OHLAS ZIMY NA BROCKENU

28.11.2016 9:46 | Autor: Jan Horák

27. listopadu 1968, tenkrát středa, se měl někde nad pomezím střední a východní Evropy nacházet střed tlakové výše. Další anticyklóna se měla, jako obvykle, zdržovat u Azorských ostrovů. Do prostoru mezi těmito dvěma oblastmi vyššího tlaku vzduchu měl naopak vybíhat nižší tlak vzduchu. Pro Brocken, nejvyšší horu severní partie Německa, toto rozestavení tlakových útvarů mělo znamenat pouze jedno – příliv teplého vzduchu od jihozápadu.

Nejspíše tomu tak skutečno bylo, protože právě v r. 1968 se Brocken dočkal vůbec nejteplejšího 27. listopadu. Rtuť teploměru se tu tehdy vyšplhala až na 10,6 °C, takže tady zdá se bylo tepleji než v Praze (Klementinu), která se spokojila se 7 °C.

Hned o rok později, takže 27. listopadu 1969 (čtvrtek), měl Brocken zažít pravý opak. Dle dochovaných svitků tehdejších počasologů v té době do centra starého kontinentu natékal chladnější vzduch mající původ až v Arktidě. Vše umožnila soustava tlakových níží, jejíž zadní strana sloužila jako dálnice pro původem arktický vzduch. Meteodeník sloužící Brockenu s tím souhlasí – 27. listopadu 1969 zde teplota vzduchu poklesla až na -11,9 °C. Aneb zdejší nejstudenější 27. listopad.

Tak, trochu té meteohistorie z tohoto německého vrcholu máme za sebou a nyní již tedy jakože k věci.

Stejně jako Klínovec či Sněžka, rovněž Brocken se v neděli 27. listopadu 2016 dočkal ochlazení a příchodu sněhových vloček. Jednalo se o výsledek vzájemné spolupráce tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy a cyklóny se srdcem nad Ruskem – místo jejich styku zplodilo severní advekci.

Malá viditelnost, na zemi stále zesilující poprašek, na teploměru okolo -2 °C, na anemometru až kolem 80 km/h, na vlhkoměru 100 %… Toť ve stručnosti nedělní 10. hodina na Brockenu. Přesně před rokem (tj. 27. listopadu 2015 v 10 hodin) hlásil Brocken počínající jihozápadní expres, nicméně pořád ještě mrzlo (-3 °C) a půda byla přikryta 22 cm tlustou sněhobílou peřinou. Jak je tím pádem vidno, loňský 27. listopad byl na Brockenu o poznání zimnější než letos. Na druhou stranu to bylo k ničemu – zima 2015/2016 nikterak výjimečně zářivá nebyla.

V sobotu, těsně před nástupem severáku, byl Brocken ještě relativně teplý a klidný – v okruh 13. hodiny zrod Tmax v podobě 8,5 °C (o 6 hodin později 0,7 °C) a vítr převážně mírný až čerstvý s rychlostí v sousedství 10 až 30 km/h. Teplotně nejžhavější 26. listopad se na Brockenu zjevil v onom r. 1968, když tečoval 15,0 °C. Na zdolání této hodny tedy sobotních 8,5 °C opravdu nestačilo.

Byť budou nejbližší dny méně prohřáté a dost možná i ledové (tj. v maximu nanejvýš -0,1 °C), na nějaké dlouhodobější usídlení čistokrevné zimy to ani na Brockenu prozatím nevypadá. Aktuální prognózy modelů se nicméně do tepla moc nehrnou, tak uvidíme, jak se časem vše vybrví.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ

VÝHLED POČASÍ

  V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť. Nejvyšší teploty...

REKORDY NA 20. ÚNORA

REKORDY NA 20. ÚNORA

  Na pondělí 20. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

  Vydatnější srážky spojené s hlubší tlakovou níží (pokles tlaku...


O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

  Na 79° s. š., to jest přibližně 1 400...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

  Na neděli 19. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROČ SE POJMENOVÁVAJÍ TLAKOVÉ ÚTVARY?

PROČ SE POJMENOVÁVAJÍ TLAKOVÉ ÚTVARY?

  Tlakové útvary dostávají svá jména. Dlouhou tradici má pojmenovávání...


V SYDNEY V PÁTEK 17. 2. UHODILO PŘES 700 BLESKŮ

V SYDNEY V PÁTEK 17. 2. UHODILO PŘES 700 BLESKŮ

Pamatujete na noc z úterý 7. 7. 2015 na...

BRNO CHLADNĚJŠÍ NEŽ…

BRNO CHLADNĚJŠÍ NEŽ…

Budeme-li zas a znovu ve věci průměrné teploty vycházet...

POZNEJTE 100 NEJ

POZNEJTE 100 NEJ

Kniha, kterou Vám dnes představujeme, je další ze série 100 NEJ...