PŘÍLIŠ VODY, PŘÍLIŠ SUCHA, PŘÍLIŠ ZIMY, PŘÍLIŠ TEPLA

7.4.2016 8:36 | Autor: Jan Horák

radar

Únor 2016 se stal, v globálním měřítku, nejteplejším měsícem vůbec, a to v rámci satelitního zaznamenávání teplot (od roku 1978). Jeho odchylka činila +0,83 °C. Hned následující měsíc, tj. březen 2016, rovněž exceloval – s odchylkou +0,73 °C se umístil na třetím místě, a to za dubnem 1998, jehož odchýlení od statistik činilo +0,74 °C. Nicméně, ve smyslu třetího měsíce se letošní březen dostal na první pozici – se svými +0,73 °C zastínil březen 2010, který byl do letošního roku nejteplejším březnem (+0,52 °C). Řečeno jasně a stručně: Prostě je teplo.

Teplotní nadprůměrnost se v předešlých dnech skloňovala také u nás, a to hlavně v úterý 5. dubna, kdy bylo na východě republiky zaznamenáno 27 °C, což začátkem dubna příliš normální není (otázkou by v tomto ohledu mohlo být, co je vlastně dnes normální?). Vůbec nejtepleji bylo v Bohumíně, Ostravě a Karviné, denní maxima zde odpovídala 27,0 až 27,3 °C. V Dubaji ve Spojených arabských emirátech, která je situována v poněkud odlišném podnebném pásu než Česko, se úterní teploty zastavily na 27,8 °C. Při srovnání se Slezskem tedy pouze o 0,5 °C méně. Evropské srdce bylo dokonce rozpálenější než Kuba, například město Varadero registrovalo v maximu 26,6 °C. V Praze-Libuši přitom v maximu 25,6 °C čili pouze o 1 °C méně. Zkrátka bylo teplo.

Kombinace veder a nedostatku srážek aneb léto 2015 v České republice. Teploty nad hranicí 35 °C a kolabující stromy ve střední Evropy v březnu a dubnu nehrozí, jinde však ano. Konkrétně na jihu Asie, přesněji v Indii a na poloostrově Západní Indie, kde se mimo jiné nachází turisticky vyhledávané Thajsko. To se dočkalo nejhoršího sucha za posledních několik desítek let, a to především na severu. Mnoho vodních nádrží se dostalo pod 50 % své kapacity, v jedné byl dokonce pozorován pokles k 1 %. Thajsko tak muselo začít brát vodu s veletoku jménem Mekong, který tvoří laosko-thajskou státní hranici. Nedaleký Vietnam se dočkal největšího sucha za posledních sto let, v ostatních přilehlých státech situace obdobná. K tomu vysoké teploty – také ve středu 6. dubna provázely tuto část světa maxima povětšinou kolem 35 až 43 °C, dříve, obzvláště v Indii, až přes 45 °C.

Na východě a severovýchodě Spojených států amerických naopak v polovině tohoto pracovního týdne pokračovala arktická vlna, která do metropolitního Concordu (New Hampshire) přinesla další rekord. Úterních -15,6 °C, nové totální dubnové minimum, překonáno nebylo, avšak záznam vztahující se na 6. duben už přepsán byl. Dne 6. 4. 1943 naměřil Concord rovných -10,0 °C, následujících sedmdesát dva 6. dubnů tuto hodnotu pokořit nedokázalo. Až tomu letošnímu, sedmdesátému třetímu, se to povedlo – středeční den poslal do Concordu až -11,7 °C. Útoky ze strany zimy se pro severovýchod Spojených států amerických rýsují také na další dny.

A nakonec ta voda – u nás prší málo, kdežto někde až moc. V současnosti se hovoří hlavně o Pákistánu a Etiopii, což je opodstatněné. Záplavy v těchto státech jsou totiž agresivnějšího rázu a působí nemalé obtíže, jak v obecném, tak i individuálním smyslu. Velká voda ale zasáhla taktéž Argentinu, viz. následující video z města La Paz (provincie Entre Ríos): https://www.youtube.com/watch?v=nd_u9bjlh2M

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno....

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...