NEJEN CHORVATSKO NABÍZÍ ÚLEVU OD EKZÉMU

30.6.2015 7:34 | Autor: Jan Horák

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Beja v Portugalsku či třeba Sevilla ve Španělsku, to jsou namátkově dvě města, která v neděli 28. června dosáhla na 43°C. Vlna veder bude obyvatele Pyrenejského poloostrova provázet i v dnech nejbližších s tím, že se pravděpodobně rozšíří také do Francie, Lucemburska, Belgie a Nizozemska. Teplot, které budou výrazněji překročovat 30°C, by se pak teoreticky mohla dočkat i Česká republika, tak uvidíme. Začátek letošních školních letních prázdnin se nicméně zdá být dost ambiciózní, alespoň tedy co se troposférických podmínek týče.

S příchodem tepla (horka) samozřejmě mimo jiné souvisí výrazný nárůst vytíženosti nekrytých bazénů a dalších venkovních prostorů umožňujících pobyt na přímém slunečním záření / ve vodě. V tomto ohledu může být pro někoho menším problémem neduh jménem atopický ekzém. Pokud do této skupiny patříte a všelijaké přípravky se zatím neosvědčily, můžete, za předpokladu, že jste tak ještě neučinili, zkusit štěstí a sáhnout po zelené masti (zelený je pouze obal, samotná mast je poloprůhledná), jejíž názvem je v obráceném sledu písmen „tnegoleb“. Jde o velice účinnou zbraň – dle některých dokonce o tu nejúčinnější. Nejlepší je ji použít před spaním, tj. aplikovat ji na problémové místo před ulehnutím do postele.Kýžený výsledek by se měl dostavit do několika dní. Následně stačí proces opakovat vždy v případě nutnosti, tj. po vyprchání utlumení projevu atopického ekzému, který je sám o sobě nevyléčitelný.

Dobrou, avšak mnohem nákladnější cestou pro zdraví kůže je pobyt u moře. V Evropě je z čeho vybírat – Maďarské moře (Balaton), pro otužilejší jedince je tu moře Keltské, Severní, Baltské nebo třeba Norské a pro méně otužilé osoby pak Thrácké moře, Egejské moře, Krétské moře, Jónské moře, Tyrhénské moře, Ligurské moře a v neposlední řadě Jaderské moře.

Plánujete-li méně náročnou cestu právě k pobřeží Jadranu, tak můžete jako cílovou destinaci zvolit obci jménem Drage, která leží nedaleko Pakoštane a jež nabízí spoustu variant trávení času ve zdejších slaných, ale zato čirých vodách. Dalším velkým plusem této lokality je místní cca 400 metrů vysoký kopec (v rodné řeči Chorvatů Vás na začátku cesty na jeho vrchol uvítá cedule s nápisem „čelinka“), který ze svého vršku nabízí nezapomenutelný pohled – na jedné straně majestátná chorvatská pohoří a na té druhé nekonečné moře obohacené o velmi členité pobřeží.

Pakoštane a Drage spojuje silnice (při srovnání s Českem jde o vozovku z jiného světa), která vede až do Dubrovníku, jenž je odsud vzdálený plus mínus 250 km.

Největší město chorvatského jihu se v letošním meteorologickém létě dočkalo prozatím dvou tropických dnů, k tomu prvnímu došlo ve čtvrtek 4. června, když se rtuť teploměru zastavila až na 30.4°C, a ten druhý následoval hned v pátek 5. června, kdy se teplota vzduchu vyšplhala až na 31.3°C (údaje platné pro stanici situované západně od ulice Gorica Svetog Vlaha pár stovek metrů severozápadně od restaurace Lokanda Peskarija).

V roce 2014 byl Dubrovník v čase od 1. do 29. června obdařen dohromady čtyřmi čtyřiadvacetihodinovkami s maximem alespoň 30.0°C. Prvně se tak stalo v neděli 8. června (31.9°C), podruhé v pondělí 9. června (31.5°C), potřetí ve středu 11. června (30.5°C) a počtvrté ve čtvrtek 12. června (32.3°C – jak se později ukázalo,
byla to nejvyšší hodnota června 2014).

V roce 2013 přinesl shodný časový úsek do Dubrovníku pět tropických chvil. Tou první bylo 30.1°C ze čtvrtka 13. června, druhou se stalo rovných 30.0°C z úterý 18. června, třetí činila 30.3°C (středa 19. června), čtvrtá dělala 31.0°C (čtvrtek 20. června) a poslední pátá odpovídala 30.0°C (pátek 21. června).

V sezóně 2012 se obyvatelé Dubrovníku a obzvláště pak turisté mohli ve středu 27. června radovat z odpoledních 32.6°C a jasné oblohy. Toto Celsiovo číslo je
momentálně stále tím nejvyspělejším v rámci všech dosavadních červnových dnů v aktuálním desetiletí.
Trochu „chorvatské“ nálady do Vás může vnést třeba tento chorvatský song: https://www.youtube.com/watch?v=uJXJ2lgYprE

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno až jasno,...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...


TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na středu 28. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...