(NE)AKTUÁLNÍ POČASÍ VE „MĚSTĚ KRÁSY“

27.1.2015 7:50 | Autor: redakce

 

Velmi hustě osídlený severovýchod Spojených států amerických se po odmlce v nejbližších desítkách hodin dočká další sněhové bouře v podání tlakové níže se středem u amerického pobřeží. Ta do velkoměstského New Yorku i dalších přilehlých lokalit v okolí severovýchodoamerického 70. poledníku přinese až přes půl metru sněhu, k němuž se přidá problémový vítr o nárazovité rychlosti přesahující až 80 km/h. Ten přispěje k rozbouření Atlantického oceánu, který tak bude americkou pevninu bičovat několikametrovými vlnami. Nepříznivé počasí bude působit nemalé komplikace, v této části světa se nicméně nejedná o vzácný jev. K těm nejpamátnějším patří třeba blizard z roku 1888, kdy New York zasypal metr sněhu. Silné poryvy větru přitom vytvářely mohutné závěje, které sahaly až do výšky přes 10 metrů. Tato bouře tady změnila inženýrské myšlení – elektrická vedení byla uložena pod zem. Bude tomu letos také tak, tj. 100 cm sněhu třeba v Central Parku? Možná.

V České republice by třeba konkrétně v Praze, Brně nebo Ostravě takto bohatá sněhová nadílka způsobila velký chaos. Však si stačí vzpomenout na začátek loňského prosince, kdy i několik mm obyčejného ledu na trolejích způsobilo selhání tramvajové dopravy, nemluvě o řadě jiných problémů. Husté a trvalé sněžení se stejně jako v předešlé zimě českým městům v nížinách až na menší výjimky stále vyhýbá a ani v nejbližších dnech to na utvoření sněhové deky o tloušťce alespoň 30 cm sněhu v nejnižších polohách zrovna nevypadá. Stejná situace bude panovat i za velkou louží, přesněji v Kolumbii a přesně ve velkoměstě Barranquilla (i s aglomerací přes 2 100 000 obyvatel), které nyní svým způsobem drží status „města vesmírné krásy“ a to díky slečně jménem Paulina Vega (nová Miss Universe).

Barranquilla je umístěna při pobřeží vyhřátého Karibského moře, a to asi 1 800 km jihovýchodně od floridského Miami a zhruba 900 km západně od venezuelského Caracasu. Samotná Barranquilla leží v nížinách, nedaleké velehorské masivy se ale zvedají do výšky až přes 5 700 m. Klima je tropické, průměrná roční teplota činí 27°C, nejteplejším měsícem je červen s něco málo nad 28°C a „nejchladnější“ naopak leden s 26.5°C. V zimě prší spíše jen sporadicky, od konce jara až do poloviny podzimu ale v dlouhodobém měřítku spadne kolem 600 až 700 litrů vody. Suché a slunečné počasí zde očekávají také v dalších dnech, ve kterých by měla převládat skoro jasná až polojasná obloha s nejvyššími odpoledními teplotami okolo 30 až 34°C.

Na leden připadá 26.5°C, ten letošní se zatím dopracoval k 27°C a nejvýše šel na 33°C (Nový rok) a nejníže na 22°C (pravoslavný Nový rok, tj. 14. leden). Společně s předcházejícím prosincem dělá teplotní součet tohoto zimního období 27.5°C a nejrozpálenějším dnem byl 5. prosinec, který prohřál vzduch na 34°C. Loni bylo v totožné periodě v podstatě stejně – souhrnně 27.5°C s ne více než 34°C (26. prosinec) a ne méně než 22°C (15. leden). Třeba zima 2010/2011 se v Barranquille prezentovala 27°C a nejvyšší (34.0°C) a nejnižší (22.0°C) hodnota padla v jediný den – v sobotu 22. ledna. Počasí je tu v zimních měsících zkrátka klidné (méně živé). V létě pak o moc větší horko nebývá, třeba v ročníku 2012 bylo maximem 36.6°C (1. srpen).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KAM NA VÝLET V ČESKU

KAM NA VÝLET V ČESKU

Kniha 1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno....

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

V neděli 26. 3. 2017 v cca 15:30 SELČ...


SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

Z ryze meteorologického úhlu pohledu úmorná nuda, nicméně z...

REKORDY NA 28. BŘEZNA

REKORDY NA 28. BŘEZNA

Na úterý 28. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 27. BŘEZNA

REKORDY NA 27. BŘEZNA

Na pondělí 27. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

CO JE TO ANAFYLAXE

CO JE TO ANAFYLAXE

Anafylaxe je život ohrožující, urgentně nastupující stav, ve svém...

REKORDY NA 25. BŘEZNA

Na sobotu 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...