NEDĚLE BYLA NEJEN V OSTRAVĚ ARKTICKÁ

4.1.2016 9:51 | Autor: Jan Horák

radar

-18 °C. Tak vypadala teplota vzduchu krátce po nedělní 4. hodině, a to ve východočeské obci známé jako Osoblaha. V Opavě, která je od Osoblahy vzdálena plus mínus 40 km jihovýchodně, bylo nedlouho před 4. hodinou rovněž velice chladno, a to až -15 °C. Ještě větší kosa však v Opavě byla po 1. hodině, to rtuť teploměru taktéž zamířila až k -18 °C (večer až -20 °C). Jak v Opavě, tak i v Osoblaze byl nakonec 3. leden arktický, protože teploty v průběhu dne nepřesáhly (ani se nepřiblížily) hranici -10 °C. Arktická neděle se nicméně konala také v Jeseníku a dokonce i v Ostravě – metropole Slezska, která ráno naměřila až -14 °C, nakonec zastavila svůj výstup na -10.1 °C.

Na západě Česka bylo tepleji, během dne ale teploty pozvolna klesaly. Dobrým příkladem může být Praha (Libuš) – o půlnoci -2 °C, ve 3 hodiny -3 °C, v 6 hodin -4 °C a v poledne -5 °C. Pomalý přísun chladu registrovala také Čáslav – v sobotu v 18 hodin 0 °C, v 21 hodin -1 °C, v neděli ve 3 hodiny -3 °C a při obědě i po něm -4 °C. Prakticky stejně jako Čáslav na tom byla i Plzeň.

O poznání studenější den hlásilo Polsko, a to třeba Białystok. Hlavní město Podleského vojvodství totiž v ranním čase slevilo až na -21 °C. Hlavní příčinou byl samo sebou přísun velmi chladného kontinentálního vzduchu, nesmíme ale zapomenout i na další důvody, a to bezoblačnou noc a nulový nebo jen zanedbatelný vítr (+ sněhová pokrývka o výšce 1 cm) – věru dobré podmínky pro radiační ochlazování. Takto záporná hodnota byla v tomto koutě Polska naposledy hlášena v roce 2014, a to konkrétně o poslední lednový víkend, v němž taktéž došlo, byť jen na krátko, k suchému přílivu zimy. Białystok tehdy v sobotu 25. ledna vychladl až na -21 °C. Na dalších alespoň -20 °C pak musel Białystok čekat až do začátku roku 2016.

Bylo by ještě dobré poznamenat, že Białystok o tuto neděli po jiterních -21 °C nepřešel přes -14 °C, i zde byl tedy závěr silvestrovského týdne arktický.

„Arktida“ se konala také ve velkoměstské Varšavě, ve které se nedělní den prezentoval teplotním rozptylem od -13 °C do -17 °C. Dalším arktickým místem byla Vratislav, ta považovala za plně dostačujících -11 °C (nad ránem až -13 °C, v pozdní fázi odpoledne atak -14 °C). V německém Berlíně se odpolední teploty motaly kolem -9 °C, to sice na status arktického dne nestačilo, ale v praxi už onen 1 °C moc velkou roli nehraje.

Chladno bylo i na severu Nizozemska – popolední hodnoty se tady zdržovaly poblíž 0 °C. Vyskytly se tu i nějaké ty srážky, a to v podobě mrznoucího deště.
V rámci celé pevninské Evropy bylo nejpříjemněji na jihu Španělska, jelikož se tu vzduch prohřál až na 20 °C – například přímořská Málaga vyhnala rtuť teploměru až k 21 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...


ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...


PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...