SEVERNÍ EGYPT POCÍTIL MOC VÁNKU ZE SAHARY

23.10.2015 18:55 | Autor: Jan Horák

Sledujete-li například předpovědní model GFS a přitom jste zároveň milovníci zimy, tak možná při pohledu na aktuální výstupy vztahující se na závěr října a úvod listopadu propadáte depresi. To v tuto chvíli ještě není vůbec nutné, vždyť teprve pomalu končí druhá třetina podzimu a na příchod zimy je tak ještě času dost. Doufejme tedy pouze, že se jižní expres v nejbližších týdnech unaví a že od prosince až do března bude trávit dovolenou daleko od teritoria střední Evropy.

Momentálně je 100% jisté pouze to, že nám rozhodně nehrozí vlny úmorných veder jako tomu bylo v letních měsících, hlavně pak v srpnu. Na severu Afriky ale ještě sezóna horkých přívalových vln neskončila a ve čtvrtek 22. října se zde zrovna jedna konala, a to třeba v severním Egyptě.

Nad Středozemním mořem seděla před pátečním dnem oblast nižšího tlaku vzduchu, která mimo jiné zasahovala až na půdu Afriky. Obyvatelé a turisté v Tunisku se díky tomu dočkali mírnějšího evropského vánku, který byl obohacen o frontální oblačnost a srážky. Oblaka spojená se studenou frontou rovněž hlásila pobřežní část sousední Libye. Na zbytku Libyjského území a v Egyptě naproti tomu úřadoval příliv velmi teplého a suchého vzduchu ze Sahary a lidé žijící na severu země pyramid se díky tomu těšili z tropických teplot, které navíc pokukovaly po přepisu dějin.

Pro názornou ukázku čtvrtečního pohybu vzduchu po severní Africe začněme v Tunisku. V Tunisu, metropoli zmiňovaného státu, dosahovala teplota vzduchu ve 14 hodin skromných 18°C, dost k tomu ale přispěla bouřka a její kapky deště. Ve městě Kajruván, jež je od Tunisu vzdáleno cca 115 km jihozápadně, bylo ve stejnou dobu polojasno a rtuť teploměru se nacházela u 23°C. Sever ostrovní Džerby (asi 220 km jihovýchodně od Kajruvánu) hlásal 22. října ve 14 hodin polojasno a 25°C. Teploty okolo 24 až 26°C rovněž naměřili na jihu Tuniska. Severozápad Libye registroval o čtvrteční 14. hodinu 25 až 30°C a při pohybu dále na východ už hodnoty pouze a jen vzrůstaly.

V osadě (a oáze) jménem Síva, která je situována na severozápadě Egypta asi 50 km východně od egyptsko-libyjské státní hranice, byl ve shodný čas patrný mírný saharský jihozápadní vítr o rychlosti okolo 6 m/s (22 km/h). Relativní vlhkost vzduchu díky tomu odpovídala pouhým 15% a teplota vzduchu byla rovna 37°C (přesně před rokem, tj. ve středu 22. října ve 14 hodin, ukazoval zdejší teploměr 29°C). Drtivá většina Egypťanů na tom byla obdobně či identicky – egyptské teploty se povětšinou motaly kolem 35 až 38°C. Turisticky aktivní Safága nedaleko Hurghady nabízela ve čtvrtek ve 14 hodin 36°C.

Teď už ale k avizovanému severu Egypta – v Káhiře byl 22. říjen velice žhavý v sezóně 2007, kdy se vzduch prohřál až na 35.8°C. Letošní 22. říjen v Káhiře dokázal prolomit hranici 35.0°C, stačilo to však k rekordnímu zápisu? Odpověď zní: 35.2°C.

Přímořská Alexandrie taktéž čelila velmi vysokým teplotám. Při pohledu do alexandrijské historie lze zjistit, že 22. říjen podal i v tomto případě nanejvýš dobrý výkon v roce 2007, kdy to dotáhl až na 34.4°C. Jak tento fakt ovlivnil tento 22. říjen? Odpověď zní: 35.8°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude zpočátku oblačno až...

CO JE TO ANAFYLAXE

CO JE TO ANAFYLAXE

Anafylaxe je život ohrožující, urgentně nastupující stav, ve svém...


REKORDY NA 25. BŘEZNA

Na sobotu 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

„Ha ha... Podívej se na sebe, vypadáš jak vyzrálý...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...


REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...