NA VÝCHODĚ ÍRÁNU SE ROZVÍŘIL PRACH A PÍSEK

10.6.2015 8:42 | Autor: Jan Horák

Za 60. východním poledníkem a pod 32. severní rovnoběžkou bylo o úterní den poměrně živo, a to jak na souši, tak i na vodě. Tropická cyklóna Ashobaa, která od konce předešlého týdne brázdí vody Arabského moře, se sice v úterý odpoledne nacházela nad otevřenými vodami severního Indického oceánu, avšak svou vnější oblačností již škrtala o Omán, který také zasáhne. Systém předznamenávající start monzunových dešťů v této části Asie od svého narození na síle příliš nenabíral, v neděli ráno českého času produkoval vítr o rychlosti okolo 65 km/h a o 48 hodin později to bylo kolem 100 km/h, tj. stále tropická bouře. Vír rotujících oblaků by před vstupem do ománského vzdušného prostoru nijak výrazně zesílit neměl, nejvýchodnější stát Arabského poloostrova očekává „pouze“ tropickou bouři či v nejhorším případě cyklón 1. kategorie.

Nad drtivou většinou Ománu bylo 9. června jasno, pouze na západě, konkrétně mezi ostrovem Masíra a metropolitním Maskatem, křižovala oblohu oblačnost spojená se zmíněnou tropickou bouří. Díky tomu vznikl menší teplotní rozdíl mezi pobřežím a vnitrozemím – mys Ras al Hadd, jenž je nejvýchodnějším bodem Arabského poloostrova, hlásil v úterý po poledni polojasno až oblačno a méně vyhřáté mořské severovýchodní proudění nedovolilo teplotám lézt výše než na 30°C. O cca 330 km vzdálený a slanými vodami neomývaný Fahud naproti tomu provázelo azuro a maxima až o 47°C. Přesně před rokem si obě místa byla blíže, Fahud tenkrát naměřil až 48°C a mys Ras al Hadd až 40°C.

Vydáme-li se z ománského Maskatu strmě na severozápad, tak můžeme po cca 900 km dorazit do města zvaného Zabol, které je domovem pro přibližně 140 000 lidí. Jde o východní sektor Íránu a kromě Íránské vysočiny je zdejší terén tvořen také pouští, přesněji tou jménem Dašt-i Margo (zasahuje rovněž do sousedního Afghánistánu). Právě v tomto vyprahlém (a nepříliš hustě osídleném) úseku Íránu a Afghánistánu byla o sedmý červnový pracovní den pozorovatelná písečná bouře. Mrak vzedmutého písku a prachu se táhl v délce asi 400 km, což odpovídalo Slovensku.

Létající písečná zrna nevynechala ani íránský Zabol, kde přechodně snížila viditelnost pod 100 m (letištní stanice v nadmořské výšce něco málo přes 480 m.n.m.). Písečnou bouři jako obvykle doprovázel problémový vítr, jehož tempo v tomto případě odpovídalo 20 až 22 m/s (72 až 79 km/h) s nárazy až v okruhu 27 m/s (97 km/h). Písečné kratochvíle panovaly zejména v tmavé části dne, a to mezi pondělní 22. hodinou až úterní 4. hodinou. V průběhu úterka se situace začala postupně zlepšovat, avšak ještě v odpoledním čase byla atmosféra huštěná jemnými částicemi prachu a písku.

V Zabolu bylo i trochu chladněji, zatímco v pondělí se v čase od 7:00 do 11:00 teplota vzduchu zdržovala někde u 31 až 37°C, tak v úterý to ve shodném intervalu bylo 24 až 30°C.

Loňský 9. červen se v Zabolu obešel bez písečných hrátek, oční bulvy místních tím pádem nebyly pod palbou miniaturních částic. I teploty byly vyšší, ráno a dopoledne (07:00 až 11:00) činily 30 až 37°C a po obědě se vzduch za jasné oblohy prohřál až na 43°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

DOŽIJETE SE 100 LET?

DOŽIJETE SE 100 LET?

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let....

REKORDY NA 22. ÚNORA

REKORDY NA 22. ÚNORA

Na středu 22. února připadají z měření Praha-Klementinum...

ZIMA SE LOUČÍ OBLEVOU

ZIMA SE LOUČÍ OBLEVOU

  10,0 °C (Brandýs nad Labem), 9,8 °C (Tuhaň na...


TROPICKÁ NÍŽE ALFRED

TROPICKÁ NÍŽE ALFRED

  Ostrovy sira Edwarda Pellewa, jak toto souostroví v Carpentarském...

REKORDY NA 21. ÚNORA

REKORDY NA 21. ÚNORA

  Na úterý 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

VÝHLED POČASÍ

VÝHLED POČASÍ

  V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť. Nejvyšší teploty...


REKORDY NA 20. ÚNORA

REKORDY NA 20. ÚNORA

  Na pondělí 20. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

  Vydatnější srážky spojené s hlubší tlakovou níží (pokles tlaku...

O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

  Na 79° s. š., to jest přibližně 1 400...