PRAVÁ RUSKÁ ZIMA ANEB OJMJAKON A PRVNÍ -50KA

11.12.2015 9:40 | Autor: Jan Horák

radar

Slovní uspořádání „zima, zima, zima všude je veliká, všude sníh…“ by se s ohledem na aktuální počasí v České republice (i okolních státech, včetně těch severských) dalo upravit na „zima, zima, zima všude je žalostná, všude tráva žádný sníh…“, protože pokud se sebou prosinec něco neudělá, bude z pohledu zimy nanejvýš tragický. Doufejme tedy v neočekávanou a ráznou změnu, se kterou nepočítá ani ten nejspolehlivější předpovědní model, a teď se vydejme do Ruska za pravou ruskou zimou.

Ne však do toho evropského, tady byste totiž také pravou ruskou zimu hledali jen marně. Musíme dále na východ, konkrétně do vesničky Ojmjakon, která leží ve východním sektoru Sibiře. Přesněji jde o místo situované zhruba 500 km severně od Ochotského moře, plus mínus 1 100 km jižně od Východosibiřského moře, cirka 5 300 km severovýchodně od Moskvy a asi 3 000 km severně od Tokia. Ojmjakon čítá něco kolem 500 obyvatel a nachází se mezi Verchojanským pohořím a pohořím Čerského v nadmořské výšce okolo 750 m.n.m.

Ve čtvrtek se tu konala první ledová padesátka této sezóny – jitro slevilo až na -50.5°C (večer byla ještě větší zima, to rtuť teploměru prolomila -52.0°C). Přestože je tato hodnota z českého pohledu dost nehumánní, Ojmjakon už pamatuje horší 10. prosince – nejdrsnější desátý den dvanáctého měsíce byl zaznamenán v letopočtu 1993, když se ochladilo až na -60.6°C. Tak ledový nebyl ani náš Štědrý den, 24. prosinec totiž v Ojmjakonu nešel pod -60.3°C (1977). Z ruského (pravoslavného) úhlu pohledu už je situace jiná, neboť v roce 1971 bylo o 6. leden naměřeno až -63.4°C.

Podívejme se ve zkratce na dosavadních deset čtyřiadvacetihodinovek prosince 2015:

V období od úterý 1. prosince do čtvrtka 10. prosince se teplota vzduchu pohybovala v průměru kolem -43°C (umíte si tyto podmínky představit v Praze, Brně, Ostravě či kdekoliv jinde v Česku?), nejblíže byl Ojmjakon bodu mrazu o druhou adventní neděli, tj. 6. prosince, to se dočkal až -35.4°C, v brzkých hodinách ve středu 9. prosince vychladl Ojmjakon až na -49.6°C a o den později pak padla zmiňovaná ledová padesátka.

Poslední den s teplotou vzduchu o -50°C zažila tato asijská víska 8. března, letošní MDŽ byl tím pádem velice studený – v minimu až -49.8°C. V sobotu 7. března bylo ještě chladněji, a to až -53.1°C. Když už jsme se dostali k Mezinárodnímu dni žen: Teplotní dno tohoto významného dne se zrodilo v sezóně 1954 a je jím -58.5°C. Ptáte-li se náhodou, zda-li bylo někdy v Ojmjakonu o MDŽ pozorováno kladné Celsiovo číslo, tak odpověď je velice jednoduchá – ne. Nejvlídnější 8. březen se v tomto koutě severní Asie uskutečnil v ročníku 1972 v podobě -14.4°C.

Ojmjakon však podobně jako Verchojansk vlastní poměrně velký rozdíl mezi historickým teplotním minimem a legendárním teplotním maximem:

Ve středu 28. července 2010 až 34.6°C a ve středu 17. ledna 1973 až -65.4°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude oblačno, na jihozápadě...

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...