NÁVRAT PO 13,7 TÝDNE

28.8.2016 9:48 | Autor: Jan Horák

radar

Období probíhající od pondělí 23. května do pátku 26. srpna letošního roku trvalo celkem 96 dnů, což znamená, že z letopočtu 2016 uzmulo něco kolem 26,2 %. Zároveň z toho vyplývá, že rok 2016 už prožil plus mínus 65,6 % svého života, z čehož lze bez problému vydedukovat, že je pohledem Světové zdravotnické organizace někde na úrovni středního věku a že zanedlouho vkročí do fáze raného stáří.

Léto 2016 již prakticky stojí na samém sklonku svého života, možná proto na startu posledního srpnového víkendu tak trochu zkolabovalo. Výsledkem byl návrat po 13,7 týdnech. Otázkou je koho (čeho) a kde vlastně.

Za odpovědí na druhou otázku musíme z Česka vyrazit o více než 6 000 km dále směrem na severovýchod. Zeměpisářům už je zřejmě jasné, kam jsme se dostali – ano, na východ Sibiře. A to jmenovitě do Jakutsku, který je mimo jiné znám svou teplotní pružností. Současně se tím začíná rýsovat správné řešení otázky číslo jedna: Východní Sibiř + závěr léta + návrat po 13,7 týdne = pravděpodobně něco související s neteplem. A je tomu skutečně tak, konkrétně jde o mráz, jinak řečeno o mrazový den.

Zatímco v Česku v pátek vrcholily přípravy na vrcholnou fázi letního až tropického a slunečními paprsky nešetřícího vrcholu rychle dobíhající letní sezóny 2016, v Jakutsku (a dalších koutech východního Ruska) už bylo jasné, že tu rozsáhlou a poměrně hlubokou tlakovou níží (pod 970 hPa) už nic nezastaví. A protože tato cyklóna postupovala přes rozebíranou část severní Asie severovýchodním směrem k Severnímu ledovému oceánu, čekalo se pouze na to, až se Jakutsk ocitne na její zadní straně, která jej, ve spolupráci s další oblastí nižšího tlaku vzduchu se středem přímo nad Severním ledovým oceánem, zchladí arktickým severozápadním větrem.

-0,1 °C, takový byl nejlepší výsledek posledního dne s Tmin pod 0,0 °C před onou letní přestávkou. Oním dnem byla neděle 22. května. V úvodu zmiňovaný časový úsek následně Jakutsku dopřál v průměru 16 °C s tím, že rozptyl teplot činil 0,6 až 32,1 °C. Druhá hodnota padla v sobotu 2. července, rekordní nicméně nebyla, protože 2. července 1954 bylo naměřeno až 36,0 °C. Jakutský srpen začal zlehka nadprůměrně – v prvních 48 hodin přinesl Tp 20,3 °C (odchylka +3,9 °C) s rozpětím od 10,8 do 29,1 °C. V době od 3. do 12. srpna letní den pozorován nebyl, stejně tak i od 14. srpna až do současnosti, byť 16. srpen byl s maximálními 24,7 °C prakticky letní. Poslední meteorologicky oficiální letní den se udál 13. srpna, kdy se rtuť teploměru zastavila na 25,9 °C.

9,0 °C, toť páteční teplotní strop v Jakutsku. Po dosažení Tmax se začala naplno projevovat severozápadní advekce – v 21 hodin už pouhé 2 °C. K tomu nárazy větru o rychlosti přes 50 km/h. Během následné noci tlakový gradient zeslábl (vítr se uklidnil) a oblaka ustoupila – noční výdej tepla byl zakončen -1,2 °C. Rekord z 27. srpna 1968 odolal (-3,8 °C). Přes den poté zataženo s přeháňkami a nanejvýš kolem 6 °C, suma sumárum tedy odchylka -7 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

Na sobotu 1. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

Austrálie letem světem: Dle českého pojímání pozemského časoprostoru se během úterý...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude skoro jasno až...


ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

90 krát 90. Na první pohled poměrně jednoduchá rovnice, jejímž...

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...