PODZIM SE OZÝVÁ

22.9.2016 9:04 | Autor: redakce

11427394

 

 

V noci z úterý na středu ve střední Evropě (i jinde) pokračoval příliv chladnějšího vzduchu od severovýchodu, a to především zásluhou tlakové výše se středem nad Skandinávií. Středeční jitro tak bylo stejně jako to úterní více osvěžující, alespoň vůči ránům předchozím.

21. září se v Česku vlastně postaralo o vůbec nejnižší teplotu první třetiny podzimu – řeč je nyní samozřejmě o neděli 21. září 1997, nikoliv o středě 21. září 2016. Také tehdy počasí ovlivňovala paní anticyklóna, jen byla orientována trochu jinak – přímo nad Českem. A předtím, než se přesunula nad jediný česky hovořící národ Evropy, stihla vyexpedovat méně teplý vzduch od severozápadu.

Šumavská Horská Kvilda tenkrát vychladla až na -10,5 °C, čímž mimo jiné překonala totální zářijové minimum ruské Moskvy (-8,5 °C, 29. září 1881). Ještě větší zima však byla na šumavské Jizerní slati, zde rtuť teploměru poklesla až na -11,8 °C. V Moskvě se vskutku svěží 21. září odehrálo v roce 1881 v podobě -4,5 °C. Pravdou nicméně, že mezi nížinatou metropolí Ruska a mrazy oblíbenými zákoutími Šumavy je poněkud rozdíl.

-5 °C, tak vypadal jeden z nejzářivějších výsledků této středy. Opět se jednalo o pohoří obohacené o Lipenskou přehradu, jmenovitě o Březník. Nebyl ale sám, na úroveň -5 °C se dostala také nedaleká Modrava. Úterní ráno tu přitom vůbec mrazivé nebylo, Březník zůstal na či nad 5 °C, Modrava taktéž. Rozdíl tedy nějakých 10 °C. A to už je znát. Lednice by mohly být protikladem, vždyť se tu vstup do poloviny tohoto pracovního týdne prezentoval teplotami okolo 12 až 13 °C (v úterý pokles na 10 °C).

Nejvyšší bod Česka – Sněžka – byl na startu středy o poznání teplejší. Vzhledem ke 100% relativní vlhkosti vzduchu, viditelnosti pod 100 m a dešťovým kapkám se tomu ale asi nelze moc divit – po ránu okolo 3 °C. O 24 hodin dříve tu mrzlo – v minimu -0,7 °C, dopoledne následně až -1,4 °C.

Siedlce aneb cca osmdesátitisícové město ležící v nížinách (cca 150 m n. m.) na východě Polska (plus mínus 90 km východně od Varšavy). Tady byl v úterý pozorován první závan podzimu – teplota vzduchu slétla až na -0,4 °C. Jednalo se dokonce o nejchladnější 20. září třetího tisíciletí, na 2. místo bylo sesazeno úterý 20. září 2005 a jeho 0,7 °C. Poslední mrazový den se tu odehrál v sobotu 23. dubna v podobě minimálních -2,2 °C.

Středeční Tmin byla v Siedlcích již vyšší, byla totiž rovna 1,8 °C. Avšak i tak šlo o nejstudenější 21. září právě probíhajícího milénia, na 2. příčku díky tomu sestoupil pátek 21. září 2012 a jeho 2,0 °C.

21. září možná ne, ale 20. září Siedlce v rámci teplotního dna překonaly i samotný sever kontinentálního Ruska, kterým je Čeljuskinův mys – ten při mrholení a západním větru s nárazy o rychlosti přes 70 km/h nešel pod 1 °C, po většinu noci a jitra setrval na 2 °C a více. Loni byla situace opačná, Čeljuskinův mys zvítězil v poměru -3,7 °C ku 9,2 °C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...


REKORDY NA 10. PROSINEC

REKORDY NA 10. PROSINEC

Na sobotu 10. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

Tak se zdá, že se nad námi přinejmenším v nejbližším...

NORMAN WELLS A VARDAH

NORMAN WELLS A VARDAH

Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n....


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude polojasno až oblačno,...

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

Podle výhledu počasí na následující měsíc to vypadá, že šanci...

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...