PRAHA LETOS PORÁŽÍ SAN FRANCISCO

4.6.2015 6:58 | Autor: redakce

F667

 

Kalifornské San Francisco a českou Prahu od sebe dělí přibližně 11 000 km, z toho cca 6 600 km tvoří vodní plocha zvaná Atlantický oceán. Zatímco Praha zeměpisně leží na stejné úrovni jako jihokanadský Winnipeg, tak San Francisco svou polohou odpovídá jihu Sardinie. Klima je nestejné, hlavní město České republiky spadá pod mírné podnebí, kdežto západoamerické San Francisco stejně jako Sardinie pod to středomořské.

Kalifornie a tím i její San Francisco je na tom ve věci geologicko-troposférických podmínek mnohem hůře než srdce starého kontinentu. Z pohledu počasí je u tohoto amerického státu největším problém nedostatek srážek čili sucho. Z geologického hlediska je pak zajisté nepříjemným faktem přítomnost tektonického zlomu San Andreas, jehož potenciál byl nedávno představen ve stejnojmenném filmovém díle nabízejícím velmi kvalitní audio-vizuální efekty. Děj snímku mimo jiné shodou okolností zahrnuje právě zmíněné San Francisco.

Přesně před rokem na začátku kalendářního léta na tom bylo níže orientované a anglicky hovořící velkoměsto v rámci povětrnostních podmínek o něco lépe než to české – v neděli 1. června se sanfranciské odpolední teploty zastavily na 22.2°C, v pondělí 2. června dělalo maximum o něco skromnějších 19.4°C a v úterý 3. června se tady rtuť teploměru zasekla na identických 19.4°C (stanice na sanfranciském mezinárodním letišti). První Celsiova třicítka léta 2014 se následně uskutečnila v neděli 8. června, a to v podobě 30.6°C. Za celý červen tehdy napršelo skrovných 300 ml vody. V Praze si loňský 1. červen připsal nanejvýš 18.6°C, po něm jdoucí 2. červen považoval za strop 18.7°C a 3. červen nepřinesl více než 18.9°C (stanice Praha-Ruzyně). Úvodním tropickým dnem se stejně jako v San Franciscu stal nedělní 8. červen, jenž stagnoval až na 30.5°C, tj. o pouhých 0.1°C níže než na západě Kalifornie. Úhrn srážek za všech třicet červnových dnů byl v Praze oproti San Franciscu takřka stonásobný.

V právě probíhajícím letopočtu se situace obrátila a Praha se dostala před San Francisco. Na startu tohoto týdne a zároveň i měsíce zamířila česká metropole až k letním 25.1°C – společně s aglomerací několikamilionové kalifornské město hlásilo přinejlepším 23.3°C. V úterý byl rozdíl mezi oběma lokalitami o něco větší, poněvadž pražské hodnoty došly až k 25.0°C, zatímco ty sanfranciské jenom k 18.3°C. V okruhu 18°C se San Francisco zdržovalo i v průběhu středečního odpoledne, za Prahou tak zaostávalo o nějakých 10°C, protože ta se pohybovala až okolo 28°C (v jiných částech až okolo 30°C).

Totální maxima vztahující se na Mezinárodní den dětí neboli na 1. červen jsou tam i tatam nadmíru podobná – v jednom městě jde o 33°C z ročníku 1989 a v tom dalším o 31°C z léta 1979. Tím prvním je San Francisco, tím druhým pak logicky Praha.

Menší Praha se zatím během svého dlouhého života s Celsiovou čtyřicítkou nikdy nesetkala, zato San Francisco už ano, a to ve středu 14. června roku 1961 – tenkrát se vzduch prohřál až na 41.1°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno....

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...