SAPPORO: LEDOVÝM DNEM ZAPOČAL SNĚŽNÝ FESTIVAL

7.2.2016 9:30 | Autor: Jan Horák

radar

Na půl cesty mezi 41. a 45. severní rovnoběžkou u 141. východního poledníku leží Sapporo, s přibližně 2 000 000 obyvateli jedno z největších měst Japonska.

Přibližně 15 km pod 48. severní rovnoběžkou u 18. východního poledníku je situováno Hurbanovo, díky denní maximu 40.3 °C z 20. července 2007 nejžhavější místo Slovenska.

Zeměpisná poloha více méně stejná, charakter podnebí v podstatě rovnocenný (kontinentální / mírný), rozložení ročních období totožné… Přestože mají Sapporo a Hurbanovo v určitých meteorologických ohledech spoustu společného, jakost zim je poněkud odlišující – zejména v rámci posledních několika sezón. Tak například v zimě 2013/2014 se teploty v Hurbanovu pohybovaly souhrnně okolo +3 °C s tím, že Tmax činila 13.0 °C (20. únor, v pondělí 24. února 12.9 °C) a že Tmin odpovídala -11.2 °C (26. leden). V Sapporu se předminulá zima jako celek prezentovala -3 °C, přičemž nejtepleji bylo ve čtvrtek 5. prosince (11.0 °C) a nejchladněji v sobotu 8. února (-14.3 °C). Co se sněhu týče, Hurbanovo bylo „velmi“ zasněžené v závěru ledna – „až“ 1 cm, Sapporo naproti tomu započalo zimu souvislou sněhovou pokrývkou o tloušťce kolem 6 cm (sníh byl nicméně mokrý a brzy roztál).

V pátek 5. února 2016 nebylo v Hurbanovu po paní zimě vidu ani slechu – zem zelená, voda kapalná a odpolední teploty se vyšplhaly až na rovných 7 °C (v neděli 5. února 2012 ležely v Hurbanovu 2 cm sněhu a ráno i večer poklesla rtuť teploměru až k -13 °C, stropem bylo -5 °C). Japonské Sapporo zaznamenalo o poslední den prvního únorového pracovního týdne poněkud jiný výraz troposféry – konal se ledový den, neboť denní maximum bylo rovno -0.3 °C (v minimu -5 °C).

Páteční den však v Sapporu nebyl pouze ledovým dnem – před víkendem zde odstartoval tzv. Sněžný festival. Ten už se tu pořádá od roku 1950 (tehdy se jednalo o výstavu několika sněhových soch studentů středních a vysokých škol), letos se tedy koná jeho už 67. ročník. V přítomné době jde o velikou „turistickou atrakci“, která do Sappora pravidelně přiláká až pár milionů lidí. Probíhat bude až do čtvrtka 11. února (v Číně se zase nejbližší dny ponesou v duchu oslav nového roku).

Loňský Sněžný festival byl v Sapporu ze strany troposféry odstartován o trochu lépe – celodenní teplotní rozptyl dělal -7.4 až -2.1 °C. Přípravy ale byly horké, a to doslova – několik dnů před zahájením Sněžného festivalu 2015 totiž do Sappora zavítalo trochu teplé počasí, kdy v posledních lednových dnech stoupala maxima až k +4 °C. K tomu navíc zlehka zapršelo, připravené ledové sochy tak musely být přechodně kryty vinylovým materiálem. Celý Sněžný festival následně proběhl při nejvyšších odpoledních teplotách okolo 0 °C, výjimka nastala 7. a 8. února, a to v podobě +3 až +4 °C.

Od neděle do čtvrtka očekává Sapporo převážně záporné hodnoty, pouze v úterý a ve středy, kdy pravděpodobně zasněží, by teplota vzduchu mohla pokořit hranici až +2 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

Rozlohou cca 1,2krát větší, populací přibližně 17,9krát menší. A čistokrevně...

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto...

REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...

REKORDY NA 10. PROSINEC

REKORDY NA 10. PROSINEC

Na sobotu 10. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

Tak se zdá, že se nad námi přinejmenším v nejbližším...

NORMAN WELLS A VARDAH

NORMAN WELLS A VARDAH

Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n....

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude polojasno až oblačno,...