POST-TROPICKÁ CYKLÓNA, ŽIVÁ NOČNÍ SPOLEČNICE

10.10.2016 8:42 | Autor: Jan Horák

Jiný den rovná se jiný příběh. Ale i jiná noc rovná se jiná historka. Norfolk, spolu s aglomerací více než jednaapůlmilionové městečko mající trvalý pobyt na území jihovýchodní Virginie, by s tímto tvrzením mohl více než souhlasit – o druhém víkendu října 2016 rozhodně.

Od pátečního večera do sobotního rána provázelo Norfolk poměrně příjemné podzimní počasí – povětšinou skoro jasno až polojasno, k tomu nanejvýš mírný vítr o rychlosti do 25 km/h a teploty s ohledem na čas permanentně tropické – v minimu 22,8 °C. Jinými slovy ideální troposférické podmínky pro pobyt venku, ať už na zahradě u grilu či kdekoliv jinde. To by však na obzoru nesměl být jeden v uvozovkách menší problém – Matthew, slábnoucí, avšak i tak stále silný hurikán.

Ten se v neděli v 10 hodin SELČ svým středem nacházel právě u Norfolku, přesněji u severokarolínského mysu Hatteras a jeho přilehlého okolí. Hurikán, tedy vlastně správně řečeno post-tropická cyklóna Matthew přitom produkovala vítr o rychlosti okolo 120 km/h, z pohledu Saffir-Simpsonovy stupnice byla tím pádem někde na pomezí hurikánu a tropické bouře.

Během sobotního jitra v Norfolku začala rychle přibývat oblačnost – Matthew přichází. Krátce na to se kvapně rozpohybovaly anemometry. Od sobotního večera do nedělního rána bylo v Norfolku zataženo, ale především velmi větrno a deštivo.

V období od 8. 10. 2016 17:00 do 9. 10. 2016 5:00 (tj. za 12 hodin) zde napršelo úctyhodných takřka 230 mm srážek, což odpovídá přibližně 5,5násobku toho, co obdržela Praha-Libuš za celý týden, konkrétně od 3. 10. 2016 0:00 do 9. 10. 2015 15:00. A co se větru týče, ten dosahoval v nárazech rychlosti až okolo 100 km/h, povětšinou ale 75 až 90 km/h.

Matthew samozřejmě v noci ze soboty na neděli doprovázel také řadu jiných míst, nicméně právě Norfolk patřil k těm jeho v uvozovkách nejoblíbenějším – například v oblasti tisícového společenství Wattsville (cca 150 km severovýchodně od Norfolku) byly poryvy větru v průměru o 30 km/h mírnější s tím, že množství dodané dešťové vody bylo při srovnání s Norfolkem zhruba poloviční. Podíváme-li se třeba na údobí od 8. 10. 2016 14:00 do 8. 10. 2016 20:00, zjistíme, že norfolkský úhrn srážek činil 100 mm, kdežto ten wattsvillský pouze 28 mm.

Východní pobřeží Spojených států, které o denní světlo postrádající polovině víkendu čelilo post-tropické cyklóně Matthew, zaznamenalo nejčastěji 50 až 150 mm srážek, přičemž tempo nárazů větru se motalo v sousedství 50 až 90 km/h.

Zároveň je vidno, že tropické cyklóny jsou opravdu špatně čitelné – původně se zdálo, že Matthew bude zatlačen zpět nad slané vody Atlantiku mezi Jižní a Severní Karolínou a Bahamskými ostrovy. Nakonec tedy zvolil trochu jinou cestu. Do Evropy by jakožto pozůstalá tlaková níže ale stejně dorazit neměl…

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

CO JE TO ANAFYLAXE

CO JE TO ANAFYLAXE

Anafylaxe je život ohrožující, urgentně nastupující stav, ve svém...

REKORDY NA 25. BŘEZNA

Na sobotu 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

„Ha ha... Podívej se na sebe, vypadáš jak vyzrálý...


ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...

REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...


SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...

REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...