PRAVDA NEBO DŮSLEDKY OPĚT BEZ ČTYŘICÍTKY

13.6.2015 10:21 | Autor: Jan Horák

Lež vždy krátké nohy má – i když tedy rychle utíkat dokáže, tak pravdu nikdy předběhnout nemůže. Toto rčení zajisté každý moc dobře zná, v životě však poněkud nepravdivé se často zdá. Ve světě plném nespravedlnosti a mnoho zlého tomu není příliš divu, přesto ale Vy všichni spravedliví a dobří lidé nevěště hlavu. Nadále buďte sami sebou a řiďte se svým srdcem – jedině tím uspějete proti všem těm starostem. Protože stejně jako když silným bouřím dojdou síly a rozpadnou se, tak i velkým lžím nakonec selžou nohy a před pravdou pokloní se. Opusťme už ale území chabé poezie a vydejme se do vod paní počasologie.

Pravda nebo důsledky, v anglickém originále Truth or Consequences. To je název zaoceánské show, která spatřila světlo pozemského světa ve čtyřicátých letech minulého století. Její princip byl celkem jednoduchý: Daný soutěžící musel do dvou sekund správně odpovědět na mnohdy naprosto triviální otázku, kvůli velmi omezenému časovému rozpočtu (a zábavě) se nicméně často reakce nekonala. Poté následovalo plnění úkolů, které se snažily pobavit – zkrátka zábavná show.

Truth or Consequences lze v současnosti najít v americkém Novém Mexiku – nejedná se ale o studio, ve kterém by se tato show tvořila, nýbrž o město, jež se původně jmenovalo „Horké prameny“ (Hot Springs). Není asi třeba dodávat, odkud vzalo svůj nový název (v roce 1950 se v rámci 10. výročí této show konala výzva, během níž se hledalo město, které by bylo schopno se přejmenovat na Truth or Consequences a…). Jeho název se často užívá ve zkrácené podobě (přezdívce), a to jako T or C.

Pravda nebo důsledky leží v jihozápadním sektoru hornatého Nového Mexika, přesně jde o místo situované při proudu řeky Rio Grande mezi vodními nádržemi Caballo a Elephant Butte, tj. přibližně 3 000 km jihozápadně od velkoměstského New York City, asi 1 450 km jihovýchodně od kalifornského San Francisca a zhruba 10 000 km jihozápadně od Karlových Varů. Nadmořská výška tohoto sedmitisícového města překračuje 1 300 m.n.m. a zeměpisně odpovídá severu Tuniska.

V letních měsících tu bývá dost teplo – loňské kalendářní léto přineslo dohromady 26.4°C a v úterý 3. června se rtuť teploměru vyšplhala až na rovných 40.0°C (čtyřicítka padla i ve středu, ve čtvrtek pak nebylo více než 39.4°C, údaje jsou platné pro stanici na zdejším letišti).
Letos se ještě lokalita Pravda nebo důsledky tak vysoko nedostala, protože v čase od pondělí 1. června do pátku 12. června nepřesáhla teplota vzduchu 35.0°C, a to v úterý 2. června (v noci nejméně 16.1°C a po celý den bylo jako obvykle jasno).

V roce 2013 sice ve shodné periodě Celsiových čtyřicet atakováno nebylo, příliš ale nescházelo, neboť středa 12. června donesla až 39.4°C. Posledním rokem, kdy tady mezi 1. až 12. červnem bylo hlášeno alespoň 40.0°C, byl 2010, když se v neděli 6. června vzduch prohřál až na 40.6°C. Úvodních dvanáct čtyřiadvacetihodinovek šestého měsíce ještě nepřekonalo 41°C, červen jako celek však podal nejlepší výkon o svůj 26. a 27. den roku 1994 – v maximu až 44.4°C (zároveň jde o totálně nejvyšší hodnotu).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno, ojediněle slabý...

UFA PO 4 LETECH OPĚT HLÁSÍ PŮL METRU SNĚHU

UFA PO 4 LETECH OPĚT HLÁSÍ PŮL METRU SNĚHU

Plus 2 cm mokrého sněhu za 15 minut, tak nějak...

ÚTERÝ BYLO TAK JARNÍ, ŽE NAKONEC BYLO LETNÍ

ÚTERÝ BYLO TAK JARNÍ, ŽE NAKONEC BYLO LETNÍ

Úternímu dni s přídomkem 28. 3. 2017 se asi dala...


REKORDY NA 30. BŘEZNA

REKORDY NA 30. BŘEZNA

Na čtvrtek 30. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 29. BŘEZNA

REKORDY NA 29. BŘEZNA

Na středu 29. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

Na období od 21. do 27. března připadá jedna...


KAM NA VÝLET V ČESKU

KAM NA VÝLET V ČESKU

Kniha 1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000...

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

V neděli 26. 3. 2017 v cca 15:30 SELČ...

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

Z ryze meteorologického úhlu pohledu úmorná nuda, nicméně z...