.n.m.): Jde o oblast situovanou západně od města Storuman, při řádění cyklóny Hilde v listopadu 2013 tu byl registrován náraz větru o rychlosti až 56 m/s, tj. 202 km/h. Tak bouřlivě tady sice o tento pátek nebylo, přesto ale o adrenalin postaráno bylo – poryvy větru dosahovaly rychlosti až okolo 43 m/s, tj. 155 km/h. Stabilní tempo větru odpovídalo plus mínus 30 m/s, tj. 108 km/h, a to při teplotách kolem 1 až 2°C, smyslový vjem tak dělal cirka -9°C.

Rørvik: V dopoledních a částečně i odpoledních hodinách provázely toto norské město údery větru o rychlosti v okruhu 22 až 24 m/s, tj. 79 až 86 km/h, díky tomu zde panovaly prakticky stejné podmínky jako v úvodu druhé poloviny listopadu 2013, kdy sem bouře Hilde donesla poryvy větru o rychlosti okolo 23 až 25 m/s, tj. 83 až 90 km/h.

Nejsilnějších nárazů větru se v pátek dočkaly vrcholky Skandinávského pohoří, které byly bičovány větrem o rychlosti přes 40 m/s, tj. 144 km/h. V níže situovaných lokalitách se povětšinou jednalo o rozumnějších 15 až 20 m/s, tj. 54 až 72 km/h.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno....

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...