ROZPÁLENÝ MADRID DOROVNAL ROK 1994

1.7.2015 7:57 | Autor: redakce

F473

 

 

V úterý po obědě, konkrétně o půl druhé odpoledne neboli též o půl čtrnácté, bylo v Evropě nejslunečněji v Portugalsku, ve Španělsku, ve Francii, ve wimbledonské Anglii, v Lucembursku, v Belgii, v Nizozemsku, v Itálii, ve Švýcarsku, v Brémách, v Dolním Sasku, v Severním Porýní-Vestfálsku, v Hesensku, v Porýní-Falc, v Sársku a v Bádensku-Würrtembersku. V těchto evropských sektorech dominovalo jasno a hlavně v případě Španělska a francouzské Akvitánie i vysoké hodnoty.

Teplo bude u našich západních sousedů a nesousedů také v dnech dalších, a to docela dost – na některých místech to vypadá na maxima kolem 36 až 42°C. V Česku zřejmě bude největší hic o víkendu, kdy by se nejvyšší odpolední teploty mohly pohybovat okolo 30 až 35°C s tím, že podobně nebo ještě hůře by na tom mělo být rovněž Polsko, Německo, Dánsko, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Francie… Starý kontinent prostě bude žhavý.

V Madridu, přesněji v oblasti mezinárodního letiště Aeropuerto Adolfo Suárez Madrid-Barajas, bylo velmi nepříjemně už v pondělí 29. června, kdy se rtuť teploměru na zdejší letištní stanici zastavila až na rovných 40.0°C – jde o nejlepší výkon tohoto dne a zároveň o první Celsiovu čtyřicítku v měsíci červnu (pro období 1981 až 2015). Tedy ne tak úplně, v úterý 26. června roku 2012 se zde vzduch prohřál až na 39.9°C, což je z pohledu matematických zákonů definujících zaokrouhlování jasná čtyřicítka. Přesných 40°C si pak ještě připsal 30. červen letopočtu 1994, letošní 29. červen se tedy svým způsobem vrátil o jeden pár desítek let v čase.

Filozofickou otázkou by v tomto ohledu mohlo být, zda-li se někdy dávno, tj. před nástupem teploměrů a jiných moderních vymožeností, na území Česka neobjevila teplota převyšující Dobřichovických 40.4°C z 20. srpna 2012? Kdo ví…

Madrid se v letošním červnu dočkal celkem 22 tropických dnů, pouze v 8 případech tím pádem nebylo maximum vyšší než 29.9°C. Nejchladnější popoledne připadlo na pondělí 15. června se svými nanejvýš 21.3°C. Nadcházející noc se ve svém závěru postarala o červnové teplotní dno, neboť v ranních hodinách v úterý 16. června zaznamenal Madrid minimum o 11.3°C. Tropická tmavá část dne byla ve španělské metropoli k vidění třikrát – 22. června nejméně 21.1°C, 29. června ne méně než 21.7°C a 30. června hodnoty nešly pod 21.4°C.

Vrátíme-li se ještě k pondělnímu dni, tak v době dosažení oněch 40.0°C setrvávala relativní vlhkost vzduchu pod 20%, díky čemuž byla pocitová teplota na více méně shodné úrovni jako ta reálná (plus mínus 39°C). Pokud by ale v Madridu při stejném Celsiově číslu panovala totožná relativní vlhkost vzduchu jako v Praze (45 až 50%), byl by už smyslový vjem někde u 55°C. A pokud by madridská relativní vlhkost vzduchu byla při 40°C na 100%, tak bychom se dostaly někam ke 108°C. Jedná se samozřejmě o naprostou vědecko-fantastičnost, ale není všem dnům konec.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...


PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude jasno až polojasno,...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...


REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát...

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na...