RANNÍ MRAZÍKY VE FRANCII A SNÍH V DÁNSKU

23.11.2015 9:49 | Autor: redakce

F065

 

 

Úvod poslední neadventní neděle byl v Česku poměrně chladný na krkonošské Sněžce, kde rtuť teploměru poklesla až na -8°C s tím, že v odpoledních hodinách byla atakována hranice -9°C. Relativně nedaleká Pec pod Sněžkou se v brzkých nedělních hodinách dočkala -5°C, krajské Ústí nad Labem hlásilo -1°C, Doksany zaznamenaly -2°C, Praha-Ruzyně slevila na -1°C, Praha-Libuš se v minimu dočkala také -1°C, v Brně poklesla teplota vzduchu na bezmála -0.5°C a například Ostrava vychladla na -2°C, resp. -2.4°C. U našich sousedů stojí za zmínku Lomnický štít a jeho -12°C.

Mrazivé ráno panovalo o 22. listopad i ve Francii, byť ne všude. K nejchladnějším místům patřilo Francouzské středohoří, konkrétně hora Aigoual, která je bez nějakých pětatřiceti metrů stejně vysoká jako Sněžka. V neděli ráno zde bylo naměřeno až -8°C, podmínky tu tím pádem byly stejné jako na nejvyšším bodě České republiky.

V metropolitní Paříži se nad ránem konal propad až na 3°C, díky čemuž se nedělní jitro stalo tím nejchladnějším v rámci listopadu 2015 (v úvodu tohoto týdne se však budou pařížská minima motat kolem bodu mrazu). Rekord pro 22. listopad nicméně nebyl ani vzdáleně ohrožen, v roce 1902 se totiž francouzské hlavní město vydalo až k -7°C. Na 23. a 24. listopad připadá rekord z letopočtu 1998 – v prvním případě jde o -6°C, v tom druhém o -5°C.

V jiných městech ve Francii vypadalo nedělní ráno následovně: Orléans -1°C, Le Mans -3°C, Le Puy-en-Velay (±830 m.n.m.) -2°C, Mende (±930 m.n.m.) -3°C, Rodez (±580 m.n.m.) -2°C, Toulouse 4°C (nejledovější 22. listopade pamatuje Toulouse v sezóně 1988, o den dříve započala šňůra rekordně nízkých teplot, která pokračovala až do 25. listopadu: -6°C, -7°C, -8°C, -7°C a -7°C) a namátkou ještě třeba Clermont-Ferrand 1°C.

Přesuneme-li se z Francie do Dánska, zjistíme, že tu nejen mrzlo, ale i vydatně sněžilo – některé části Dánska registrovaly o víkendu vznik sněhové pokrývky pohybující se až v řádech několika desítek centimetrů, a to třeba v lokalitě známé jako Roskilde (přes 50 000 obyvatel) – tady napadlo až půl metru sněhu. Sníh nicméně působil komplikace (u některých lidí euforii) i v Kodani.

V severním sektoru Kodaně činila sobotní nejnižší hodnota -1°C a v neděli následně 0°C, přičemž maxima obou dvou víkendových dnů se motala poblíž 3°C. Loňský 21. listopad nešel pod 5°C, 22. listopad taktéž považoval za dno 5°C a žádný sníh tu samozřejmě nebyl.

Na závěr se vraťme k nám do Česka – chladnější počasí nás bude provázet také počátkem (a pravděpodobně i koncem) tohoto týdne, mnoho srážek ale nebude. Sušší počasí bude zřejmě panovat po celý týden, takže šance, že první advent bude v celém evropském srdci bílý, je prakticky nulová (nejvyšší denní teploty navíc budou povětšinou nad bodem mrazu, takže i kdyby sněžilo, žádná pravá zima by se nekonala). Pokud GFS vyjde představa (z neděle) o tomto týdnu, období od 23. do 29. listopadu bude skoupé na významnější tlakové útvary a tím i na záživnější (akčnější) počasí.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...


ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...


PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...