NATHAN SE PO VÍCE NEŽ TÝDNU STAL CYKLÓNEM

19.3.2015 9:59 | Autor: Jan Horák

radar

V severozápadním sektoru Korálového moře, tj. v prostoru mezi Austrálií a Novou Guineou, je už více než týden k vidění tropická cyklóna, která v podstatě setrvává na jednom a tom samém místě. Celý systém se v této části světa zrodil ještě v úvodu předešlého týdne a od úterý 10. března zároveň nese status tropické bouře. V této podobě následně vydržel desítky hodin, ke změně došlo až o středu 18. března, kdy se Nathan odhodlal k lepšímu výkonu, díky čemuž se zapsal mezi cyklóny.

Do poloviny aktuálního pracovního týdne se rychlost větru v bouři Nathan pohybovala okolo 70 až 100 km/h, poté ale došlo k zesílení nad 119 km/h a tropická cyklóna tak nakonec po poměrně dlouhé době přerostla v cyklón. Ten by měl ještě před vstupem nad suchou zem zesílit, dle předpokladů by rychlost větru jím produkovaným mohla překročit až 150 km/h. Nathan se vydá směrem na západ, australský Queensland tak čeká další úder. Konkrétně jde o oblast Yorského poloostrova a nejvíce by měla být zasažena část mezi městy Cairns a Cooktown – vyjma větru, který by měl v nárazech překračovat rychlost 100 km/h, se zdejší Australané musejí připravit na vydatné srážky a s nimi související bleskové povodně. Oproti supercyklónu Pam, který před několika dny díky silnému dešti, vzedmutému oceánu a větru o rychlosti až kolem 270 km/h zdecimoval Vanuatskou republiku, to ale bude jen „velké nic“.

V první polovině tohoto měsíce se jedna tropická cyklóna přehnala i přes západ Západní Austrálie, a to v podobě cyklónu Olwyn. Prvním zasaženým místem byl ostrov Barrow, který ve čtvrtek 12. března zaznamenal poryvy o rychlosti 35 až 38 m/s (126 až 137 km/h). Tento díl Austrálie, který je zároveň rezervací, je držitelem světového rekordu v rámci rychlosti nárazu větru nevyvolaného tornádem – při řádění supercyklónu Olivia v dubnu roku 1996 se Barrow dočkal větrného úderu o rychlosti až 408 km/h. Tím byl překonán záznam z americké hory Mount Washington (372 km/h). Tento fakt byl nicméně oficiálně uznán až v lednu 2010, tj. po 14 letech.

Cyklón Olwyn pak dále dost potrápil dvouapůltisícové město Exmouth na samém severozápadě Západní Austrálie, kam donesl poryvy o rychlosti okolo 40 až 43 m/s (144 až 155 km/h). Špatně na tom byl i pětitisícový Carnarvon, kde stejně jako v Exmouthu zaznamenali nárazy o rychlosti přes 40 m/s. Olwyn pak došel až do metropolitního Perthu, cesta strávená mimo oceán jej ale zdevastovala a západoaustralské velkoměsto díky tomu ofukoval „jen“ čerstvý vítr s rychlostí do 8 až 11 m/s (29 až 40 km/h) s nárazy v okruhu 15 m/s (54 km/h).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát...


NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno nebo skoro...

REKORDY NA 5. PROSINCE

REKORDY NA 5. PROSINCE

Na pondělí 5. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

V pondělí bude jasno nebo skoro jasno, místy mrznoucí mlhy...

LASVEGASKÁ LEDOVÁ VLNA 2. 12. – 5. 12. a 7. 12. 1948

LASVEGASKÁ LEDOVÁ VLNA 2. 12. – 5. 12. a 7. 12. 1948

Sobota 3. prosince 2016 přivedla na meteorologický svět v rámci...

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

S jihoqueenslandským městečkem Birdsville, stejně jako s australskou povětrnostní situací,...