SEYMOUR A KYANT A VELKÝ ROZDÍL TEPLOT NA 90 KM

27.10.2016 8:22 | Autor: Jan Horák

radar

Dvě tropické tlakové níže byly nad vodami světových oceánu k vidění o letošní 26. říjen. Jedna, ta o dost vyspělejší, v Tichém oceánu relativně nedaleko Mexika, druhá v bengálském výběžku Indického oceánu. Bengálským výběžkem je samo sebou myšlen Bengálský záliv mezi Indií a Myanmarem (Barmou).

Seymour a Kyant. Aneb jména těchto dvou tropických cyklón. Obě jsou z českého úhlu pohledu poněkud exotická, jinými slovy z nich jednoznačně nevyznívá, která je pacifická a která bengálská, tak se na ně podívejme trochu více zblízka.

Seymour je hurikán – a v tuto chvíli už je jasno, neboť v Indickém oceánu hurikány nejsou. Ve středu odpoledne, přesněji někdy kolem 13:30 stále ještě SELČ, se tento oblačný vír svým středem nacházel u 120. západního poledníku a 17. severní rovnoběžky, takže zhruba 1 200 km jihozápadně od jižního pobřeží mexického Kalifornského poloostrova. Produkoval přitom vítr o rychlosti kolem 230 až 240 km/h, dle pravidel Saffir-Simpsonovy stupnice byl tím pádem ve stádiu plně vyzrálého hurikánu 4. kategorie.

Dle prognóz, přinejmenším podle těch středečních, by však pevninu ohrozit neměl – prozatím to vypadá, že po dosažení vrcholné fáze svého života začne rychle ztrácet síly a že se v nejbližších dnech zhroutí nad otevřeným Tichým oceánem v bezpečné vzdálenosti od Mexika.

Kyant je tropická bouře. Po středečním obědě, jmenovitě okolo 13:30 SELČ, svou vnější vysokou oblačností tečovala východní pobřeží Indie. Už na satelitních snímcích bylo vidět, že nikterak enormně silná není – do typického víru s okem plus mínus uprostřed měla docela daleko. Co se tempa jejích větrů týče, šlo o 90 až 100 km/h, tudíž čistokrevná tropická bouře. Modely mají jasno – zasáhne jižní Indii, avšak „pouze“ v podobě tropické bouře či tropické deprese. Žádná katastrofa by se tedy na tomto decentně přelidněném subkontinentu konat neměla.

Závěrem zavítejme na severozápad jihoafrického Severního Kapska. Pobřeží této části JAR ve středu odpoledne opět zahalila nízká oblačnost – zkondenzovaný vlhký oceánský vzduch, jako obvykle. V přímořském městě Port Nolloth díky tomu ve 14 hodin hlásili zataženo a svěžích 15,6 °C. O 90,7 km dále směrem na severovýchod bylo na jihoafricko-namibijském pomezí, konkrétně ve vísce Vioolsdrif, jasno a rtuť teploměru se nacházela na nesvěžích 41,9 °C. Na 90 km tedy rozdíl 26,3 °C. Stejná vzdušná odloučenost panuje také například mezi Prahou a Libercem – představa, že by ve stejnou chvíli bylo v Praze 16 °C a v Liberci 42 °C (nebo naopak), je opravdu „sci-fi“.

Teplotní kontrasty mezi těmito lokalitami jsou velmi časté, nicméně ten středeční odpolední patřil k těm dosti výrazným.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát...


NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno nebo skoro...

REKORDY NA 5. PROSINCE

REKORDY NA 5. PROSINCE

Na pondělí 5. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

V pondělí bude jasno nebo skoro jasno, místy mrznoucí mlhy...

LASVEGASKÁ LEDOVÁ VLNA 2. 12. – 5. 12. a 7. 12. 1948

LASVEGASKÁ LEDOVÁ VLNA 2. 12. – 5. 12. a 7. 12. 1948

Sobota 3. prosince 2016 přivedla na meteorologický svět v rámci...

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

S jihoqueenslandským městečkem Birdsville, stejně jako s australskou povětrnostní situací,...