REKORDNÍ VEDRO V KÁHIŘE A „BIBLICKÁ“ POTOPA V SA

9.4.2016 9:50 | Autor: Jan Horák

radar

Tlaková níže, jejíž střed se v pátek odpoledne nacházel nad jižní Itálií, si poněkud zajímavě pohrála s oblačností – řeč je o „půlkruhu“, který byl před 16. hodinou jasně zřetelný nad Velkou uherskou nížinou (viz. foto). Možná se ze strany cyklóny jednalo o jakýsi pokus o kompenzaci toho, že bylo Čechům pokaženo sledování velmi tenkého měsíčního srpku.

Celkové pole nižšího tlaku vzduchu nicméně zasahovalo až nad severní Afriku, nad Kazachstánem a přilehlým okolím byl naopak k vidění opačný barometrický jev. V praxi toto rozložení tlakových útvarů znamenalo to, že se dále na východ a jihovýchod od Česka vše točilo kolem poměrně silné advekce teplého vzduchu. Tato skutečnost se v rámci Evropy projevila na Ukrajině a jihu evropského Ruska, v obou případech se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly okolo 25 °C a leckde byl pozorován první letní den roku 2016. A to například v Krasnodaru, který se dočkal 26,2 °C (dne 8. 4. 1975 až 30,0 °C).

Teplo bylo i v Turecku, které už ale z převážné většiny spadá pod Asii. Nejrozpálenější byl turecký západ, kde se denní maxima motala až okolo tropických 30 °C. Namátkou ve městě Denizli naměřili až 31,6 °C (loňský 8. duben nešel nad 13,3 °C).
Ještě vyšší teploty však provázely Egypt, který přímo čelil saharskému vánku – vyjma přímořského severu a východu zde hlásili teploty v okruhu 38 až 42 °C.

Vedro, a to rekordní, neušetřilo ani metropolitní Káhiru, která už v 8 hodin ráno pozorovala 27 °C (v minimu se jednalo o 23,8 °C). Shodou troposférických náhod, rovněž středa 8. dubna 2015 se v egyptském hlavním městě prezentovala rekordním horkem. Tedy ne tak úplně, nejvyšší teplotou se stalo rovných 38,0 °C, čímž bylo vyrovnáno historických 38,0 °C z 8. dubna 1978. V noci tehdy rtuť teploměru poklesla k 21,0 °C a 8. hodina si připsala 31 °C, tj. o 4 °C více než letos.

Srovnáme-li ale 11. hodinou dopolední, je už situace jiná: 8. 4. 2015 35 °C, kdežto 8. 4. 2016 38 °C.
Ve dvanáct hodin středoevropského i egyptského času (země pyramid v minulých letech deaktivovala letní čas) tečovala xmilionová Káhira 38 °C s tím, že ve čtrnáct hodin už teploměr ukazoval rovných 40,0 °C. Citovaných 38,0 °C z 8. dubna 1978 bylo tím pádem zastíněno.

Jen pro zajímavost a mimo téma: Ve městě Táif, jenž je situováno v Saúdské Arábii nedaleko Mekky, se v předešlých desítkách hodin konala „biblická“ potopa. Jinými slovy blesková povodeň, za kterou stála bouřková aktivita, která byla spojena s tlakovou níží, s níž zase souvisela výrazná studená fronta, jež na konci minulého týdne začala ovlivňovat počasí na Arabském poloostrově. Ta přebarvila pouštní písek do bíla – na mnoha místech se vyskytly silné bouřky doprovázené krupobitím. Jedna taková zasáhla i metropolitní Rijád. Ale zpět k městu Táif. Video zachycující zdejší velkou vodu můžete zhlédnout zde:
https://www.youtube.com/watch?v=DUkuZZpOjc4

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 3. PROSINCE

REKORDY NA 3. PROSINCE

Na sobotu 3. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

Santiago nebo také Santiago de Chile je hlavním městem velmi...

141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

11,1 °C v celkovém průměru, 7,8 °C v minimálním průměru,...


ZIMĚ SE U NÁS ZALÍBILO

ZIMĚ SE U NÁS ZALÍBILO

V pátek bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo déšť...

REKORDY NA 2. PROSINCE

REKORDY NA 2. PROSINCE

Na pátek 2. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

CESTUJTE LEVNĚ

CESTUJTE LEVNĚ

Chcete  se podívat během jednoho dne do Abú...


REKORDY NA 1. PROSINCE

REKORDY NA 1. PROSINCE

Na čtvrtek 1. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STUDENÉ NĚMECKO, NAPŘ. BRÉMY POKOŘILY R. 1921

STUDENÉ NĚMECKO, NAPŘ. BRÉMY POKOŘILY R. 1921

Jasno kam až oči dohlédnou aneb krásný slunný start do...

POBLÍŽ ITALSKÉ FLORENCIE NAPADLO TROCHU SNĚHU

POBLÍŽ ITALSKÉ FLORENCIE NAPADLO TROCHU SNĚHU

V italské Florencii (plus mínus 40 m n. m.) se...