ROZPÁLENÝ MADRID DOROVNAL ROK 1994

1.7.2015 7:57 | Autor: redakce

F473

 

 

V úterý po obědě, konkrétně o půl druhé odpoledne neboli též o půl čtrnácté, bylo v Evropě nejslunečněji v Portugalsku, ve Španělsku, ve Francii, ve wimbledonské Anglii, v Lucembursku, v Belgii, v Nizozemsku, v Itálii, ve Švýcarsku, v Brémách, v Dolním Sasku, v Severním Porýní-Vestfálsku, v Hesensku, v Porýní-Falc, v Sársku a v Bádensku-Würrtembersku. V těchto evropských sektorech dominovalo jasno a hlavně v případě Španělska a francouzské Akvitánie i vysoké hodnoty.

Teplo bude u našich západních sousedů a nesousedů také v dnech dalších, a to docela dost – na některých místech to vypadá na maxima kolem 36 až 42°C. V Česku zřejmě bude největší hic o víkendu, kdy by se nejvyšší odpolední teploty mohly pohybovat okolo 30 až 35°C s tím, že podobně nebo ještě hůře by na tom mělo být rovněž Polsko, Německo, Dánsko, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Francie… Starý kontinent prostě bude žhavý.

V Madridu, přesněji v oblasti mezinárodního letiště Aeropuerto Adolfo Suárez Madrid-Barajas, bylo velmi nepříjemně už v pondělí 29. června, kdy se rtuť teploměru na zdejší letištní stanici zastavila až na rovných 40.0°C – jde o nejlepší výkon tohoto dne a zároveň o první Celsiovu čtyřicítku v měsíci červnu (pro období 1981 až 2015). Tedy ne tak úplně, v úterý 26. června roku 2012 se zde vzduch prohřál až na 39.9°C, což je z pohledu matematických zákonů definujících zaokrouhlování jasná čtyřicítka. Přesných 40°C si pak ještě připsal 30. červen letopočtu 1994, letošní 29. červen se tedy svým způsobem vrátil o jeden pár desítek let v čase.

Filozofickou otázkou by v tomto ohledu mohlo být, zda-li se někdy dávno, tj. před nástupem teploměrů a jiných moderních vymožeností, na území Česka neobjevila teplota převyšující Dobřichovických 40.4°C z 20. srpna 2012? Kdo ví…

Madrid se v letošním červnu dočkal celkem 22 tropických dnů, pouze v 8 případech tím pádem nebylo maximum vyšší než 29.9°C. Nejchladnější popoledne připadlo na pondělí 15. června se svými nanejvýš 21.3°C. Nadcházející noc se ve svém závěru postarala o červnové teplotní dno, neboť v ranních hodinách v úterý 16. června zaznamenal Madrid minimum o 11.3°C. Tropická tmavá část dne byla ve španělské metropoli k vidění třikrát – 22. června nejméně 21.1°C, 29. června ne méně než 21.7°C a 30. června hodnoty nešly pod 21.4°C.

Vrátíme-li se ještě k pondělnímu dni, tak v době dosažení oněch 40.0°C setrvávala relativní vlhkost vzduchu pod 20%, díky čemuž byla pocitová teplota na více méně shodné úrovni jako ta reálná (plus mínus 39°C). Pokud by ale v Madridu při stejném Celsiově číslu panovala totožná relativní vlhkost vzduchu jako v Praze (45 až 50%), byl by už smyslový vjem někde u 55°C. A pokud by madridská relativní vlhkost vzduchu byla při 40°C na 100%, tak bychom se dostaly někam ke 108°C. Jedná se samozřejmě o naprostou vědecko-fantastičnost, ale není všem dnům konec.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno....

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...