REKORDNÍ VEDRO V KÁHIŘE A „BIBLICKÁ“ POTOPA V SA

9.4.2016 9:50 | Autor: Jan Horák

Tlaková níže, jejíž střed se v pátek odpoledne nacházel nad jižní Itálií, si poněkud zajímavě pohrála s oblačností – řeč je o „půlkruhu“, který byl před 16. hodinou jasně zřetelný nad Velkou uherskou nížinou (viz. foto). Možná se ze strany cyklóny jednalo o jakýsi pokus o kompenzaci toho, že bylo Čechům pokaženo sledování velmi tenkého měsíčního srpku.

Celkové pole nižšího tlaku vzduchu nicméně zasahovalo až nad severní Afriku, nad Kazachstánem a přilehlým okolím byl naopak k vidění opačný barometrický jev. V praxi toto rozložení tlakových útvarů znamenalo to, že se dále na východ a jihovýchod od Česka vše točilo kolem poměrně silné advekce teplého vzduchu. Tato skutečnost se v rámci Evropy projevila na Ukrajině a jihu evropského Ruska, v obou případech se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly okolo 25 °C a leckde byl pozorován první letní den roku 2016. A to například v Krasnodaru, který se dočkal 26,2 °C (dne 8. 4. 1975 až 30,0 °C).

Teplo bylo i v Turecku, které už ale z převážné většiny spadá pod Asii. Nejrozpálenější byl turecký západ, kde se denní maxima motala až okolo tropických 30 °C. Namátkou ve městě Denizli naměřili až 31,6 °C (loňský 8. duben nešel nad 13,3 °C).
Ještě vyšší teploty však provázely Egypt, který přímo čelil saharskému vánku – vyjma přímořského severu a východu zde hlásili teploty v okruhu 38 až 42 °C.

Vedro, a to rekordní, neušetřilo ani metropolitní Káhiru, která už v 8 hodin ráno pozorovala 27 °C (v minimu se jednalo o 23,8 °C). Shodou troposférických náhod, rovněž středa 8. dubna 2015 se v egyptském hlavním městě prezentovala rekordním horkem. Tedy ne tak úplně, nejvyšší teplotou se stalo rovných 38,0 °C, čímž bylo vyrovnáno historických 38,0 °C z 8. dubna 1978. V noci tehdy rtuť teploměru poklesla k 21,0 °C a 8. hodina si připsala 31 °C, tj. o 4 °C více než letos.

Srovnáme-li ale 11. hodinou dopolední, je už situace jiná: 8. 4. 2015 35 °C, kdežto 8. 4. 2016 38 °C.
Ve dvanáct hodin středoevropského i egyptského času (země pyramid v minulých letech deaktivovala letní čas) tečovala xmilionová Káhira 38 °C s tím, že ve čtrnáct hodin už teploměr ukazoval rovných 40,0 °C. Citovaných 38,0 °C z 8. dubna 1978 bylo tím pádem zastíněno.

Jen pro zajímavost a mimo téma: Ve městě Táif, jenž je situováno v Saúdské Arábii nedaleko Mekky, se v předešlých desítkách hodin konala „biblická“ potopa. Jinými slovy blesková povodeň, za kterou stála bouřková aktivita, která byla spojena s tlakovou níží, s níž zase souvisela výrazná studená fronta, jež na konci minulého týdne začala ovlivňovat počasí na Arabském poloostrově. Ta přebarvila pouštní písek do bíla – na mnoha místech se vyskytly silné bouřky doprovázené krupobitím. Jedna taková zasáhla i metropolitní Rijád. Ale zpět k městu Táif. Video zachycující zdejší velkou vodu můžete zhlédnout zde:
https://www.youtube.com/watch?v=DUkuZZpOjc4

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude zpočátku oblačno až...

CO JE TO ANAFYLAXE

CO JE TO ANAFYLAXE

Anafylaxe je život ohrožující, urgentně nastupující stav, ve svém...


REKORDY NA 25. BŘEZNA

Na sobotu 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

„Ha ha... Podívej se na sebe, vypadáš jak vyzrálý...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...


REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...