NORILSK PO DEŠTI PŘESKOČIL PŘES 25.0°C

10.6.2015 8:40 | Autor: Jan Horák

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejen v severozápadních Čechách bylo na začátku tohoto týdne ponuro, chladno a mokro, obdobné podmínky museli snášet také lidé žijící o zhruba 4 200 km dále – řeč je o severoasijském Norilsku.

Norilsk je domovem pro plus mínus 180 000 jedinců, tj. něco jako Ústí nad Labem a Most dohromady. Město na rozdíl od Ústeckého kraje leží za severním polárním kruhem, jeho klima tudíž není mírné, ale boreální s tím, že v létě nepřekvapí tropy a v zimě jsou na denním pořádku kruté mrazy.

Severočeský Most včetně nedalekého krajského Ústí nad Labem mají již letošní první letní (a také tropický) den za sebou, sibiřský Norilsk ale ještě donedávna totéž říci nemohl.

Norilsk na tom byl v pondělí v podstatě identicky jako Most či Ústí nad Labem – na obloze dominovala nemodrá barva a k zemi se sneslo několik dešťových kapek.
Celsiovy hodnoty byly zásluhou velké oblačnosti a přírodního zavlažování dole – v minimu 3.6°C, v pravé poledne 9°C a v dalších hodinách nanejvýš 13.4°C (stanice v jižní části města). V Ústí nad Labem se pondělní minima motala okolo 12°C a maxima poté kolem 15°C, takže severopolární Norilsk na tom zase tak špatně nebyl.

Vlnící se a tím i poněkud nestabilní studená fronta doprovázela mnoho Čechů i v úterý, kdy hlavně v nočních a ranních hodinách smáčela západ Čech. Rtuť teploměru vlivem toho opět moc nestoupala a třeba v Ústí nad Labem se po celý den zdržovala v těsném sousedství 10°C. V severoruském Norilsku už bylo mnohem lépe – slunečno (ráno a dopoledne zpočátku až oblačno), srážky žádné a z nočních 8.9°C se v poobědovém čase stalo vyletněných 25.7°C. V Norilsku šlo o vůbec první překročení 20.0°C a zároveň o úvodní letní den tohoto roku, do té doby byl nejteplejším dnem pátek 5. června s jarními 17.5°C (teploty přijatelné, vzhled oblohy už nikoliv).

V roce 2014 v Norilsku počátek druhého červnového týdne tak pestrý nebyl, v pondělí 9. června se teploty pohybovaly v rozmezí od -0.4 do 9.8°C (k tomu proměnlivá oblačnost) a v úterý 10. června dělal teplotní rozptyl 0.9 až 4.0°C (inverze).
V roce 2009 se zdejší pondělí 8. června postaralo o minimum 1.4°C a maximum 6.0°C (obloha převážně oblačná) a v úterý 9. června se zde Rusové nedočkali více než 10.9°C (na startu noci se zrodila nejnižší teplota o 2.1°C a od rána až do večera bylo oblačno až zataženo s přeháňkami).

Letošní 9. červen byl v Norilsku neobvykle (rekordně) teplý, v rámci posledních 10 let byl nejvyhřátější v sezóně 2008, kdy zavítal až ke 14°C. Nejvydařenější čtyřiadvacetihodinovkou šestého měsíce pak byl v letech 2005 až 2014 25. červen roku 2012, neboť doputoval až k letním 27.1°C. A posledním nejvýraznějším tropickým dnem byl 21. červenec 2013, a to díky svým 32.0°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno....


VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...