ROPNOU PLOŠINU DIANU PROFOUKL BILL

17.6.2015 7:09 | Autor: redakce

Bill_Diana

 

 

Mexický záliv, celoročně vyhřáté přírodní koupaliště omývající břehy Mexika, Texasu, Louisiany, Mississippi, Alabamy, Floridy a Kuby , je se svou rozlohou o více jak 1 500 000 km² přibližně a silně zaokrouhleně dvoubilionkrát větší než klasická česká vana. Oproti ní je také mnohem hlubší, v maximech se jedná až o nějakých 4 300 m, což je zhruba stopětadvacetinásobek belgického krytého bazénu zvaného Nemo 33, který v tomto ohledu získal světový rekord (skoro 35 m). Co se objemu týče, tak Mexický záliv zahrnuje plus mínus 2.5 biliardy kubíků vody, to odpovídá asi 8 milionům Lipenských přehrad.

Nejzápadnější sektor Atlantického oceánu nabízí hlavně mnoho překrásných pláží a nemusí se jednat jen o Floridu či východomexický poloostrov Yucatán. Vyjma toho a mnoha jiných je Mexický záliv v období od začátku meteorologického léta do závěru kalendářního podzimu, zejména ale v jeho v první polovině, též ostře sledovaným územím ve světě počasí, a to kvůli tropickým cyklónám.

Při víkendovém vniknutí slábnoucího hurikánu Carlos do vzdušného prostoru přímořského Acapulca se nad citovaným Yucatánem zdržovala soustava masivních oblaků. Ta nakonec nad vyhřátými vodami Mexického zálivu naplnila svůj potenciál a uskupila se do celistvější podoby – výsledkem byla tropická bouře, které bylo uděleno jméno Bill.

Dobrou zprávou pro Mexičany i Američany je zajisté to, že se Bill stejně jako Ana do dějin nijak zvlášť nezapíše – ani v tomto případě se velká louže svého prvního hurikánu roku 2015 nedočkala. Bill trochu svlaží Texas včetně Houstonu, k žádné apokalypse by nicméně rozhodně dojít nemělo. V úterý odpoledne (ve 14 hod.) našeho času se Bill nacházel u texaského pobřeží a produkoval vítr o rychlosti do 90 km/h. Při své krátké pouti ke kontroverznímu americkému státu naplno zasáhl Dianu, jednu z mnoha vad na kráse těchto severoamerických vod, jímž se jinak přezdívá ropné plošiny.

Diana je situována cca 300 km východně od texaského města Brownsville, odhadem 2 500 km jihozápadně od New York City a přibližně 1 100 km severozápadně od Kuby. Tropická bouře Bill se tu začala projevovat o pozdní pondělní večer, přesněji o 23. hodinu místního času, kdy začal slanou vodou obklopenou velmi nepůvabnou stavbu omývat čerstvý vítr o tempu 12 m/s (43 km/h) s nárazy sahajícími až ke 20 m/s (72 km/h). V dalších hodinách vítr s přibližováním středu vyvinutější tropické cyklóny postupně nabíral na intenzitě a v maximech dosahoval rychlosti o 17 až 20 m/s (61 až 72 km/h) s tím, že poryvy překračovaly až 25 m/s (90 km/h).

Loňský 16. červen byl na Dianě poklidný, žádný oblačný vír tudy neprocházel a vzduch tehdy proudil rychlostí do 7 m/s (25 km/h) s údery do 11 m/s (40 km/h). Ani v dalších měsících se nic významného nekonalo, neboť na severu Mexického zálivu tropická bouře ani hurikán k vidění nebyly. To samé platilo i v letech 2013 a 2012, posledním letopočtem, ve kterém se Diana střetla alespoň s tropickou bouří, byl 2011 (tropická bouře Don).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně...

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

Na jihu Bavorska, v Allgäuských Alpách, se v nadmořské výšce...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

Denně o ní slyšíme, ale kdo ji viděl ... Čína....

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

Že na převážné většině území České republiky v noci na...

REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na pátek 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

Cleveland, druhé největší město státu Ohio, je prozatím na 51,7...