(NE)AKTUÁLNÍ POČASÍ VE „MĚSTĚ KRÁSY“

27.1.2015 7:50 | Autor: redakce

P687

 

Velmi hustě osídlený severovýchod Spojených států amerických se po odmlce v nejbližších desítkách hodin dočká další sněhové bouře v podání tlakové níže se středem u amerického pobřeží. Ta do velkoměstského New Yorku i dalších přilehlých lokalit v okolí severovýchodoamerického 70. poledníku přinese až přes půl metru sněhu, k němuž se přidá problémový vítr o nárazovité rychlosti přesahující až 80 km/h. Ten přispěje k rozbouření Atlantického oceánu, který tak bude americkou pevninu bičovat několikametrovými vlnami. Nepříznivé počasí bude působit nemalé komplikace, v této části světa se nicméně nejedná o vzácný jev. K těm nejpamátnějším patří třeba blizard z roku 1888, kdy New York zasypal metr sněhu. Silné poryvy větru přitom vytvářely mohutné závěje, které sahaly až do výšky přes 10 metrů. Tato bouře tady změnila inženýrské myšlení – elektrická vedení byla uložena pod zem. Bude tomu letos také tak, tj. 100 cm sněhu třeba v Central Parku? Možná.

V České republice by třeba konkrétně v Praze, Brně nebo Ostravě takto bohatá sněhová nadílka způsobila velký chaos. Však si stačí vzpomenout na začátek loňského prosince, kdy i několik mm obyčejného ledu na trolejích způsobilo selhání tramvajové dopravy, nemluvě o řadě jiných problémů. Husté a trvalé sněžení se stejně jako v předešlé zimě českým městům v nížinách až na menší výjimky stále vyhýbá a ani v nejbližších dnech to na utvoření sněhové deky o tloušťce alespoň 30 cm sněhu v nejnižších polohách zrovna nevypadá. Stejná situace bude panovat i za velkou louží, přesněji v Kolumbii a přesně ve velkoměstě Barranquilla (i s aglomerací přes 2 100 000 obyvatel), které nyní svým způsobem drží status „města vesmírné krásy“ a to díky slečně jménem Paulina Vega (nová Miss Universe).

Barranquilla je umístěna při pobřeží vyhřátého Karibského moře, a to asi 1 800 km jihovýchodně od floridského Miami a zhruba 900 km západně od venezuelského Caracasu. Samotná Barranquilla leží v nížinách, nedaleké velehorské masivy se ale zvedají do výšky až přes 5 700 m. Klima je tropické, průměrná roční teplota činí 27°C, nejteplejším měsícem je červen s něco málo nad 28°C a „nejchladnější“ naopak leden s 26.5°C. V zimě prší spíše jen sporadicky, od konce jara až do poloviny podzimu ale v dlouhodobém měřítku spadne kolem 600 až 700 litrů vody. Suché a slunečné počasí zde očekávají také v dalších dnech, ve kterých by měla převládat skoro jasná až polojasná obloha s nejvyššími odpoledními teplotami okolo 30 až 34°C.

Na leden připadá 26.5°C, ten letošní se zatím dopracoval k 27°C a nejvýše šel na 33°C (Nový rok) a nejníže na 22°C (pravoslavný Nový rok, tj. 14. leden). Společně s předcházejícím prosincem dělá teplotní součet tohoto zimního období 27.5°C a nejrozpálenějším dnem byl 5. prosinec, který prohřál vzduch na 34°C. Loni bylo v totožné periodě v podstatě stejně – souhrnně 27.5°C s ne více než 34°C (26. prosinec) a ne méně než 22°C (15. leden). Třeba zima 2010/2011 se v Barranquille prezentovala 27°C a nejvyšší (34.0°C) a nejnižší (22.0°C) hodnota padla v jediný den – v sobotu 22. ledna. Počasí je tu v zimních měsících zkrátka klidné (méně živé). V létě pak o moc větší horko nebývá, třeba v ročníku 2012 bylo maximem 36.6°C (1. srpen).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno až jasno,...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...


TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na středu 28. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...