(NE)TROPICKOCYKLONÁLNÍ BOHATŠÍ DÉŠŤ V AUSTRÁLII

10.2.2017 8:42 | Autor: Kamil Sojka

Tropická cyklóna to není, přesto to tropická tlaková níže je – v závislosti na úhlu pohledu. Řeč je o oblasti nízkého tlaku vzduchu, která se před několika dny zrodila ve východním sektoru Indického oceánu, konkrétně mezi indonéským ostrovem Jáva a západní Západní Austrálií, jinak řečeno mezi 10 až 20° s. š. neboli v (sub)tropickém klimatickém pásu – takže z ryze zeměpisného úhlu pohledu o tropickou tlakovou níži skutečně šlo.

Jak tak putovala směrem na jih (a posléze na jihozápad), zejména na infračervených snímcích, na nichž dobře vyčnívá masivní (a tedy vysoko sahající) kupovitá oblačnost, nápaditě připomínala tropickou bouři či cyklón v raném stádiu vývoje. V tomto případě však platilo rčení „nesuď knihu podle obalu“, neb ani o jedno nešlo. Potenciál zde byl, zůstal ale nevyužit. Přesto však tato „prostá cyklóna“ významnější srážkové úhrny (a intenzivnější poryvy větru) na západ Západní Austrálie přeci jen přinesla. Tak se na její počínání v krátkosti podívejme.

Začněme na ostrově Barrow. Ten se v údobí od středy 8. 12. 2017 9:00 do čtvrtka 9. 12. 2017 9:00 (tj. za 24 hodin) dočkal 58 mm srážek, přičemž nárazy větru dosahovaly rychlosti až okolo 70 až 80 km/h. Možná nepřekvapí, že se tento 24hodinový srážkový úhrn vepsal do zdejších meteorologických dějin. Průměrné 2 mm srážek byly překonány hned 29krát.

Srážkoměr synoptické meteorologické stanice bydlící na nedalekém ostrově Thevenard byl ještě nasycenější – ve shodném čase zachytil dohromady 84 mm srážek. Thevenard byl díky tomu fakticky 84krát srážkově bohatší než celá Česká republika, která v identické době registrovala 0 mm srážek (až na pár velice malých a tím pádem i zanedbatelných výjimek).

Na letišti Learmonth, které slouží letectvu Australského svazu (Royal Australian Air Force, zkráceně RAAF) a jež leží poblíž Severozápadního mysu, jenž se nachází zhruba 300 km jihozápadně od ostrova Barrow, se déšť spjatý s onou oblastí nízkého tlaku vzduchu angažoval hlavně ve čtvrtek – od středy 8. 12. 2017 9:00 do čtvrtka 9. 12. 2017 9:00 napršelo 17 mm srážek a od čtvrtečních 9:00 do 21:00 přibylo dalších 25 mm srážek s tím, že drtivá většina, přesněji 23 mm, se konala v čase od 9:00 do 15:00. I v tomto případě se jednalo o rekordní déšť, dlouhodobým denním průměrem je tu 1,8 mm srážek.

Kamil SOJKA

Sdílejte článek: FacebookTwitter

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...


REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...


NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...

REKORDY NA 22. BŘEZNA

REKORDY NA 22. BŘEZNA

Na středu 22. března připadají z měření Praha-Klementinum...

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

Ještě jednou se krátce věnujme srážkovým úhrnům, o které...