SEYMOUR A KYANT A VELKÝ ROZDÍL TEPLOT NA 90 KM

27.10.2016 8:22 | Autor: Jan Horák

Dvě tropické tlakové níže byly nad vodami světových oceánu k vidění o letošní 26. říjen. Jedna, ta o dost vyspělejší, v Tichém oceánu relativně nedaleko Mexika, druhá v bengálském výběžku Indického oceánu. Bengálským výběžkem je samo sebou myšlen Bengálský záliv mezi Indií a Myanmarem (Barmou).

Seymour a Kyant. Aneb jména těchto dvou tropických cyklón. Obě jsou z českého úhlu pohledu poněkud exotická, jinými slovy z nich jednoznačně nevyznívá, která je pacifická a která bengálská, tak se na ně podívejme trochu více zblízka.

Seymour je hurikán – a v tuto chvíli už je jasno, neboť v Indickém oceánu hurikány nejsou. Ve středu odpoledne, přesněji někdy kolem 13:30 stále ještě SELČ, se tento oblačný vír svým středem nacházel u 120. západního poledníku a 17. severní rovnoběžky, takže zhruba 1 200 km jihozápadně od jižního pobřeží mexického Kalifornského poloostrova. Produkoval přitom vítr o rychlosti kolem 230 až 240 km/h, dle pravidel Saffir-Simpsonovy stupnice byl tím pádem ve stádiu plně vyzrálého hurikánu 4. kategorie.

Dle prognóz, přinejmenším podle těch středečních, by však pevninu ohrozit neměl – prozatím to vypadá, že po dosažení vrcholné fáze svého života začne rychle ztrácet síly a že se v nejbližších dnech zhroutí nad otevřeným Tichým oceánem v bezpečné vzdálenosti od Mexika.

Kyant je tropická bouře. Po středečním obědě, jmenovitě okolo 13:30 SELČ, svou vnější vysokou oblačností tečovala východní pobřeží Indie. Už na satelitních snímcích bylo vidět, že nikterak enormně silná není – do typického víru s okem plus mínus uprostřed měla docela daleko. Co se tempa jejích větrů týče, šlo o 90 až 100 km/h, tudíž čistokrevná tropická bouře. Modely mají jasno – zasáhne jižní Indii, avšak „pouze“ v podobě tropické bouře či tropické deprese. Žádná katastrofa by se tedy na tomto decentně přelidněném subkontinentu konat neměla.

Závěrem zavítejme na severozápad jihoafrického Severního Kapska. Pobřeží této části JAR ve středu odpoledne opět zahalila nízká oblačnost – zkondenzovaný vlhký oceánský vzduch, jako obvykle. V přímořském městě Port Nolloth díky tomu ve 14 hodin hlásili zataženo a svěžích 15,6 °C. O 90,7 km dále směrem na severovýchod bylo na jihoafricko-namibijském pomezí, konkrétně ve vísce Vioolsdrif, jasno a rtuť teploměru se nacházela na nesvěžích 41,9 °C. Na 90 km tedy rozdíl 26,3 °C. Stejná vzdušná odloučenost panuje také například mezi Prahou a Libercem – představa, že by ve stejnou chvíli bylo v Praze 16 °C a v Liberci 42 °C (nebo naopak), je opravdu „sci-fi“.

Teplotní kontrasty mezi těmito lokalitami jsou velmi časté, nicméně ten středeční odpolední patřil k těm dosti výrazným.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ

VÝHLED POČASÍ

  V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť. Nejvyšší teploty...

REKORDY NA 20. ÚNORA

REKORDY NA 20. ÚNORA

  Na pondělí 20. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

  Vydatnější srážky spojené s hlubší tlakovou níží (pokles tlaku...


O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

  Na 79° s. š., to jest přibližně 1 400...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

  Na neděli 19. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROČ SE POJMENOVÁVAJÍ TLAKOVÉ ÚTVARY?

PROČ SE POJMENOVÁVAJÍ TLAKOVÉ ÚTVARY?

  Tlakové útvary dostávají svá jména. Dlouhou tradici má pojmenovávání...


V SYDNEY V PÁTEK 17. 2. UHODILO PŘES 700 BLESKŮ

V SYDNEY V PÁTEK 17. 2. UHODILO PŘES 700 BLESKŮ

Pamatujete na noc z úterý 7. 7. 2015 na...

BRNO CHLADNĚJŠÍ NEŽ…

BRNO CHLADNĚJŠÍ NEŽ…

Budeme-li zas a znovu ve věci průměrné teploty vycházet...

POZNEJTE 100 NEJ

POZNEJTE 100 NEJ

Kniha, kterou Vám dnes představujeme, je další ze série 100 NEJ...