PRVNÍCH TŘICET STUPŇŮ CELSIA U TATY?

18.5.2015 9:03 | Autor: Jan Horák

radar

Odstraní-li se z českého slova „táta“ diakritické znaménko nad jeho druhým písmenem, tak vznikne „tata“. A pokud se následně u tohoto „tata“ změní velikost prvního latinského znaku, bude výsledkem „Tata“. V tomto případě už se dostáváme k menšímu městu, které leží nedaleko velkoměstské Budapešti a v němž žije 23 629 obyvatel (údaj se vztahuje k 1. lednu 2014).

Maďarská Tata se přesněji nalézá nějakých 40 km jihovýchodně od slovenských Nových Zámků a cca 70 km severozápadně od vod maďarského moře, jímž je jezero Balaton. Podnebí je tu stejně jako u nás i v širším okolím mírné s tím, že v teplejší části roku se tu kvůli přítomnosti Velké uherské nížiny teploty často šplhají výše než v evropském srdci.

K tomuto případu by mělo dojít i začátkem předposledního májového týdne, a to v úterý, kdy by se po Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Bulharsku, Rumunsku a hlavně Maďarsku měla rozlít masa prohřátého vzduchu. Ta by se mohla postarat o první dosažení Celsiovy tropické třicítky, a to nejen v Maďarsku, ale i na silně nížinatém jihozápadě Slovenska.

Loňské předposlední květnové úterý bylo teplé, nikoliv ale tropické – maďarská Tata se tehdy pohybovala nanejvýš okolo 26°C (tropy hlásila severovýchodní Evropa, třeba taková ruská vesnice Gatčina hlásila až 31°C – v tureckém Izmiru bylo přinejlepším 27°C). Poslední předposlední květnový úterní den s alespoň 30.0°C pamatuje Tata v roce 2011, tehdy se 24. květen postaral až o 31.1°C. První příčku v rámci několika předcházejících let pak ve smyslu celého pátého měsíce drží středa 2. května roku 2012, která maďarské Tatě darovala až 32.6°C. Zcela „antonymní“ výkon pak předvedl pátek 6. května letopočtu 2011, neboť se mu v raných ranních hodinách podařilo zkrotit hodnoty až na málem záporných 0.1°C (během dne se oteplilo až na 19.7°C).

Vydáme-li se z Taty směrem na jihozápad, můžeme po přibližně 75 km dorazit do dalšího maďarského města, které z českého úhlu pohledu a bez ohledu na diakritiku tak trochu odkazuje na (nej)staršího člena rodiny – Pápa.

Pápa je o něco větší než Tata, protože k 1. lednu 2014 byla domovem pro 31 268 osob. Ve světě teplot, alespoň těch loňských májových, je ale naopak menší – zatímco Tata se před rokem v poslední třetině kalendářního jara mohla radovat z dohromady 15.5°C, u Pápy to bylo o 0.6°C méně čili 14.9°C.
Větší z obou maďarských koutů v květnu 2014 nepostoupil nad 28°C – nejvíce teplým dnem byl totiž pátek 23. máje, jenž se zastavil na letních 28.4°C. Tata ta byla o něco žhavější, poněvadž ve shodnou čtyřiadvacetihodinovku tečovala 30°C (v maximu 30.0°C).

Otázka, zda-li v tom či onom či případně obou městech bude o toto úterý atakováno 30°C, bude zodpovězena za pár desítek hodin.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

Podle výhledu počasí na následující měsíc to vypadá, že šanci...

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude oblačno, na jihozápadě...


REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...


REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...