PRVNÍ ČTVRTINA ROKU V PORT SAÍDU SLEVILA

5.4.2015 9:50 | Autor: Jan Horák

Kdysi dávno se v neděli 17. března roku 1822 narodil Muhammad Sa’id Pasha, tehdejší vysoce postavený představitel Egypta a Súdánu. O několik desetiletí později jím byl o Velikonoční pondělí 25. dubna 1859 položen první stavební kámen budoucího města Port Saíd (Búr Saíd). O dalších 45 měsíců později pak následně Muhammad Sa’id Pasha na začátku druhé poloviny ledna roku 1863 zemřel.

V současnosti je Port Saíd velké přístavní severoegyptské město čítající přes 600 000 obyvatel a je situováno při severní části Suezského průplavu. Spadá pod horké pouštní klima s průměrnou roční teplotou o 21°C, nejmírnějším měsícem je leden se svými 14°C a naopak tím nejžhavějším je červenec (a srpen) s jeho 27°C. Dvanáctiměsíční úhrn srážek se pohybuje okolo 70 mm, z toho drtivá většina připadá na období od prosince do března.

Na první čtvrtinu roku, tj. leden až březen, se v Port Saídu vztahuje bezmála 15.5°C. Letos bylo počasí v tomto ohledu zcela normální, protože teplotní součet úvodních 90 dnů tohoto roku činil 15.5°C. Nejchladněji bylo v tomto časovém úseku v pátek 20. února, kdy se rtuť teploměru podívala až k 5.6°C (po poledni nešla nad 14.5°C) a naproti tomu největší teplo bylo hned o týden později, když se v pátek 27. února vzduch prohřál až na 26.6°C (noční ochlazování skončilo na 15.2°C).

Loni se leden, únor a březen dopracovaly k celkem 16.8°C, tatoroční prvotní čtvrtina roku tedy byla o něco méně vyhřátá než ta předešlá. Nejvyhřátějším momentem v Port Saídu mezi 1. lednem až 31. březnem 2014 bylo letních 25.3°C z neděle 16. března (v tmavé části dne ne méně než 12.7°C) a o „nejledovější“ okamžik se postaral čtvrtek 6. února, který srazil noční hodnoty k 10.5°C (přes den nanejvýš 16.4°C).

Ještě o něco tepleji tady o shodnou část roku bylo v letopočtu 2010, to se průměrnou teplotou stalo 17.2°C. Zavítaly sem tropy a konkrétně šlo o čtvrtek 11. března, jenž dokázal rtuť teploměru poslat až k 36.2°C. O den dříve přitom bylo maximem „jen“ 20.8°C, stačilo však, aby se proudění vzduchu stočilo k jihozápadu a vyprahlá a vyhřátá saharský masa se postarala o své. V pátek 12. března se zase naopak příliv vzduchu přesměřoval k severu a denní teploty nešly nad 21.2°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude jasno až polojasno,...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát...

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na...

REKORDY NA 5. PROSINCE

REKORDY NA 5. PROSINCE

Na pondělí 5. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...