NEDĚLE BYLA NEJEN V OSTRAVĚ ARKTICKÁ

4.1.2016 9:51 | Autor: Jan Horák

radar

-18 °C. Tak vypadala teplota vzduchu krátce po nedělní 4. hodině, a to ve východočeské obci známé jako Osoblaha. V Opavě, která je od Osoblahy vzdálena plus mínus 40 km jihovýchodně, bylo nedlouho před 4. hodinou rovněž velice chladno, a to až -15 °C. Ještě větší kosa však v Opavě byla po 1. hodině, to rtuť teploměru taktéž zamířila až k -18 °C (večer až -20 °C). Jak v Opavě, tak i v Osoblaze byl nakonec 3. leden arktický, protože teploty v průběhu dne nepřesáhly (ani se nepřiblížily) hranici -10 °C. Arktická neděle se nicméně konala také v Jeseníku a dokonce i v Ostravě – metropole Slezska, která ráno naměřila až -14 °C, nakonec zastavila svůj výstup na -10.1 °C.

Na západě Česka bylo tepleji, během dne ale teploty pozvolna klesaly. Dobrým příkladem může být Praha (Libuš) – o půlnoci -2 °C, ve 3 hodiny -3 °C, v 6 hodin -4 °C a v poledne -5 °C. Pomalý přísun chladu registrovala také Čáslav – v sobotu v 18 hodin 0 °C, v 21 hodin -1 °C, v neděli ve 3 hodiny -3 °C a při obědě i po něm -4 °C. Prakticky stejně jako Čáslav na tom byla i Plzeň.

O poznání studenější den hlásilo Polsko, a to třeba Białystok. Hlavní město Podleského vojvodství totiž v ranním čase slevilo až na -21 °C. Hlavní příčinou byl samo sebou přísun velmi chladného kontinentálního vzduchu, nesmíme ale zapomenout i na další důvody, a to bezoblačnou noc a nulový nebo jen zanedbatelný vítr (+ sněhová pokrývka o výšce 1 cm) – věru dobré podmínky pro radiační ochlazování. Takto záporná hodnota byla v tomto koutě Polska naposledy hlášena v roce 2014, a to konkrétně o poslední lednový víkend, v němž taktéž došlo, byť jen na krátko, k suchému přílivu zimy. Białystok tehdy v sobotu 25. ledna vychladl až na -21 °C. Na dalších alespoň -20 °C pak musel Białystok čekat až do začátku roku 2016.

Bylo by ještě dobré poznamenat, že Białystok o tuto neděli po jiterních -21 °C nepřešel přes -14 °C, i zde byl tedy závěr silvestrovského týdne arktický.

„Arktida“ se konala také ve velkoměstské Varšavě, ve které se nedělní den prezentoval teplotním rozptylem od -13 °C do -17 °C. Dalším arktickým místem byla Vratislav, ta považovala za plně dostačujících -11 °C (nad ránem až -13 °C, v pozdní fázi odpoledne atak -14 °C). V německém Berlíně se odpolední teploty motaly kolem -9 °C, to sice na status arktického dne nestačilo, ale v praxi už onen 1 °C moc velkou roli nehraje.

Chladno bylo i na severu Nizozemska – popolední hodnoty se tady zdržovaly poblíž 0 °C. Vyskytly se tu i nějaké ty srážky, a to v podobě mrznoucího deště.
V rámci celé pevninské Evropy bylo nejpříjemněji na jihu Španělska, jelikož se tu vzduch prohřál až na 20 °C – například přímořská Málaga vyhnala rtuť teploměru až k 21 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...


YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude zataženo nízkou oblačností...

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...