PACHUŤ MALEDIV I SEVERU SIBIŘE, TOŤ 1. ZÁŘÍ V ČESKU

2.9.2016 8:35 | Autor: Jan Horák

28,7 °C (Javorník), 28,8 °C (Neumětely), 29,0 °C (Doksany), 29,2 °C (Ústí nad Labem, Vaňov), 29,3 °C (Řež u Prahy)… Tak vypadaly některé české čtvrteční neboli prvopodzimní odpolední teploty v čase od 12:00 do 14:00. V polovině tohoto intervalu, tj. ve 13:00, bylo nejtepleji v Dobřichovicích, které byly 0,5 °F nad 28,0 °C. O hodinu později Dobřichovice hlásily 28,8 °C, takže o 0,5 °C více.

0,2 °C (Horská Kvilda), 0,1 °C (Jizerka), -1,1 °C (Jizerka-rašeliniště), -1,4 °C (Březník), -1,4 °C (Modrava-Rokytská slať)… Nyní je řeč o několika ranních prvozářijových teplotách, které oproti těm popoledním vypadaly opravdu podzimně. Ano, sice jde o chladná zákoutí v horách, ale to nevadí. České teploty to jsou, a to je hlavní.

Nicméně, ani při pohledu na nížinaté jiterní hodnoty nikterak upoceně není – například v Doksanech rtuť teploměru poklesla až na 7,0 °C, což bylo méně než v Peci pod Sněžkou, jež vychladla na 7,7 °C. Když už jsme u té krkonošské Pece – v 8 hodin 11 °C, v 10 hodin 19 °C. Loni tento kout Česka ve shodném období tak energický nebyl, tehdy za 2 hodiny urazil 5 °C – z 18 °C na 23 °C. A v pondělí 1. září 2014 mezi 8:00 až 10:00 byla Pec pod Sněžkou dosti líná, neboť se pohnula jen o 1 °C (z 10 °C na 11 °C).

Abychom ale zase dlouho nechodili kolem horké kaše:

V České republika byla zásluhou poobědových teplot cítit pachuť tropického ráje jménem Maledivy. Metropolitní Malé (či Male) se totiž od 12:00 do 14:00 zdržovalo poblíž 28,5 až 29,0 °C s tím, že Tmax nakonec činila 29,4 °C. Když k tomu přičteme velkou oblačnost a i pár dešťových kapek, tak lze říci, že se nějací Češi vlastně měli lépe než Maledivané – alespoň co se počasí týče.

Avšak, do evropské srdce nezavítala pouze příchuť nekonečně teplých a přitažlivých Malediv. Došlo také na severní Sibiř. Upřesněme:

Na pravém břehu řeky Anabar, která ústí do nepříliš horkého Severního ledového oceánu, jmenovitě do moře Laptěvů, je situováno bezmála dvouapůltisícové městečko Saskalach (Саскылах). Navzdory zeměpisné šíři (71°, tj. úroveň severní Skandinávie) se zde konal pěkný letní první podzimní den – čtvrtek 1. září sem přinesl vyletněných pětadvacet stupňů Celsia. Navíc bylo jasno. Jasná obloha provázela tuto část Ruska také v noci, protože ale neustále vanul mírný jihovýchodní vítr, teplota vzduchu nešla úplně nejníže. Svůj noční pád utnula na 9,4 °C, z čehož logicky vyplývá, že větší zima byla jak v Peci pod Sněžkou a Doksanech, tak rovněž v Praze-Libuši (9,3 °C), Plzni (8,8 °C), Českých Budějovicích (8,1 °C), Ostravě (8,1 °C) či Holešově (8,0 °C).

Aktuální (čtvrteční) výhled GFS v první dekádě září stále rezervuje letní počasí, tedy až na menší chladnější vsuvku, tak uvidíme… Pravda, z astronomické hlediska je pořád léto.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude zpočátku oblačno až...

CO JE TO ANAFYLAXE

CO JE TO ANAFYLAXE

Anafylaxe je život ohrožující, urgentně nastupující stav, ve svém...


REKORDY NA 25. BŘEZNA

Na sobotu 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

„Ha ha... Podívej se na sebe, vypadáš jak vyzrálý...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...


REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...