REKORDNĚ CHLADNÝ MDD V LAUNCESTONU

2.6.2015 6:40 | Autor: redakce

F002

 

V severočeském Ústí nad Labem byl jeden z nejteplejších Mezinárodních dnů dětí k vidění v roce 1979, kdy se nejen nad srdcem Evropa zdržovala síť tlakových výší a s nimi související suché pevninské proudění, při kterém se na začátku kalendářního léta vzduch snadno prohřívá – ústecké hodnoty zamířily až k 31°C. V Polsku, Německu, Bělorusku nebo třeba také na Ukrajině tehdy v pátek 1. června padaly Celsiovy třicítky a výjimkou nebyl ani zbytek Česka. Pražské Klementinum tenkrát naměřilo něco málo přes 31.5°C, díky čemuž scházel pouhý jeden pár desítek stupňů Celsia k dorovnání záznamu z roku 1927, kdy se tu rtuť teploměru zastavila až na 31.9°C.

Letošní Mezinárodní den dětí byl sice v České republice poměrně teplý, rekordy však nelámal. Jinak tomu ale mohlo být například v Kazachstánu, konkrétně pak v Uralsku nebo také na druhém konci světa, a to přesněji v tasmánském městě Launceston – zde už na rekord došlo. V prvním případě o šlo o nerekordní teplo, v tom druhém zase o rekordní zimu.

Uralsk čítá něco kolem 230 000 obyvatel, z populačního hlediska je tedy asi dvakrát větší než naše Ústí nad Labem. V této části světa se nejvyhřátější Mezinárodní den dětí uskutečnil teprve nedávno, a to v pátek 1. června 2007 – teplota vzduchu se vyšplhala až na 35.3°C, naopak ten nejledovější první červen byl v Uralsku spatřen v letopočtu 1924 – rtuť teploměru poklesla až k 0.9°C. Loňský první den kalendářního léta byl sice se svým minimem 7.8°C také poměrně chladný, na výkon z letopočtu 1924 to ale nestačilo ani omylem (místní stanice ve východní polovině města nedaleko zdejšího onkologického centra).

První červnové pondělí tohoto roku v Uralsku nešlo pod 17°C, poněvadž bylo nejnižší hodnotou celého dne 17.8°C. V 8 hodin ráno činila teplota vzduchu 21°C, mezi 9. hodinou až polednem to bylo 22 až 30°C a odpolední čas šel vstříc 35°C. Nakonec se pozastavil na rovných 35.0°C, 1. červen 2015 tím pádem 1. červen 2007 překonat nedokázal, byť jen těsně.

O více než 13 000 km vzdálená australská Tasmánie si nyní může o tropech nechat pouze jen zdát, neboť tu společně s novým týdnem začala též meteorologická zima. Její úvodní čtyřiadvacetihodinovka byla v této ostrovní zemi docela vychlazená, a to hlavně v Launcestonu, který se nachází na severu Tasmánie a jenž je domovem pro sto tisíc lidí.

Zdejší Mezinárodní den dětí byl nejvíce prohřátý v sezóně 2013, kdy bylo dětem naděleno až 16.4°C (stanice na vnitrostátním, v případě ohledu na jednotlivé australské svazové státy mezinárodním, letišti, jenž je situováno pár kilometrů jižně od samotného města) s tím, že přímo v Launcestonu bylo až 18°C. Dvoutisící patnáctý první červen tak vysoko jako ten dvoutisící třináctý nedošel – nejvyšší odpolední teploty se pohybovaly okolo skromných 9°C. Důležitá ale byla noc, ta totiž slevila až na záporných -3.4°C, a protože předtím Launceston nikdy o 152. (příp. 153.) den roku tak nízko, tj. pod mínus tři stupně Celsia, nezavítal, stal se letošní Mezinárodní den dětí tím nejvychlazenějším.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno....


VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...