PŘEKVAPENÍ SE PŘEKVAPENÍ NEDOČKALO

2.5.2015 7:49 | Autor: redakce

XF005

 

 

Při pohybu směrem na jihovýchod od česko-slovenské hranice lze po přibližně patnácti tisících a několika stech kilometrech (vzduchem) dorazit do Francie, resp. jejího zámořského území zvaného Nová Kaledonie (fran. Nouvelle-Calédonie). To je z drtivé většiny tvořeno stejnojmenným hlavním ostrovem, který rozlohově odpovídá zhruba třem Ústeckým krajům. Společně s přilehlými ostrůvky pak celá Nová Kaledonie čítá něco kolem dvě stě sedmdesáti tisíc obyvatel, což je více méně rovno jedné třetině populačního aspektu Ústeckého kraje.

Mezi vedlejšími kusy suché novokaledonské půdy lze kromě mnoha jiných nalézt také Překvapení, malý neobydlený atol ležící asi dvě stě kilometrů severozápadně od Nové Kaledonie (fran. île Surprise). Je cca sedm set metrů dlouhý, plus mínus čtyři sta metrů široký a s plnou rozlohou okolo tři sta tisíc metrů čtverečních je odhadem osmašedesátmilionkrát větší než hokejový puk na Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji.

Letošní první máj v tomto koutě světa nijak nešokoval, Překvapení se tím pádem žádného překvapení nedočkalo. Teplota vzduchu se v maximech pohybovala až okolo 31°C (stanice na atolu, WMO ID 91570), v ranních hodinách klesla nejníže k 24°C a v pozdním večerním čase to bylo letních 26°C. Na obloze bylo jako obvykle (a stejně jako v Česku) k vidění hodně oblačnosti, v tomto případě však bez významnějších srážek. Ani tlak vzduchu nebyl nikterak neobvyklý, v součtu se držel někde u 1013 hPa.

Loňský úvodní den měsíce května se na île Surprise choval v podstatě identicky – v popoledním čase se hodnoty nacházely nanejvýš poblíž 31°C, v jiterním sektoru prvokvětnové čtyřiadvacetihodinovky se nicméně vzduch zchladil až na 23°C a před půlnocí (mezi 22. až 24. hodinou) setrvala rtuť teploměru v sousedství 24°C. Vítr byl jen slabý do 2 m/s (7 km/h).

V roce 2013 tady poslední třetina severského meteorologického jara odstartovala o něco mírněji, teplota vzduchu totiž po 12. hodině považovala za strop 29°C. Největší „zima“ panovala kolem 6. hodiny ranní, když byl proces výdeje tepla ukončen na 24°C. Večer nabídl normálních 25°C. Tlak vzduchu byl v tomto případě téměř totožný s tím o 1. května 2015 – v souhrnu 1012 hPa. Průměrná relativní vlhkost vzduchu tohoto dne činila 74%.

Od začátku tohoto letopočtu až do svátečního pátečního dne se francouzské Překvapení dočkalo dohromady 28.0°C (v předešlém roce to ve stejném období bylo 27.5°C), nejrozpálenějším dnem byla středa 4. března, a to díky svým poobědovým 35°C (po ránu ne méně než 28°C), do opačné situace se dostalo úterý 13. ledna, které vlivem bouřky v podvečerním čase spadlo k 22°C a největrnějším dnem byla sobota 11. dubna, neboť se zde objevila tropická bouře Solo, která proudění vzduchu urychlila až na 23 m/s (83 km/h).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...


MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na pondělí 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

    V pátek 23. září 2016 ve 20 hodin SELČ se...


SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...