NÁVRAT PO 13,7 TÝDNE

28.8.2016 9:48 | Autor: Jan Horák

Období probíhající od pondělí 23. května do pátku 26. srpna letošního roku trvalo celkem 96 dnů, což znamená, že z letopočtu 2016 uzmulo něco kolem 26,2 %. Zároveň z toho vyplývá, že rok 2016 už prožil plus mínus 65,6 % svého života, z čehož lze bez problému vydedukovat, že je pohledem Světové zdravotnické organizace někde na úrovni středního věku a že zanedlouho vkročí do fáze raného stáří.

Léto 2016 již prakticky stojí na samém sklonku svého života, možná proto na startu posledního srpnového víkendu tak trochu zkolabovalo. Výsledkem byl návrat po 13,7 týdnech. Otázkou je koho (čeho) a kde vlastně.

Za odpovědí na druhou otázku musíme z Česka vyrazit o více než 6 000 km dále směrem na severovýchod. Zeměpisářům už je zřejmě jasné, kam jsme se dostali – ano, na východ Sibiře. A to jmenovitě do Jakutsku, který je mimo jiné znám svou teplotní pružností. Současně se tím začíná rýsovat správné řešení otázky číslo jedna: Východní Sibiř + závěr léta + návrat po 13,7 týdne = pravděpodobně něco související s neteplem. A je tomu skutečně tak, konkrétně jde o mráz, jinak řečeno o mrazový den.

Zatímco v Česku v pátek vrcholily přípravy na vrcholnou fázi letního až tropického a slunečními paprsky nešetřícího vrcholu rychle dobíhající letní sezóny 2016, v Jakutsku (a dalších koutech východního Ruska) už bylo jasné, že tu rozsáhlou a poměrně hlubokou tlakovou níží (pod 970 hPa) už nic nezastaví. A protože tato cyklóna postupovala přes rozebíranou část severní Asie severovýchodním směrem k Severnímu ledovému oceánu, čekalo se pouze na to, až se Jakutsk ocitne na její zadní straně, která jej, ve spolupráci s další oblastí nižšího tlaku vzduchu se středem přímo nad Severním ledovým oceánem, zchladí arktickým severozápadním větrem.

-0,1 °C, takový byl nejlepší výsledek posledního dne s Tmin pod 0,0 °C před onou letní přestávkou. Oním dnem byla neděle 22. května. V úvodu zmiňovaný časový úsek následně Jakutsku dopřál v průměru 16 °C s tím, že rozptyl teplot činil 0,6 až 32,1 °C. Druhá hodnota padla v sobotu 2. července, rekordní nicméně nebyla, protože 2. července 1954 bylo naměřeno až 36,0 °C. Jakutský srpen začal zlehka nadprůměrně – v prvních 48 hodin přinesl Tp 20,3 °C (odchylka +3,9 °C) s rozpětím od 10,8 do 29,1 °C. V době od 3. do 12. srpna letní den pozorován nebyl, stejně tak i od 14. srpna až do současnosti, byť 16. srpen byl s maximálními 24,7 °C prakticky letní. Poslední meteorologicky oficiální letní den se udál 13. srpna, kdy se rtuť teploměru zastavila na 25,9 °C.

9,0 °C, toť páteční teplotní strop v Jakutsku. Po dosažení Tmax se začala naplno projevovat severozápadní advekce – v 21 hodin už pouhé 2 °C. K tomu nárazy větru o rychlosti přes 50 km/h. Během následné noci tlakový gradient zeslábl (vítr se uklidnil) a oblaka ustoupila – noční výdej tepla byl zakončen -1,2 °C. Rekord z 27. srpna 1968 odolal (-3,8 °C). Přes den poté zataženo s přeháňkami a nanejvýš kolem 6 °C, suma sumárum tedy odchylka -7 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...

REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...


SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...

REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...


HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...