REKORDNĚ CHLADNÝ MDD V LAUNCESTONU

2.6.2015 6:40 | Autor: redakce

F002

 

V severočeském Ústí nad Labem byl jeden z nejteplejších Mezinárodních dnů dětí k vidění v roce 1979, kdy se nejen nad srdcem Evropa zdržovala síť tlakových výší a s nimi související suché pevninské proudění, při kterém se na začátku kalendářního léta vzduch snadno prohřívá – ústecké hodnoty zamířily až k 31°C. V Polsku, Německu, Bělorusku nebo třeba také na Ukrajině tehdy v pátek 1. června padaly Celsiovy třicítky a výjimkou nebyl ani zbytek Česka. Pražské Klementinum tenkrát naměřilo něco málo přes 31.5°C, díky čemuž scházel pouhý jeden pár desítek stupňů Celsia k dorovnání záznamu z roku 1927, kdy se tu rtuť teploměru zastavila až na 31.9°C.

Letošní Mezinárodní den dětí byl sice v České republice poměrně teplý, rekordy však nelámal. Jinak tomu ale mohlo být například v Kazachstánu, konkrétně pak v Uralsku nebo také na druhém konci světa, a to přesněji v tasmánském městě Launceston – zde už na rekord došlo. V prvním případě o šlo o nerekordní teplo, v tom druhém zase o rekordní zimu.

Uralsk čítá něco kolem 230 000 obyvatel, z populačního hlediska je tedy asi dvakrát větší než naše Ústí nad Labem. V této části světa se nejvyhřátější Mezinárodní den dětí uskutečnil teprve nedávno, a to v pátek 1. června 2007 – teplota vzduchu se vyšplhala až na 35.3°C, naopak ten nejledovější první červen byl v Uralsku spatřen v letopočtu 1924 – rtuť teploměru poklesla až k 0.9°C. Loňský první den kalendářního léta byl sice se svým minimem 7.8°C také poměrně chladný, na výkon z letopočtu 1924 to ale nestačilo ani omylem (místní stanice ve východní polovině města nedaleko zdejšího onkologického centra).

První červnové pondělí tohoto roku v Uralsku nešlo pod 17°C, poněvadž bylo nejnižší hodnotou celého dne 17.8°C. V 8 hodin ráno činila teplota vzduchu 21°C, mezi 9. hodinou až polednem to bylo 22 až 30°C a odpolední čas šel vstříc 35°C. Nakonec se pozastavil na rovných 35.0°C, 1. červen 2015 tím pádem 1. červen 2007 překonat nedokázal, byť jen těsně.

O více než 13 000 km vzdálená australská Tasmánie si nyní může o tropech nechat pouze jen zdát, neboť tu společně s novým týdnem začala též meteorologická zima. Její úvodní čtyřiadvacetihodinovka byla v této ostrovní zemi docela vychlazená, a to hlavně v Launcestonu, který se nachází na severu Tasmánie a jenž je domovem pro sto tisíc lidí.

Zdejší Mezinárodní den dětí byl nejvíce prohřátý v sezóně 2013, kdy bylo dětem naděleno až 16.4°C (stanice na vnitrostátním, v případě ohledu na jednotlivé australské svazové státy mezinárodním, letišti, jenž je situováno pár kilometrů jižně od samotného města) s tím, že přímo v Launcestonu bylo až 18°C. Dvoutisící patnáctý první červen tak vysoko jako ten dvoutisící třináctý nedošel – nejvyšší odpolední teploty se pohybovaly okolo skromných 9°C. Důležitá ale byla noc, ta totiž slevila až na záporných -3.4°C, a protože předtím Launceston nikdy o 152. (příp. 153.) den roku tak nízko, tj. pod mínus tři stupně Celsia, nezavítal, stal se letošní Mezinárodní den dětí tím nejvychlazenějším.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...


YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude zataženo nízkou oblačností...

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...