SEVERNÍ EGYPT POCÍTIL MOC VÁNKU ZE SAHARY

23.10.2015 18:55 | Autor: Jan Horák

radar

Sledujete-li například předpovědní model GFS a přitom jste zároveň milovníci zimy, tak možná při pohledu na aktuální výstupy vztahující se na závěr října a úvod listopadu propadáte depresi. To v tuto chvíli ještě není vůbec nutné, vždyť teprve pomalu končí druhá třetina podzimu a na příchod zimy je tak ještě času dost. Doufejme tedy pouze, že se jižní expres v nejbližších týdnech unaví a že od prosince až do března bude trávit dovolenou daleko od teritoria střední Evropy.

Momentálně je 100% jisté pouze to, že nám rozhodně nehrozí vlny úmorných veder jako tomu bylo v letních měsících, hlavně pak v srpnu. Na severu Afriky ale ještě sezóna horkých přívalových vln neskončila a ve čtvrtek 22. října se zde zrovna jedna konala, a to třeba v severním Egyptě.

Nad Středozemním mořem seděla před pátečním dnem oblast nižšího tlaku vzduchu, která mimo jiné zasahovala až na půdu Afriky. Obyvatelé a turisté v Tunisku se díky tomu dočkali mírnějšího evropského vánku, který byl obohacen o frontální oblačnost a srážky. Oblaka spojená se studenou frontou rovněž hlásila pobřežní část sousední Libye. Na zbytku Libyjského území a v Egyptě naproti tomu úřadoval příliv velmi teplého a suchého vzduchu ze Sahary a lidé žijící na severu země pyramid se díky tomu těšili z tropických teplot, které navíc pokukovaly po přepisu dějin.

Pro názornou ukázku čtvrtečního pohybu vzduchu po severní Africe začněme v Tunisku. V Tunisu, metropoli zmiňovaného státu, dosahovala teplota vzduchu ve 14 hodin skromných 18°C, dost k tomu ale přispěla bouřka a její kapky deště. Ve městě Kajruván, jež je od Tunisu vzdáleno cca 115 km jihozápadně, bylo ve stejnou dobu polojasno a rtuť teploměru se nacházela u 23°C. Sever ostrovní Džerby (asi 220 km jihovýchodně od Kajruvánu) hlásal 22. října ve 14 hodin polojasno a 25°C. Teploty okolo 24 až 26°C rovněž naměřili na jihu Tuniska. Severozápad Libye registroval o čtvrteční 14. hodinu 25 až 30°C a při pohybu dále na východ už hodnoty pouze a jen vzrůstaly.

V osadě (a oáze) jménem Síva, která je situována na severozápadě Egypta asi 50 km východně od egyptsko-libyjské státní hranice, byl ve shodný čas patrný mírný saharský jihozápadní vítr o rychlosti okolo 6 m/s (22 km/h). Relativní vlhkost vzduchu díky tomu odpovídala pouhým 15% a teplota vzduchu byla rovna 37°C (přesně před rokem, tj. ve středu 22. října ve 14 hodin, ukazoval zdejší teploměr 29°C). Drtivá většina Egypťanů na tom byla obdobně či identicky – egyptské teploty se povětšinou motaly kolem 35 až 38°C. Turisticky aktivní Safága nedaleko Hurghady nabízela ve čtvrtek ve 14 hodin 36°C.

Teď už ale k avizovanému severu Egypta – v Káhiře byl 22. říjen velice žhavý v sezóně 2007, kdy se vzduch prohřál až na 35.8°C. Letošní 22. říjen v Káhiře dokázal prolomit hranici 35.0°C, stačilo to však k rekordnímu zápisu? Odpověď zní: 35.2°C.

Přímořská Alexandrie taktéž čelila velmi vysokým teplotám. Při pohledu do alexandrijské historie lze zjistit, že 22. říjen podal i v tomto případě nanejvýš dobrý výkon v roce 2007, kdy to dotáhl až na 34.4°C. Jak tento fakt ovlivnil tento 22. říjen? Odpověď zní: 35.8°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

Před předposlední adventní nedělí r. 2016 (tj. v sobotu 10....

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

Broome je nevelké západoaustralské přioceánské město čítající něco kolem 15...

REKORDY NA 12. PROSINCE

REKORDY NA 12. PROSINCE

Na pondělí 12. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VRÁTÍ SE ZIMA

VRÁTÍ SE ZIMA

V pondělí bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky,...

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

Rozlohou cca 1,2krát větší, populací přibližně 17,9krát menší. A čistokrevně...

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto...


REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...