NEJVĚTŠÍ CIBULOVÝ KOLÁČ VZNIKL V MÜHLACKERU

2.1.2015 19:56 | Autor: redakce

Největší tedy není úplně správně – oficiálně se jedná o nejdelší cibulový koláč, v praktickém životě je ale rozdíl mezi největším a nejdelším v podstatě nulový.. Řeč je o snaze členů německé pekárny Dürrmenz-Bäcker, kteří v září roku 2008 zformovali uctihodných 27 metrů dlouhý cibulový koláč. Jeho výroba trvala skoro 12 hodin a bylo zapotřebí 34 kg mouky, téměř 20 kg másla, 3 200 g soli, 17 kg vody, 18 kg tvarohu, 33 kg vajec a ještě několika surovin, jejichž množství se v hmotnostním pojetí pohybovalo v řádech kilogramů. Veškerá cibule, která byla v koláči použita, vážila dohromady 165 kg, takže se zřejmě jednalo i o dost uplakaný počin..

Vše se uskutečnilo v německém městě s názvem Mühlacker, a to v sobotu 6. září 2008. Město je umístěno na jihozápadně Německa, přesněji v severní části spolkové země Bádensko-Württembersko, zhruba na půl cesty mezi městy Stuttgart a Karlsruhe, tj. cca 55 km východně od německo-francouzských hranic. Počet obyvatel je nižší, v závěru roku 2013 tu žilo přesně 24 931 lidí (před 393 lety to bylo něco málo přes 390 jedinců).

Mühlacker spadá pod mírné podnebí a pokorná tu byla rovněž ona slavnostní sobota 6. září roku 2008. Počasí tehdy nad západem evropského kontinentu ovlivňovala oblast nizšího tlaku vzduchu, která pomocí oceánské vzduchu ochlazovala jak samotné Britské ostrovy, tak i Francii a sousední Německo. Východ Evropy naopak čelil vlně horka – zatímco tak v Česku padaly i třicítky (třeba v Ostravě 30.2°C), německý Mühlacker se musel spokojit s velkou oblačností, deštěm a nejvyššími odpoledními teplotami okolo 15°C. Krájení cibule tedy očividně zapůsobilo i na samotné počasí..

Loni se 6. září opět konalo v sobotu a bylo o poznání vydařenější než před 6 lety, protože místní i turisté se ten den dočkali až letních 26.7°C. Teplo bylo nicméně více méně po celé Evropě, například severošvédská Skelleftea naměřila až 18.5°C.

V čase od středy 24. prosince 2014 do čtvrtka 1. ledna 2015 bylo v Mühlackeru celkem 0.2°C, nejchladnějším momentem celého svátečního času bylo -14.3°C z pondělí 29. prosince, na druhou stranu tím nejteplejším okamžikem svátečního i novoročního úseku bylo 11.5°C ze Štědrého dne, po nástupu zimy na Štěpána sice Česká republika i Bavorsko a další území čelila sněžení, nicméně Bádensko-Württembersko pevnými srážkami příliš obdařeno nebylo, a tak zdejší Němci mohli Čechům pouze závidět. Příchod roku 2015 začal v západoněmeckém městě zimě, avšak spíše kladně, neboť přesně o půlnoci dosahovala teplota vzduchu +0.2°C. Za posledních 5 let se pak Mühlacker mohl těšit z dohromady 10.0°C, hodně horko bylo v létě 2012, přesněji v neděli 19. srpna, kdy se denní hodnoty zasekly až na silně tropických 37.6°C, nejvíce zchladil Štěpán v roce 2010, a to svými ledovými -21.3°C s tím, že o den dříve, tj. na Boží hod vánoční, leželo na zemi skoro 25 cm sněhu, půdu svlažilo nad 1 500 litrů vody a při působení rozsáhlé tlakové níže dne 5. ledna 2012 dosahoval vítr v nárazech rychlosti až 26 m/s (94 km/h).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude zpočátku oblačno až...

CO JE TO ANAFYLAXE

CO JE TO ANAFYLAXE

Anafylaxe je život ohrožující, urgentně nastupující stav, ve svém...


REKORDY NA 25. BŘEZNA

Na sobotu 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

„Ha ha... Podívej se na sebe, vypadáš jak vyzrálý...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...


REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...