NA VÝCHODNÍM POBŘEŽÍ SEVERNÍ ITÁLIE SNĚŽILO

4.3.2016 10:42 | Autor: Jan Horák

radar

Nad Jaderským mořem se ve čtvrtek odpoledne nacházel střed tlakové níže, která postupovala směrem na východ nad Balkánský poloostrov. Do Středomoří díky této skutečnosti (a rozložení tlakových útvarů dále na sever) začal přes Alpy pronikat chladnější vzduch od severozápadu. Kolize méně prohřátého vzduchu s tím teplejším nad Středomořím jako obvykle vyústila v tvorbu oblačnosti, a to včetně té kupovité – oblačné „kupy“ byly dobře patrné například nad jižní Itálií, konkrétně se jednalo o Kalábrii a Kampánii. Zdejší hory se tak znovu dočkaly vydatného sněžení, namátkou na hoře Scuro leželo v sedm hodin 5 cm sněhu – během následujících šesti hodin ale oblaka vydala 12 mm srážek, a to čistě ve formě sněhu (kolem 9. hodiny, kdy se rtuť teploměru nacházela na 1 °C, se ještě objevilo i pár dešťových kapek, poté teploty klesly pod 0 °C).

Cumulonimbus, nejen jeden, zavítal také do metropolitního Říma, kde se postaral o chvilkové zesílení větru a výjimkou nebylo ani několik elektrických výbojů známých jako blesky. Mimoto se mírně ochladilo – ze skromnějších 10 °C na ještě skromnějších 6 až 7 °C.

Advekce chladu od severozápadu nicméně nesrážela pouze přízemní teploty, sestupná tendence se odehrávala také ve větší výšce, tj. v hladině 850 hPa.
Věru pochmurný 3. březen zaznamenaly severoitalské Benátky. V nočních hodinách a rovněž i k ránu zde sice teploměr ukazoval až 10 °C, avšak počínaje šestou hodinou se teploty stáhly do rozpětí od 4 do 6 °C. Smyslové vnímaní navíc nemálo ovlivňoval déšť a nepříjemný vítr o rychlosti až okolo 50 km/h – pocitová teplota v důsledku toho slétla až k -3 °C. Taková zima nebyla ani na naší Milešovce – při 0 °C a větru o tempu v okruhu 4 km/h to pocitově vycházelo na -1 až -2 °C.

Když vyrazíme z Benátek směrem na jih, můžeme po cca 150 km dorazit do přímořského města (letoviska) Rimini. Ani tady čtvrteční den příliš půvabný nebyl – maximální oblačnost, srážky a k tomu vítr o rychlosti okolo 35 až 50 km/h s nárazy až přes 70 km/h.

Město Rimini bylo z meteorologického pohledu zajímavé – ve 3 hodin v noci tu naměřili 12 °C s tím, že vanul mírný vítr, o 12 hodin později už byly v Rimini pouhé 2 až 3 °C a poryvy větru dosahovaly rychlosti více než 50 km/h. Ale to hlavní – k dešťovým kapkám se začaly přimíchávat sněhové vločky. Dále na západ ve vnitrozemí, kde je reliéf vyvýšený, byly pozorovány srážky sněhové – třeba v nevelkém San Marinu.

Ještě studenější 3. březen pamatuje Rimini v roce 2011, tehdy se po dobu všech 24 hodin teploty zdržovaly v monotónním rozmezí od 1 do 2 °C a od půlnoci až do půlnoci se k zemi snášely kapky deště, občas obohacené o mokré sněhové vločky. Připomeňme jen, že v Doksanech se v tento den teploty vyšplhaly až na 7 °C. Shodné bylo i minimum, akorát se znaménkem mínus.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...


MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na pondělí 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

    V pátek 23. září 2016 ve 20 hodin SELČ se...


SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...