SIBI – PO POLEDNI BEZMÁLA 50 °C, V NOCI KOLEM 36 °C

29.5.2016 8:21 | Autor: redakce

RV8JgIp

 

Památně teplá noc se v České republice konala ze středy 7. 8. na čtvrtek 8. 8. 2013, a to v Bystřici pod Hostýnem – teplota vzduchu zde neklesla pod 27,2 °C. Obdobně „příjemná“ noc se v tomto koutě evropského srdce udála také ze středy 22. 7. na čtvrtek 23. 7. 2015, kdy bylo po celou dobu 26 °C a více. Je to dost, při srovnání se světovým rekordmanem se ale stále jedná o slabý šálek kávy – na severu Ománu, ve městě Chasab, bylo v noci z neděle 26. 6. na pondělí 27. 6. 2011 minimem 41,9 °C (s ohledem na celý 27. červen nicméně denní minimum činilo „pouze“ 41,7 °C).

Údolí smrti v Kalifornii se rozhodlo Chasab napodobit, a to hned o rok později – v noci ze středy 11. 7. na čtvrtek 12. 7. 2012 (opět noc ze středy na čtvrtek!) neslevilo Údolí smrti na méně než 41,7 °C. Do té doby bylo zdejším rekordem 39,4 °C z letopočtu 1970. Středa 11. července 2012 si mimo jiné připsala desátou nejvyšší teplotu, která kdy byla v Údolí smrti registrována, a to 53 °C.

Navzdory nízké relativní vlhkosti vzduchu muselo jít o velmi náročné noci. V Česku by takovéto teplotní podmínky, byť by panovaly jen jeden den, zřejmě trochu zeditovaly číslici vyjadřující celkovou populaci České republiky. Maxima v okruhu 50 °C a minima v sousedství 40 °C jsou však v našich zeměpisných šířkách naprosto nereálná a po nějakou dobu tomu tak ještě určitě bude.

V Pákistánu a Indii takové štěstí nemají. Vrcholící období sucha sem pravidelně přinášejí extrémně vysoké teploty, a to jak přes den, tak i v noci.

Pákistánské město Sibi momentálně patří k nejžhavějším místům na Zemi a taktéž sobota 28. května toho byla důkazem.

V 5 hodin 36 °C, v 11 hodin 40 °C, k obědu 42 °C a v průběhu odpoledne až 48 °C. Přitom neustále jasno, bezvětří či pouze slabý vánek a relativní vlhkost vzduchu od 15 do 60 %. Tak ve zkratce vypadal první den posledního víkendu meteorologického jara 2016 v Sibi.

Noc z pátku na sobotu by pro leckterého Středoevropana byla osobní verzí show Kdo přežije, neboť jako v předcházejících dnech se noční teploty motaly okolo 39 až 35 °C, dnem se stalo 34 °C. Za zmínku stojí například 2. hodina a jejích nanejvýš pohodlných 37 °C. A více méně identické podmínky panují v Sibi už několik týdnů…

Nejrozpálenějším dnem roku 2016 je v Sibi středa 18. května, která všem dopřála až 51 °C. Naproti tomu tou nejsympatičtější čtyřiadvacetihodinovkou zůstává úterý 26. ledna, to nabídla Tmin -2 °C a Tmax 22 °C.

Rovněž sousední Indii trápí a trápila vedra. Žár byl tak velký, že opět vlhly silnice: https://www.youtube.com/watch?v=vwyRmORJTW4

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude oblačno, na jihozápadě...

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...