NEDĚLE BYLA NEJEN V OSTRAVĚ ARKTICKÁ

4.1.2016 9:51 | Autor: Jan Horák

-18 °C. Tak vypadala teplota vzduchu krátce po nedělní 4. hodině, a to ve východočeské obci známé jako Osoblaha. V Opavě, která je od Osoblahy vzdálena plus mínus 40 km jihovýchodně, bylo nedlouho před 4. hodinou rovněž velice chladno, a to až -15 °C. Ještě větší kosa však v Opavě byla po 1. hodině, to rtuť teploměru taktéž zamířila až k -18 °C (večer až -20 °C). Jak v Opavě, tak i v Osoblaze byl nakonec 3. leden arktický, protože teploty v průběhu dne nepřesáhly (ani se nepřiblížily) hranici -10 °C. Arktická neděle se nicméně konala také v Jeseníku a dokonce i v Ostravě – metropole Slezska, která ráno naměřila až -14 °C, nakonec zastavila svůj výstup na -10.1 °C.

Na západě Česka bylo tepleji, během dne ale teploty pozvolna klesaly. Dobrým příkladem může být Praha (Libuš) – o půlnoci -2 °C, ve 3 hodiny -3 °C, v 6 hodin -4 °C a v poledne -5 °C. Pomalý přísun chladu registrovala také Čáslav – v sobotu v 18 hodin 0 °C, v 21 hodin -1 °C, v neděli ve 3 hodiny -3 °C a při obědě i po něm -4 °C. Prakticky stejně jako Čáslav na tom byla i Plzeň.

O poznání studenější den hlásilo Polsko, a to třeba Białystok. Hlavní město Podleského vojvodství totiž v ranním čase slevilo až na -21 °C. Hlavní příčinou byl samo sebou přísun velmi chladného kontinentálního vzduchu, nesmíme ale zapomenout i na další důvody, a to bezoblačnou noc a nulový nebo jen zanedbatelný vítr (+ sněhová pokrývka o výšce 1 cm) – věru dobré podmínky pro radiační ochlazování. Takto záporná hodnota byla v tomto koutě Polska naposledy hlášena v roce 2014, a to konkrétně o poslední lednový víkend, v němž taktéž došlo, byť jen na krátko, k suchému přílivu zimy. Białystok tehdy v sobotu 25. ledna vychladl až na -21 °C. Na dalších alespoň -20 °C pak musel Białystok čekat až do začátku roku 2016.

Bylo by ještě dobré poznamenat, že Białystok o tuto neděli po jiterních -21 °C nepřešel přes -14 °C, i zde byl tedy závěr silvestrovského týdne arktický.

„Arktida“ se konala také ve velkoměstské Varšavě, ve které se nedělní den prezentoval teplotním rozptylem od -13 °C do -17 °C. Dalším arktickým místem byla Vratislav, ta považovala za plně dostačujících -11 °C (nad ránem až -13 °C, v pozdní fázi odpoledne atak -14 °C). V německém Berlíně se odpolední teploty motaly kolem -9 °C, to sice na status arktického dne nestačilo, ale v praxi už onen 1 °C moc velkou roli nehraje.

Chladno bylo i na severu Nizozemska – popolední hodnoty se tady zdržovaly poblíž 0 °C. Vyskytly se tu i nějaké ty srážky, a to v podobě mrznoucího deště.
V rámci celé pevninské Evropy bylo nejpříjemněji na jihu Španělska, jelikož se tu vzduch prohřál až na 20 °C – například přímořská Málaga vyhnala rtuť teploměru až k 21 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno, ojediněle slabý...

UFA PO 4 LETECH OPĚT HLÁSÍ PŮL METRU SNĚHU

UFA PO 4 LETECH OPĚT HLÁSÍ PŮL METRU SNĚHU

Plus 2 cm mokrého sněhu za 15 minut, tak nějak...

ÚTERÝ BYLO TAK JARNÍ, ŽE NAKONEC BYLO LETNÍ

ÚTERÝ BYLO TAK JARNÍ, ŽE NAKONEC BYLO LETNÍ

Úternímu dni s přídomkem 28. 3. 2017 se asi dala...


REKORDY NA 30. BŘEZNA

REKORDY NA 30. BŘEZNA

Na čtvrtek 30. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 29. BŘEZNA

REKORDY NA 29. BŘEZNA

Na středu 29. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

Na období od 21. do 27. března připadá jedna...


KAM NA VÝLET V ČESKU

KAM NA VÝLET V ČESKU

Kniha 1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000...

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

V neděli 26. 3. 2017 v cca 15:30 SELČ...

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

Z ryze meteorologického úhlu pohledu úmorná nuda, nicméně z...