PAŘÍŽSKÝ PARK MONTSOURIS PROLOMIL 30.0°C

6.6.2015 6:54 | Autor: redakce

F104

 

S nástupem teplejší části roku souvisí také vegetační doba, která je mimo jiné vhodným časem k přesazování pokojových rostlin. K tomu samozřejmě patří i problém zvaný smutnice, tj. ony malé černé mušky terorizující oblast květináče. Největší (nejúčinnější) zbraní je v tomto případě jemný písek (stačí si natrvalo vypůjčit pár písečných zrn z dětského pískoviště a projet je přes jemné síto – je nicméně nutné zvolit spravované pískoviště, tj. to, na které nechodí konat potřebu psy a jiná zvířata), kterým stačí zasypat daný substrát, v němž je chlorofylový člen rodiny ukotven (nenarozené smutnice v květináči se skrze písek nedostanou ven a uhynou a dospělé smutnice zase nedokážou skrze písek projít dovnitř) . Písek navíc v květináči vypadá esteticky velmi dobře a obzvláště to platí u palem.

S teplejším počasím je pak též spojené větší zatížení městských parků umožňujících menší útěk ze železo-betonových džunglí. V globálním měřítku je bezesporu tou nejslavnější zelenou městskou plochou newyorský (manhattanský) a do obdélníku řešený Central Park. Ten v úvodních červnových dnech letopočtu 2015 na rozdíl od Česka zatím moc vyhřátý nebyl – v pondělí se jeho maxima pohybovala okolo 13°C, v úterý to bylo ještě skromnějších 12°C, ve středu naopak poskytl popolední čas mnohem příjemnějších 21°C, ve čtvrtek menší pokles ke stále snesitelným 18°C a v podobných číslech se nesl i pátek 5. června (automatická stanice přímo v parku).

O přibližně 6 000 km dále směrem na severovýchod lze najít další, tentokrát již o dost menší park jménem Montsouris. Jde o přírodě vyhrazený koutek ve francouzské metropolitní Paříži, konkrétně jde o místo situované nějakých 5 km jihovýchodně od Eiffelovy věže. Tento park už oproti tomu východoamerickému pořádně teplý byl, a to hlavně v pátek, kdy tu byla poprvé v tomto roce pokořena hranice tropických 30.0°C (stanice v jižní čárku parku pár set metrů východně od restaurace Le Chalet du Parc, která stojí na samém jihozápadě této nezastavěné zelené plochy).

I samotná páteční noc byla velmi teplá – ještě ve 2 hodiny se rtuť teploměru zdržovala nad 20.0°C, později ale poklesla až k 17.5°C, takže se o tropickou tmavou část dne nejednalo. Hodnota 30.0°C byla překonána v čase oběda, kdy se teplota vzduchu pohybovala kolem 30.4°C. Přesně před rokem to ve čtvrtek 5. června bylo o stejný čas o poznání méně, protože tehdy byl oběd doplněn o 16°C s tím, že odpoledne přineslo nanejvýš 20.5°C (k ránu nejméně 9.2°C). Poslední tropický 5. červen se zde konal v roce 2010, když se vzduch ohřál až na 30.1°C.

Kalendářní léto 2014 darovalo parku Montsouris celkem 19.1°C, nejchladnější byl čtvrtek 21. srpna, který slevil až na rovných 9.0°C (přes den přinejlepším 20.9°C) a naopak tou nejrozpálenější letní čtyřiadvacetihodinovkou se stal pátek 18. července, neboť vystoupal až na 35.8°C (noc byla s minimem 21°C tropická).

Zatímco o 1. máj v roce 2011 si tu mohli místní i zahraniční páry vyznávat lásku až při teplotách okolo 24°C, tak letos se všichni museli spokojit s pouhými 11°C. Historickým maximem parku Montsouris (a tím i celé Paříže) je 40.4°C z 28. července 1947. Citovaný 5. červen dosáhl životního maxima v roce 1917 v podobě 32.1°C a 1. květen v roce 2005 (28.1°C).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BYŤ SE PÁTEK SNAŽIL, PO NEDĚLI 1984 SE JEN OHLÉDL

BYŤ SE PÁTEK SNAŽIL, PO NEDĚLI 1984 SE JEN OHLÉDL

  Když z pohledu východoasijského času probíhala noc ze čtvrtka 29....

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

Na sobotu 1. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

Austrálie letem světem: Dle českého pojímání pozemského časoprostoru se během úterý...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude skoro jasno až...

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

90 krát 90. Na první pohled poměrně jednoduchá rovnice, jejímž...

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...


REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...