NY-ÅLESUND ANEB VÍTEJ PANÍ ZIMO

3.9.2016 8:43 | Autor: Jan Horák

6. září bude na území České republiky dozajista sněžit – po docela teplém závěru srpna a startu září poněkud kontrastní myšlenka, nicméně pravdivá, jak se ukázalo. Užití minulého času v posledním slově úvodního souvětí jasně naznačuje, že se nejedná o „prognózu“ na úterý 6. září 2016, na které mimochodem GFS v pátek kreslil kladné hodnoty jak ve 2 m nad zemí, tak i v hladině 850 hPa. Řeč je samozřejmě o 6. září roku loňského, kdy trochu zasněžilo na Sněžce. Ano, 99,999 % obyvatel Česka se tato skutečnost nijak nedotkla, ale sněžilo, a to je meteorologicky (ne)podstatné.

Nakousnutí tématu sníh skrze 6. září samo sebou není jen tak, u pevného skupenství srážek ještě zůstaneme. Akorát za ním budeme vyrazit do mnohem větších výšek. A jak už sám nadpis napovídá, půjde o výšky zeměpisné, nikoliv nadmořské.

Zeměpisnou výší je v tomto případě bezesporu myšlena zeměpisná šíře a cílovou stanicí není nikdo jiný než Ny-Ålesund, nevelká výzkumná víska ležící na severozápadě Špicberk. Jde vlastně o nejsevernější „město“ na Zemi.

Počasí v Ny-Ålesundu bylo v pátek spravováno tlakovou níží, která přes Špicberky postupovala směrem k Severní Americe. Pole působnosti této ryze arktické cyklóny zasahovalo až nad daleké vnitrozemí Severního ledového oceánu (vzhledem k ledu je výraz vnitrozemí výstižný), což nejen pro Ny-Ålesund znamenalo pouze jedno – přiliv vzduchu z prozatím nekonečně ledového severu. Přímo anemometr v Ny-Ålesundu pak hovořil o větru severozápadním.

-1,6 až 1,7 °C, takový byl čtyřiadvacetihodinový rozptyl teplot v Ny-Ålesund ve čtvrtek 1. září. Zasvítilo však sluníčko, a to hlavně ráno, kdy tu bylo skoro jasno. Počátek podzimu 2015 byl v tomto koutě politické Evropy rovněž slunečný (jasno až polojasno) a na rozdíl od letoška nemrazový – v čase od 00:00 do 23:00 poletovala teplota vzduchu mezi 0,2 až 2,8 °C. Ve zbývajících 60 minutách 1. září 2015 rtuť teploměru 0,0 °C zlehka pokořila, meteorologicky se tedy o mrazový den nakonec jednalo.

Zpět do přítomnosti. Ny-Ålesund aneb vítej zimo, přesně tak se tu dal charakterizovat předvíkendový den. Zimní totiž vskutku byl: zataženo a trochu mlhavo, po většinu zde -0,1 °C a méně (Tmin -2,0 °C) a hlavně – sníh. Sněhové vločky se na Ny-Ålesund začaly snášet už ve čtvrtek večer, moc jich ale nebylo. Zato páteční jitro nabídlo pěknou sněhánku při -1 °C a zem byla pocukrována 1 cm sněhu. Decentní zimní atmosféra zde ale moc dlouho nevydrží, v následujících desítkách hodin budou zdejší teploty stoupat až do sousedství 5 °C. Pro neotužilého člověka celkem kosa, pro sněhové vločky ležící na zemi vedro neslučitelné se životem.

To podstatné na závěr: 2. září roku 2016 se v Ny-Ålesundu stalo nejzimnějším 2. zářím třetího milénia, opakem je 2. září 2003 a jeho odpoledních 7,3 °C (2,3 °C v minimu).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ÚNORŮV TOTÁLNÍ ÚSPĚCH V RAKOUSKU I KANADĚ

ÚNORŮV TOTÁLNÍ ÚSPĚCH V RAKOUSKU I KANADĚ

Čtvrtek 23. února 2017 byl v České republice všechno...

REKORDY NA 24. ÚNORA

REKORDY NA 24. ÚNORA

  Na pátek 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

DĚJINY EDITUJÍCÍ „VEDRO“ V DENVERU (I TORONTU?)

DĚJINY EDITUJÍCÍ „VEDRO“ V DENVERU (I TORONTU?)

  Až do čtvrtka 9. 2. 2017 v coloradském Denveru...


SEATTLE PROVÁZÍ VELMI DEŠTIVÝ ÚNOR, REKORD…

SEATTLE PROVÁZÍ VELMI DEŠTIVÝ ÚNOR, REKORD…

  V období od 1. 2. 2017 0:00 do 22....

VÝHLED POČASÍ

VÝHLED POČASÍ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, během odpoledne přechodně...

REKORDY NA 23. ÚNORA

REKORDY NA 23. ÚNORA

Na čtvrtek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum...


PROCHŘADLÍ PROTINOŽCI

PROCHŘADLÍ PROTINOŽCI

  Protinožci, konkrétně ti australští, i v úterý 21. 2....

DOŽIJETE SE 100 LET?

DOŽIJETE SE 100 LET?

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let....

REKORDY NA 22. ÚNORA

REKORDY NA 22. ÚNORA

Na středu 22. února připadají z měření Praha-Klementinum...