PO REKORDU ZA 60 MINUT PROPAD O 12 °C (SYDNEY)

1.2.2017 10:52 | Autor: Jan Horák

Meteorologové a meteoroložky měli pravdu – jak s tím, že se někde v Česku navzdory teplotám hlouběji pod bodem mrazu budou namísto sněhových vloček konat dešťové kapky, tak také v tom, že Sydney, největší město Austrálie (a Nového Jižního Walesu), na sklonku první dvanáctiny tohoto letopočtu s velkou pravděpodobností překoná denní teplotní rekord ze 70. let 20. století.

Před příchodem února se velkoměstské Sydney ocitlo v podstatě na rozhraní třech tlakových útvarů. Jednoduše řečeno šlo o brázdu nízkého tlaku vzduchu vklíněnou mezi dvě oblasti vysokého tlaku vzduchu. Možná tedy nepřekvapí, že směr větru byl poněkud roztěkaný, jinak řečeno proměnlivý. To hlavní a tím pádem i nejzajímavější se odehrálo okolo oběda, přesněji mezi 10:00 až 12:00.

Úterní dopoledne se v Sydney neslo v duchu západního až severozápadního proudění, o což se postarala vzájemná spolupráce přední strany brázdy nízkého tlaku vzduchu a zadní strany oblasti vysokého tlaku vzduchu. Do metropole Nového Jižního Walesu tak proudil teplý a suchý kontinentální vzduch ze sousedního Queenslandu. Aby se ale do Sydney dostal, musel samozřejmě přelézt Velké předělové pohoří. Přelezl. A hned poté, co podal meteodějiny přepisující výkon, ho vystřídalo vlažnější jižní až jihovýchodní oceánské proudění spjaté s druhou oblastí vysoké tlaku vzduchu, resp. s jejím výběžkem. To místním i turistům dopřálo decentní teplotní šok.

Teorie za námi, teď k praxi:

Někdy ve 3 hodiny a 30 minut se v Sydney zrodila nejnižší teplota letošní poslední lednové noci, činila tropických 25,4 °C (takto teplá noc z 30. 1. na 31. 1. se dosud nekonala).

V 8 hodin sydneyský teploměr hovořil o 33,2 °C a o 60 minut později už informoval o 36,6 °C – v tuto chvíli již bylo tak nějak jasné, že stávající totální maximum závěrečné lednové čtyřiadvacetihodinovky nepřežije.

V 11 hodin bylo v Sydney 38,5 °C – dosud památných (rekordních) 36,8 °C ze středy 31. 1. 1973 upadlo do zapomnění.

O nejvyšší denní teplotu úterý 31. 1. 2017 se nicméně nekonalo, v sousedství 11. hodiny totiž sydneyská teplotní křivka kulminovala až na 39,4 °C. Předchozí nejlepší výkon 62. dne australského léta byl tak vylepšen (překonán) o 2,6 °C.

Po dosažení 39,4 °C se vítr kvůli anticyklonálnímu výběžku přicházejícímu od jihozápadu začal stáčet k jihu až jihovýchodu, díky čemuž se začalo velmi rychle ochlazovat – cca 3 600 sekund po naměření rekordních 39,4 °C se rtuť teploměru nalézala na 27,5 °C. Čili za nějakou hodinu pokles o 11,9 °C.

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až oblačno,...

REKORDY NA 29. BŘEZNA

REKORDY NA 29. BŘEZNA

Na středu 29. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

Na období od 21. do 27. března připadá jedna...


KAM NA VÝLET V ČESKU

KAM NA VÝLET V ČESKU

Kniha 1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000...

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

V neděli 26. 3. 2017 v cca 15:30 SELČ...

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

Z ryze meteorologického úhlu pohledu úmorná nuda, nicméně z...


REKORDY NA 28. BŘEZNA

REKORDY NA 28. BŘEZNA

Na úterý 28. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 27. BŘEZNA

REKORDY NA 27. BŘEZNA

Na pondělí 27. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...