Rekordní vlna veder v Moskvě

1.6.2007 15:00 | Autor: Anna Holečková

Neobyčejná vedra sužovala v těchto dnech evropskou část Ruska. Ve středu v Moskvě padl další teplotní rekord – na meteorologické stanici naměřili už dopoledne 31,9 stupně, což je nejvíc za 116 let, kdy probíhá systematické měření. Odpoledne bylo v Moskevské oblasti kolem 35 stupňů. Teplotního rekordu bylo dosaženo i na mnoha dalších místech a lékaři bijí na poplach.

Teplota je v posledních dnech podle meteorologů deset stupňů nad dlouhodobým průměrem a letošní květen se stal nejteplejším za několik posledních desetiletí. Abnormálně horké počasí pokračovalo v celém centrálním Rusku i tento týden. Odpolední maxima dosahovala až k 35 stupňům Celsia.

Moskvané zaplnili městská jezera, rybníčky a průplavy, přestože ne všechny byly vhodné pro bezpečné plavání. Plně odění lidé skákali do fontány, což porušuje ruské zákony, ale policii bylo sděleno, aby to ignorovala, dokud se opět neochladí. Dvojnásobně až trojnásobně se zvýšil prodej nápojů a zmrzlin. „Zatýkání pro opilost na veřejnosti také vzrostlo, protože lidé začali více konzumovat velké množství piva“, řekl místní policejní mluvčí Kirill Sharov.

Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko vystoupil v televizi s řadou doporučení, jak se v tyto dny chovat. Podpořil dokonce návrh liberálnědemokratického poslance Vladimira Žirinovského, který požaduje přizpůsobení pracovní doby počasí. V některých kancelářích bez klimatizace totiž dosáhla teplota až padesáti stupňů. Na druhou stranu Oniščenko klimatizaci nedoporučuje, protože příliš velké rozdíly teplot ohrožují lidské zdraví stejně jako vedra. S tím, jak lidé zapnuli své klimatizace v kancelářích a domovech, vzrostla spotřeba elektřiny, což způsobilo shoření čtrnácti transformátorů v oblasti Moskvy, informovala o tom energetická společnost. Ta také oznámila, že spotřeba energie v Moskvě stoupla o osm a v Petrohradu o dvanáct procent oproti stejnému období loňského roku. Lidé nechávají na plný výkon puštěná klimatizační zařízení a větráky, které spotřebují více energie než běžné spotřebiče.

Vypadá to ale, že Moskvané si od horkých dnů mohou oddechnout. Zatímco v předchozích dnech proudil do Moskevské oblasti teplý vzduch od jihu, a proto se odpolední maxima šplahala přes 30 stupňů, tak pátek byl ovlivněn studenou frontou, která přinese i do následujících dnů výrazné ochlazení. Například dnešní odpolední teploty vystoupí „pouze“ na 23 stupňů, zítra na 19.

more.jpg

Zdroj: Agentura AP

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 25. LEDNA

REKORDY NA 25. LEDNA

Na středu 25. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...


VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...


REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...