NA POMEZÍ USA A KANADY NAPADNE AŽ 40 CM SNĚHU

19.11.2016 10:15 | Autor: Jan Horák

Texas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Iowa, Wisconsin, Michigan, východní Jižní Dakota a hlavně Minnesota – ve všech těchto státech, ještě včetně Severní Dakoty a Nebrasky, byly v pátek odpoledne (z amerického pohledu v pátek ráno) k vidění srážky související s tlakovou níží postupující severovýchodním směrem přes Velká jezera do Kanady. Pro Českou republiku zcela nepodstatné, pro většinu obyvatel Minnesoty a sousedního západního Ontaria však rozhodně ano – cyklóna si totiž vysloužila alias první sněhová bouře nastávající zimy.

Střed této tlakové níže se o páteční 14. hodinu a 40. minutu středoevropského času nacházel nad severem Iowy a jihem Minnesoty – nepřekvapí tedy, že se hlavní srážkové pásmo zdržovalo nad severní Minnesotou a východní Jižní Dakotou (viz. radarový pohled na tuto část Spojených států).

Zadní strana této cyklóny, ve spolupráci s výběžkem vyššího tlaku vzduchu orientovaným o něco severněji, zafungovala jako skluzavka pro chladnější kontinentální vzduch – tím je nyní řečeno, proč ten přídomek „první sněhová bouře“.

18. listopadu v 7 hodin a 40 minut středoamerického času (vůči České republice -7 hodin) bylo sněžení pozorováno jak na severovýchodě Nebrasky, tak také na severozápadě Iowy, východě Jižní Dakoty, jihovýchodě Severní Dakoty a většině území Minnesoty.

Vzhledem k trase zmiňované tlakové níže se největší přírůstek sněhu očekává na severovýchodě Minnesoty a dále také na západě kanadského Ontaria – na pomezí Spojených států a Kanady, jinak řečeno v příhraničí Minnesoty a Ontaria, by do sobotního rána středoamerického času mělo napadnout kolem 30 až 40 cm sněhu s tím, že ojediněle by tloušťka nového přírodního sněhobílého koberce mohla být ještě vyšší.

V pátek ráno byla nejzasněženější právě východní Jižní Dakota, a to kvůli přítomnosti vydatných srážek, jež byly kvůli advekci chladu od severovýchodu ryze sněhové – majorita jihodakotského západu hlásila v základu 20 cm sněhu.

Severoamerický premiérový ostrý závan blížící se zimní sezóny utnul dosavadní teplotně nadprůměrný (a leckde i srážkově podprůměrný) průběh podzimu. Zda tento počin bude mít trvalejší následky, nebo se stane jen vsuvkovou záležitostí, to ukáže až čas.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ

VÝHLED POČASÍ

  V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť. Nejvyšší teploty...

REKORDY NA 20. ÚNORA

REKORDY NA 20. ÚNORA

  Na pondělí 20. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

  Vydatnější srážky spojené s hlubší tlakovou níží (pokles tlaku...


O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

  Na 79° s. š., to jest přibližně 1 400...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

  Na neděli 19. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROČ SE POJMENOVÁVAJÍ TLAKOVÉ ÚTVARY?

PROČ SE POJMENOVÁVAJÍ TLAKOVÉ ÚTVARY?

  Tlakové útvary dostávají svá jména. Dlouhou tradici má pojmenovávání...


V SYDNEY V PÁTEK 17. 2. UHODILO PŘES 700 BLESKŮ

V SYDNEY V PÁTEK 17. 2. UHODILO PŘES 700 BLESKŮ

Pamatujete na noc z úterý 7. 7. 2015 na...

BRNO CHLADNĚJŠÍ NEŽ…

BRNO CHLADNĚJŠÍ NEŽ…

Budeme-li zas a znovu ve věci průměrné teploty vycházet...

POZNEJTE 100 NEJ

POZNEJTE 100 NEJ

Kniha, kterou Vám dnes představujeme, je další ze série 100 NEJ...