RANNÍ MRAZÍKY VE FRANCII A SNÍH V DÁNSKU

23.11.2015 9:49 | Autor: redakce

F065

 

 

Úvod poslední neadventní neděle byl v Česku poměrně chladný na krkonošské Sněžce, kde rtuť teploměru poklesla až na -8°C s tím, že v odpoledních hodinách byla atakována hranice -9°C. Relativně nedaleká Pec pod Sněžkou se v brzkých nedělních hodinách dočkala -5°C, krajské Ústí nad Labem hlásilo -1°C, Doksany zaznamenaly -2°C, Praha-Ruzyně slevila na -1°C, Praha-Libuš se v minimu dočkala také -1°C, v Brně poklesla teplota vzduchu na bezmála -0.5°C a například Ostrava vychladla na -2°C, resp. -2.4°C. U našich sousedů stojí za zmínku Lomnický štít a jeho -12°C.

Mrazivé ráno panovalo o 22. listopad i ve Francii, byť ne všude. K nejchladnějším místům patřilo Francouzské středohoří, konkrétně hora Aigoual, která je bez nějakých pětatřiceti metrů stejně vysoká jako Sněžka. V neděli ráno zde bylo naměřeno až -8°C, podmínky tu tím pádem byly stejné jako na nejvyšším bodě České republiky.

V metropolitní Paříži se nad ránem konal propad až na 3°C, díky čemuž se nedělní jitro stalo tím nejchladnějším v rámci listopadu 2015 (v úvodu tohoto týdne se však budou pařížská minima motat kolem bodu mrazu). Rekord pro 22. listopad nicméně nebyl ani vzdáleně ohrožen, v roce 1902 se totiž francouzské hlavní město vydalo až k -7°C. Na 23. a 24. listopad připadá rekord z letopočtu 1998 – v prvním případě jde o -6°C, v tom druhém o -5°C.

V jiných městech ve Francii vypadalo nedělní ráno následovně: Orléans -1°C, Le Mans -3°C, Le Puy-en-Velay (±830 m.n.m.) -2°C, Mende (±930 m.n.m.) -3°C, Rodez (±580 m.n.m.) -2°C, Toulouse 4°C (nejledovější 22. listopade pamatuje Toulouse v sezóně 1988, o den dříve započala šňůra rekordně nízkých teplot, která pokračovala až do 25. listopadu: -6°C, -7°C, -8°C, -7°C a -7°C) a namátkou ještě třeba Clermont-Ferrand 1°C.

Přesuneme-li se z Francie do Dánska, zjistíme, že tu nejen mrzlo, ale i vydatně sněžilo – některé části Dánska registrovaly o víkendu vznik sněhové pokrývky pohybující se až v řádech několika desítek centimetrů, a to třeba v lokalitě známé jako Roskilde (přes 50 000 obyvatel) – tady napadlo až půl metru sněhu. Sníh nicméně působil komplikace (u některých lidí euforii) i v Kodani.

V severním sektoru Kodaně činila sobotní nejnižší hodnota -1°C a v neděli následně 0°C, přičemž maxima obou dvou víkendových dnů se motala poblíž 3°C. Loňský 21. listopad nešel pod 5°C, 22. listopad taktéž považoval za dno 5°C a žádný sníh tu samozřejmě nebyl.

Na závěr se vraťme k nám do Česka – chladnější počasí nás bude provázet také počátkem (a pravděpodobně i koncem) tohoto týdne, mnoho srážek ale nebude. Sušší počasí bude zřejmě panovat po celý týden, takže šance, že první advent bude v celém evropském srdci bílý, je prakticky nulová (nejvyšší denní teploty navíc budou povětšinou nad bodem mrazu, takže i kdyby sněžilo, žádná pravá zima by se nekonala). Pokud GFS vyjde představa (z neděle) o tomto týdnu, období od 23. do 29. listopadu bude skoupé na významnější tlakové útvary a tím i na záživnější (akčnější) počasí.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...


MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na pondělí 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

    V pátek 23. září 2016 ve 20 hodin SELČ se...


SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...