(NE)AKTUÁLNÍ POČASÍ VE „MĚSTĚ KRÁSY“

27.1.2015 7:50 | Autor: redakce

P687

 

Velmi hustě osídlený severovýchod Spojených států amerických se po odmlce v nejbližších desítkách hodin dočká další sněhové bouře v podání tlakové níže se středem u amerického pobřeží. Ta do velkoměstského New Yorku i dalších přilehlých lokalit v okolí severovýchodoamerického 70. poledníku přinese až přes půl metru sněhu, k němuž se přidá problémový vítr o nárazovité rychlosti přesahující až 80 km/h. Ten přispěje k rozbouření Atlantického oceánu, který tak bude americkou pevninu bičovat několikametrovými vlnami. Nepříznivé počasí bude působit nemalé komplikace, v této části světa se nicméně nejedná o vzácný jev. K těm nejpamátnějším patří třeba blizard z roku 1888, kdy New York zasypal metr sněhu. Silné poryvy větru přitom vytvářely mohutné závěje, které sahaly až do výšky přes 10 metrů. Tato bouře tady změnila inženýrské myšlení – elektrická vedení byla uložena pod zem. Bude tomu letos také tak, tj. 100 cm sněhu třeba v Central Parku? Možná.

V České republice by třeba konkrétně v Praze, Brně nebo Ostravě takto bohatá sněhová nadílka způsobila velký chaos. Však si stačí vzpomenout na začátek loňského prosince, kdy i několik mm obyčejného ledu na trolejích způsobilo selhání tramvajové dopravy, nemluvě o řadě jiných problémů. Husté a trvalé sněžení se stejně jako v předešlé zimě českým městům v nížinách až na menší výjimky stále vyhýbá a ani v nejbližších dnech to na utvoření sněhové deky o tloušťce alespoň 30 cm sněhu v nejnižších polohách zrovna nevypadá. Stejná situace bude panovat i za velkou louží, přesněji v Kolumbii a přesně ve velkoměstě Barranquilla (i s aglomerací přes 2 100 000 obyvatel), které nyní svým způsobem drží status „města vesmírné krásy“ a to díky slečně jménem Paulina Vega (nová Miss Universe).

Barranquilla je umístěna při pobřeží vyhřátého Karibského moře, a to asi 1 800 km jihovýchodně od floridského Miami a zhruba 900 km západně od venezuelského Caracasu. Samotná Barranquilla leží v nížinách, nedaleké velehorské masivy se ale zvedají do výšky až přes 5 700 m. Klima je tropické, průměrná roční teplota činí 27°C, nejteplejším měsícem je červen s něco málo nad 28°C a „nejchladnější“ naopak leden s 26.5°C. V zimě prší spíše jen sporadicky, od konce jara až do poloviny podzimu ale v dlouhodobém měřítku spadne kolem 600 až 700 litrů vody. Suché a slunečné počasí zde očekávají také v dalších dnech, ve kterých by měla převládat skoro jasná až polojasná obloha s nejvyššími odpoledními teplotami okolo 30 až 34°C.

Na leden připadá 26.5°C, ten letošní se zatím dopracoval k 27°C a nejvýše šel na 33°C (Nový rok) a nejníže na 22°C (pravoslavný Nový rok, tj. 14. leden). Společně s předcházejícím prosincem dělá teplotní součet tohoto zimního období 27.5°C a nejrozpálenějším dnem byl 5. prosinec, který prohřál vzduch na 34°C. Loni bylo v totožné periodě v podstatě stejně – souhrnně 27.5°C s ne více než 34°C (26. prosinec) a ne méně než 22°C (15. leden). Třeba zima 2010/2011 se v Barranquille prezentovala 27°C a nejvyšší (34.0°C) a nejnižší (22.0°C) hodnota padla v jediný den – v sobotu 22. ledna. Počasí je tu v zimních měsících zkrátka klidné (méně živé). V létě pak o moc větší horko nebývá, třeba v ročníku 2012 bylo maximem 36.6°C (1. srpen).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát...


NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno nebo skoro...

REKORDY NA 5. PROSINCE

REKORDY NA 5. PROSINCE

Na pondělí 5. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

V pondělí bude jasno nebo skoro jasno, místy mrznoucí mlhy...

LASVEGASKÁ LEDOVÁ VLNA 2. 12. – 5. 12. a 7. 12. 1948

LASVEGASKÁ LEDOVÁ VLNA 2. 12. – 5. 12. a 7. 12. 1948

Sobota 3. prosince 2016 přivedla na meteorologický svět v rámci...

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

S jihoqueenslandským městečkem Birdsville, stejně jako s australskou povětrnostní situací,...