POHLED NA SNĚHOVOU NADÍLKU V LESOTHU

11.8.2016 7:37 | Autor: redakce

10863212

 

Lesotho, dlouhým zněním Království Lesotho, ukrajuje ze zemského povrchu něco málo přes 30 350 km², což odpovídá zhruba 0,1 % afrického kontinentu. Jde tedy o nevelký vnitrozemský stát, jenž je ze všech stran obklopen Jihoafrickou republikou. Lesotho je v určité věci identické s evropskou Andorrou, a to v tom, že 100 % jeho území leží v horských polohách, tj. v nadmořské výšce 800 m n. m. a výše. Lesotho nicméně na rozdíl od Andorry nejde pod hranici 1 000 m n. m., základem je 1 400 m n. m., stropem pak 3 482 m n. m. (vrchol hory Thabana Ntlenyana). Díky tomu patří k nejhornatějším státům, jak v rámci Afriky, tak i všech dalších kontinentů.

Geografie Lesotha nahrává solidním zimám, avšak kvůli menšímu problému jménem odloučenost od Antarktidy tomu tak není. Například v metropolitním Maseru (plus mínus 1 600 m n. m.) se v období od 1. června do 10. srpna 2016 teplota vzduchu pohybovala okolo 10 °C, což je o 12 °C více než na Sněžce, která ve dnech 1. prosince 2015 až 10. února 2016 hlásila v průměru -3 °C. I Doksany byly chladnější než Maseru, neb v úvodních 70 dnech a něco zimy 2015/2016 zaznamenaly Tp 3 °C.

Ano, Maseru je s ohledem na geografické podmínky Lesotha poněkud nízko, ve větších výškách je jihoafrická zima kvalitnější, nicméně z pohledu praktického života je tato informace zavádějící – podobně jako v Ústí nad Labem, jehož stanice umístěná na kopci mimo město samotné někdy hovoří o sněhové pokrývce, byť přímo ve městě není zhola nic.

Čas od času ale krutý jižní vítr projeví známky větší snahy a Lesotho se stane zimnějším než obvykle. A přesně tak tomu bylo v závěru letošního července.

„Jednalo se o nejvýraznější sněžení za posledních 20 let.“ Takto zhodnotil červencovou návštěvu zimy pan Stefan Grab, který tráví svůj pracovní život v prostorách jihoafrické Witwatersrandské univerzity. Oproti zimní vlně 1996 tu ale přeci jen jedna velká odlišnost byla – zatímco před 20 lety vydržel sníh v polohách nad 1 800 m n. m. týden, letos jeden, nanejvýš dva dny. Stefan Grab dále dodává: „Tentoroční příděl sněhu byl extrémní, ale pouze z toho důvodu, že tu již takto nesněžilo poměrně dlouho. V 19. a 20. století byly agresivnější ataky ze strany zimy četnější. Lidé si na mírnost zimy navykli, takoví chovatelé ovcí dopřávají svým zvířatům horský volnoběh po celý rok, což následně v případě příchodu chladu a sněhu vede k problémům.“

Pozdní červencová sněhová nadílka včetně následného úbytku sněhu je dobře patrná ze satelitních záběrů – viz. přiložený snímek, resp. snímky.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno až jasno,...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...


TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na středu 28. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...