NA VÝCHODĚ ÍRÁNU SE ROZVÍŘIL PRACH A PÍSEK

10.6.2015 8:42 | Autor: Jan Horák

radar

Za 60. východním poledníkem a pod 32. severní rovnoběžkou bylo o úterní den poměrně živo, a to jak na souši, tak i na vodě. Tropická cyklóna Ashobaa, která od konce předešlého týdne brázdí vody Arabského moře, se sice v úterý odpoledne nacházela nad otevřenými vodami severního Indického oceánu, avšak svou vnější oblačností již škrtala o Omán, který také zasáhne. Systém předznamenávající start monzunových dešťů v této části Asie od svého narození na síle příliš nenabíral, v neděli ráno českého času produkoval vítr o rychlosti okolo 65 km/h a o 48 hodin později to bylo kolem 100 km/h, tj. stále tropická bouře. Vír rotujících oblaků by před vstupem do ománského vzdušného prostoru nijak výrazně zesílit neměl, nejvýchodnější stát Arabského poloostrova očekává „pouze“ tropickou bouři či v nejhorším případě cyklón 1. kategorie.

Nad drtivou většinou Ománu bylo 9. června jasno, pouze na západě, konkrétně mezi ostrovem Masíra a metropolitním Maskatem, křižovala oblohu oblačnost spojená se zmíněnou tropickou bouří. Díky tomu vznikl menší teplotní rozdíl mezi pobřežím a vnitrozemím – mys Ras al Hadd, jenž je nejvýchodnějším bodem Arabského poloostrova, hlásil v úterý po poledni polojasno až oblačno a méně vyhřáté mořské severovýchodní proudění nedovolilo teplotám lézt výše než na 30°C. O cca 330 km vzdálený a slanými vodami neomývaný Fahud naproti tomu provázelo azuro a maxima až o 47°C. Přesně před rokem si obě místa byla blíže, Fahud tenkrát naměřil až 48°C a mys Ras al Hadd až 40°C.

Vydáme-li se z ománského Maskatu strmě na severozápad, tak můžeme po cca 900 km dorazit do města zvaného Zabol, které je domovem pro přibližně 140 000 lidí. Jde o východní sektor Íránu a kromě Íránské vysočiny je zdejší terén tvořen také pouští, přesněji tou jménem Dašt-i Margo (zasahuje rovněž do sousedního Afghánistánu). Právě v tomto vyprahlém (a nepříliš hustě osídleném) úseku Íránu a Afghánistánu byla o sedmý červnový pracovní den pozorovatelná písečná bouře. Mrak vzedmutého písku a prachu se táhl v délce asi 400 km, což odpovídalo Slovensku.

Létající písečná zrna nevynechala ani íránský Zabol, kde přechodně snížila viditelnost pod 100 m (letištní stanice v nadmořské výšce něco málo přes 480 m.n.m.). Písečnou bouři jako obvykle doprovázel problémový vítr, jehož tempo v tomto případě odpovídalo 20 až 22 m/s (72 až 79 km/h) s nárazy až v okruhu 27 m/s (97 km/h). Písečné kratochvíle panovaly zejména v tmavé části dne, a to mezi pondělní 22. hodinou až úterní 4. hodinou. V průběhu úterka se situace začala postupně zlepšovat, avšak ještě v odpoledním čase byla atmosféra huštěná jemnými částicemi prachu a písku.

V Zabolu bylo i trochu chladněji, zatímco v pondělí se v čase od 7:00 do 11:00 teplota vzduchu zdržovala někde u 31 až 37°C, tak v úterý to ve shodném intervalu bylo 24 až 30°C.

Loňský 9. červen se v Zabolu obešel bez písečných hrátek, oční bulvy místních tím pádem nebyly pod palbou miniaturních částic. I teploty byly vyšší, ráno a dopoledne (07:00 až 11:00) činily 30 až 37°C a po obědě se vzduch za jasné oblohy prohřál až na 43°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

Rozlohou cca 1,2krát větší, populací přibližně 17,9krát menší. A čistokrevně...

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto...

REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...

REKORDY NA 10. PROSINEC

REKORDY NA 10. PROSINEC

Na sobotu 10. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

Tak se zdá, že se nad námi přinejmenším v nejbližším...

NORMAN WELLS A VARDAH

NORMAN WELLS A VARDAH

Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n....

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude polojasno až oblačno,...