RUSKÝ EXPRES DOPŘÁL MINSKU 1. LEDOVÝ DEN

29.12.2015 8:35 | Autor: redakce

F059

 

Běloruský Minsk mohl o letošní Štědrý den slavit velký meteorologický „úspěch“, bohužel se tak ale nestalo. Ve čtvrtek 24. prosince se hlavní město Běloruska dočkalo až 9 °C (hned v úvodu dne, tj. krátce po půlnoci, v odpoledním čase nanejvýš 7 °C), což se ještě nikdy předtím nestalo, avšak ve středu 23. prosince se rtuť teploměru vyšplhala až na 11 °C, konkrétně 11.1 °C (večer). Tato hodnota už byla rekordní nejen v rámci daného dne, ale rovněž i ve smyslu celého měsíce. Kdyby tedy bylo 11.1 °C naměřeno o několik hodin později, připsal by si Štědrý den roku 2015 nové prosincové maximum, protože těchto 11.1 °C překonalo 10.3 °C z 5. prosince 1961.

Ani loňský 24. prosinec nebyl v Minsku nijak extrémně zimní, na začátku noci a následně i odpoledne se teplota vzduchu vyšplhala až na 4 °C a nad ránem nebylo méně než 2 °C. Poslední čistě zimní Štědrý den se v Minsku konal v roce 2012, to na zemi leželo přes 20 cm sněhu a teploty setrvaly po dobu všech 24 hodin v rozmezí od -18 °C do -12 °C.

Vraťme se ale zpět do přítomnosti. Po rekordně teplém 24. prosinci se metropole Běloruska trochu uklidnila a do tak vysokých Celsiových čísel už nešla. V pátek nanejvýš 4 °C, v sobotu také maximálně 4 °C, v neděli ne více jak 3 °C a v pondělí 28. prosince už po celý den mrzlo.

Postarala se o to počínající skandinávská tlaková výše, která po své přední straně začala do Minsku pumpovat chladnější vzduch ze severu. Severská anticyklóna by měla v nejbližších dnech zmohutnět a „nabobtnat“ a trochu toho chladu by se mělo dostat i k nám. Silvestr 1978 se sice rozhodně opakovat nebude, ale alespoň se ochladí a nadmíru vysoké teploty posledních dnů přestanou škádlit vegetaci. Zda-li půjde jen o několikadenní a nepříliš významnou epizodu se teprve uvidí… Teď ale zpět do Běloruska a jeho Minsku.

V prvních minutách posledního pondělního dne roku 2015 ukazoval minský teploměr -3 °C. Kdyby bylo jasno, číselný údaj digitálního teploměru by byl stále nižší a nižší, ale kvůli velké oblačnosti a vydatnějšímu sněžení se žádný prudký pád nekonal – k ránu -4 °C, přesněji -4.4 °C (v neděli pozdě večer hlásil Minsk 0 cm sněhu, v pondělí odpoledne už byla půda přikryta 10 cm tlustým bílým kobercem). Historické minimum 28. prosince tak ani omylem ohroženo nebylo, v letopočtu 1930 si totiž tato čtyřiadvacetihodinovka připsala až -30 °C. Teploty v okolí -4 °C pak provázely obyvatele Minsku i po zbytek dne.

Jednalo se teprve o první ledový den této zimy, byť jen těsně – ve čtvrtek 17. prosince v Minsku po většinu dne mrzlo, ale ve večerních hodinách byla atakována hranice 0.0 °C a po 23. hodině se konala exkurze až k půli cesty mezi 0 °C a 1 °C.

Minimálně v úterý, ve středu a ve čtvrtek budou v Minsku celodenní mrazy pokračovat, počet ledových dnů tak bude rychle stoupat. Zároveň to znamená, že ročník 2016 odstartuje v největším běloruském městě opravdu zimně. Na otázku, kdy do českých nížin (celoplošně) konečně dorazí větší množství sněhu, prozatím odpověď neexistuje.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. LEDEN

REKORDY NA 19. LEDEN

Na čtvrtek 19. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

Teplotní rekord přinášející počasí se konalo v Nashvillu, hlavním městě...

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

75 cm sněhu a více pamatuje Pec pod Sněžkou naposledy...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude jasno až polojasno,...

NAPLÁNUJTE SI LÉTO

NAPLÁNUJTE SI LÉTO

1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000 tipů, jak...

REKORDY NA 18. LEDEN

REKORDY NA 18. LEDEN

Na středu 18. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


REKORDY NA 17. LEDEN

REKORDY NA 17. LEDEN

Na úterý 17. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 16. LEDEN

REKORDY NA 16. LEDEN

Na pondělí 16. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...