NY-ÅLESUND ANEB VÍTEJ PANÍ ZIMO

3.9.2016 8:43 | Autor: Jan Horák

radar

6. září bude na území České republiky dozajista sněžit – po docela teplém závěru srpna a startu září poněkud kontrastní myšlenka, nicméně pravdivá, jak se ukázalo. Užití minulého času v posledním slově úvodního souvětí jasně naznačuje, že se nejedná o „prognózu“ na úterý 6. září 2016, na které mimochodem GFS v pátek kreslil kladné hodnoty jak ve 2 m nad zemí, tak i v hladině 850 hPa. Řeč je samozřejmě o 6. září roku loňského, kdy trochu zasněžilo na Sněžce. Ano, 99,999 % obyvatel Česka se tato skutečnost nijak nedotkla, ale sněžilo, a to je meteorologicky (ne)podstatné.

Nakousnutí tématu sníh skrze 6. září samo sebou není jen tak, u pevného skupenství srážek ještě zůstaneme. Akorát za ním budeme vyrazit do mnohem větších výšek. A jak už sám nadpis napovídá, půjde o výšky zeměpisné, nikoliv nadmořské.

Zeměpisnou výší je v tomto případě bezesporu myšlena zeměpisná šíře a cílovou stanicí není nikdo jiný než Ny-Ålesund, nevelká výzkumná víska ležící na severozápadě Špicberk. Jde vlastně o nejsevernější „město“ na Zemi.

Počasí v Ny-Ålesundu bylo v pátek spravováno tlakovou níží, která přes Špicberky postupovala směrem k Severní Americe. Pole působnosti této ryze arktické cyklóny zasahovalo až nad daleké vnitrozemí Severního ledového oceánu (vzhledem k ledu je výraz vnitrozemí výstižný), což nejen pro Ny-Ålesund znamenalo pouze jedno – přiliv vzduchu z prozatím nekonečně ledového severu. Přímo anemometr v Ny-Ålesundu pak hovořil o větru severozápadním.

-1,6 až 1,7 °C, takový byl čtyřiadvacetihodinový rozptyl teplot v Ny-Ålesund ve čtvrtek 1. září. Zasvítilo však sluníčko, a to hlavně ráno, kdy tu bylo skoro jasno. Počátek podzimu 2015 byl v tomto koutě politické Evropy rovněž slunečný (jasno až polojasno) a na rozdíl od letoška nemrazový – v čase od 00:00 do 23:00 poletovala teplota vzduchu mezi 0,2 až 2,8 °C. Ve zbývajících 60 minutách 1. září 2015 rtuť teploměru 0,0 °C zlehka pokořila, meteorologicky se tedy o mrazový den nakonec jednalo.

Zpět do přítomnosti. Ny-Ålesund aneb vítej zimo, přesně tak se tu dal charakterizovat předvíkendový den. Zimní totiž vskutku byl: zataženo a trochu mlhavo, po většinu zde -0,1 °C a méně (Tmin -2,0 °C) a hlavně – sníh. Sněhové vločky se na Ny-Ålesund začaly snášet už ve čtvrtek večer, moc jich ale nebylo. Zato páteční jitro nabídlo pěknou sněhánku při -1 °C a zem byla pocukrována 1 cm sněhu. Decentní zimní atmosféra zde ale moc dlouho nevydrží, v následujících desítkách hodin budou zdejší teploty stoupat až do sousedství 5 °C. Pro neotužilého člověka celkem kosa, pro sněhové vločky ležící na zemi vedro neslučitelné se životem.

To podstatné na závěr: 2. září roku 2016 se v Ny-Ålesundu stalo nejzimnějším 2. zářím třetího milénia, opakem je 2. září 2003 a jeho odpoledních 7,3 °C (2,3 °C v minimu).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

Na sobotu 1. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

Austrálie letem světem: Dle českého pojímání pozemského časoprostoru se během úterý...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude skoro jasno až...


ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

90 krát 90. Na první pohled poměrně jednoduchá rovnice, jejímž...

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...