NÁRAZY VĚTRU NA SNĚŽCE PŘEKONALY 180 KM/H

19.11.2015 8:43 | Autor: redakce

image

 

 

Předposlední listopadová středa byla ve střední Evropě poměrně větrná, zejména na horách, a to kvůli významnějšímu tlakovému gradientu, jenž souvisel s tlakovou výší nad jihozápadní Evropou a tlakovou níží nad jižní Skandinávií. Proudění tak sice bylo svižné, ale stále teplé – nejvyšší odpolední teploty se místy velmi vzdálily od 10°C. Například v Dyjákovicích se dočkali až 18°C, příjemné hodnoty však hlásila třeba také moravská metropole, a to 17°C. Ostrava se už v pozdním stádiu rána mohla těšit z 15°C, v Praze-Libuši už v 7 hodin naměřili 16°C a silně prohřáté jitro zaznamenalo i krajské Ústí nad Labem, které ještě kolem 5. hodiny registrovalo 15°C. Chania na Krétě nabídla mezi středeční 5. až 8. hodinou „jen“ 12°C, česká města na tom tedy byla teplotně lépe, i když vzhledem k roční době spíše hůře…

Zatímco teplotní inverze byla v polovině tohoto zkráceného pracovního týdne z důvodu synoptiky tabu, tak nepříjemný vítr nikoliv. Fichtelberg, nejvyšší bod německých Krušných hor, byl o 18. listopad omýván větrem o rychlosti okolo 20 m/s (72 km/h), platilo to ale pro popolední čas – v noci a ráno vanul vítr rychlostí až kolem 30 m/s (108 km/h), přičemž v nárazech to bylo více než 35 m/s (126 km/h). Na karlovarské letištní stanici byly pozorovány poryvy větru o tempu v okruhu 17 až 21 m/s (61 až 76 km/h), hranice 20 m/s byla dosažena také v Ústí nad Labem, relativně nedaleké Doksany se v pravé poledne nacházely u 15°C s tím, že údernost větru odpovídala cca 18 m/s (65 km/h), podobné podmínky panovaly ve shodný čas v Praze-Libuši, a to v podobě 15°C a nárazů větru o rychlosti v blízkosti 17 m/s (60 km/h), na letišti Václava Havla atakovaly údery větru tempo 22 m/s (79 km/h), přes 22 m/s přešly také východočeské Pardubice atd.

Nejvíce samozřejmě foukalo na horách. Šumavský Churáňov byl hned v noci bičován větrem o rychlosti až okolo 28 m/s (100 km/h), „stovka“ nicméně padla i na Šeráku a řadě jiných míst v Hrubém Jeseníku, Orlických horách, Krušných horách, Jizerských horách či Krkonoších. V posledním zmíněném pohoří opět excelovala Sněžka, což s ohledem na její výškové proporce není nic šokujícího.

Vůbec nejsilnější nárazy větru sahaly v Krušných horách až na 137 km/h a šlo právě o německý Fichtelberg. V Německu pak ještě stojí za zmínku hora Brocken – zde rychlost nárazů větru činila až 47 m/s (170 km/h). Při srovnání se Sněžkou to však bylo stále nebylo tolik – polský anemometr na nejvyšším bodě Česka totiž hovořil o atakování hranice 50 m/s, tj. 180 km/h (v maximu až kolem 200 km/h). Taková rychlost větru odpovídá hurikánu 3. kategorie, v něm se však jedná o průměrné (stálé) tempo větru, nikoliv pouze o jeho nárazy.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...


YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude zataženo nízkou oblačností...

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...