Rekordní vlna veder v Moskvě

1.6.2007 15:00 | Autor: Anna Holečková

Neobyčejná vedra sužovala v těchto dnech evropskou část Ruska. Ve středu v Moskvě padl další teplotní rekord – na meteorologické stanici naměřili už dopoledne 31,9 stupně, což je nejvíc za 116 let, kdy probíhá systematické měření. Odpoledne bylo v Moskevské oblasti kolem 35 stupňů. Teplotního rekordu bylo dosaženo i na mnoha dalších místech a lékaři bijí na poplach.

Teplota je v posledních dnech podle meteorologů deset stupňů nad dlouhodobým průměrem a letošní květen se stal nejteplejším za několik posledních desetiletí. Abnormálně horké počasí pokračovalo v celém centrálním Rusku i tento týden. Odpolední maxima dosahovala až k 35 stupňům Celsia.

Moskvané zaplnili městská jezera, rybníčky a průplavy, přestože ne všechny byly vhodné pro bezpečné plavání. Plně odění lidé skákali do fontány, což porušuje ruské zákony, ale policii bylo sděleno, aby to ignorovala, dokud se opět neochladí. Dvojnásobně až trojnásobně se zvýšil prodej nápojů a zmrzlin. „Zatýkání pro opilost na veřejnosti také vzrostlo, protože lidé začali více konzumovat velké množství piva“, řekl místní policejní mluvčí Kirill Sharov.

Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko vystoupil v televizi s řadou doporučení, jak se v tyto dny chovat. Podpořil dokonce návrh liberálnědemokratického poslance Vladimira Žirinovského, který požaduje přizpůsobení pracovní doby počasí. V některých kancelářích bez klimatizace totiž dosáhla teplota až padesáti stupňů. Na druhou stranu Oniščenko klimatizaci nedoporučuje, protože příliš velké rozdíly teplot ohrožují lidské zdraví stejně jako vedra. S tím, jak lidé zapnuli své klimatizace v kancelářích a domovech, vzrostla spotřeba elektřiny, což způsobilo shoření čtrnácti transformátorů v oblasti Moskvy, informovala o tom energetická společnost. Ta také oznámila, že spotřeba energie v Moskvě stoupla o osm a v Petrohradu o dvanáct procent oproti stejnému období loňského roku. Lidé nechávají na plný výkon puštěná klimatizační zařízení a větráky, které spotřebují více energie než běžné spotřebiče.

Vypadá to ale, že Moskvané si od horkých dnů mohou oddechnout. Zatímco v předchozích dnech proudil do Moskevské oblasti teplý vzduch od jihu, a proto se odpolední maxima šplahala přes 30 stupňů, tak pátek byl ovlivněn studenou frontou, která přinese i do následujících dnů výrazné ochlazení. Například dnešní odpolední teploty vystoupí „pouze“ na 23 stupňů, zítra na 19.

more.jpg

Zdroj: Agentura AP

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 29. ŘÍJEN

REKORDY NA 29. ŘÍJEN

Na sobotu 29. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TROCHU LEDOVÁ NOC V RUSKÉM JERBOGAČONU

TROCHU LEDOVÁ NOC V RUSKÉM JERBOGAČONU

Ve čtvrtek 26. října 1967 v maximu až 7,9 °C,...

HURGHADU ZASÁHLA BOUŘKA, ALE 195DENNÍ…

HURGHADU ZASÁHLA BOUŘKA, ALE 195DENNÍ…

Řečeno stručnou stručností: Tlaková níže vybíhající jak nad Středozemní moře, tak...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude oblačno až zataženo,...

REKORDY NA 28. ŘÍJEN

REKORDY NA 28. ŘÍJEN

Na pátek 28. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SEYMOUR A KYANT A VELKÝ ROZDÍL TEPLOT NA 90 KM

SEYMOUR A KYANT A VELKÝ ROZDÍL TEPLOT NA 90 KM

Dvě tropické tlakové níže byly nad vodami světových oceánu k...


STŘEDA, NEJZASNĚŽENĚJŠÍ ŘÍJNOVÝ DEN 3. TISÍCILETÍ

STŘEDA, NEJZASNĚŽENĚJŠÍ ŘÍJNOVÝ DEN 3. TISÍCILETÍ

Průměrná teplota vzduchu 4,7 °C, průměrná minimální teplota vzduchu 2,0...

JEDNODUCHÁ PRAVIDLA PRO DLOUHÝ ŽIVOT

JEDNODUCHÁ PRAVIDLA PRO DLOUHÝ ŽIVOT

Znečištění životního prostředí - především vzduchu, který dýcháme - může...

DUŠIČKY PŘINESOU VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

DUŠIČKY PŘINESOU VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

Tento týden přináší počasí jako na houpačce – už v pondělí...