NA POMEZÍ USA A KANADY NAPADNE AŽ 40 CM SNĚHU

19.11.2016 10:15 | Autor: Jan Horák

radar

Texas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Iowa, Wisconsin, Michigan, východní Jižní Dakota a hlavně Minnesota – ve všech těchto státech, ještě včetně Severní Dakoty a Nebrasky, byly v pátek odpoledne (z amerického pohledu v pátek ráno) k vidění srážky související s tlakovou níží postupující severovýchodním směrem přes Velká jezera do Kanady. Pro Českou republiku zcela nepodstatné, pro většinu obyvatel Minnesoty a sousedního západního Ontaria však rozhodně ano – cyklóna si totiž vysloužila alias první sněhová bouře nastávající zimy.

Střed této tlakové níže se o páteční 14. hodinu a 40. minutu středoevropského času nacházel nad severem Iowy a jihem Minnesoty – nepřekvapí tedy, že se hlavní srážkové pásmo zdržovalo nad severní Minnesotou a východní Jižní Dakotou (viz. radarový pohled na tuto část Spojených států).

Zadní strana této cyklóny, ve spolupráci s výběžkem vyššího tlaku vzduchu orientovaným o něco severněji, zafungovala jako skluzavka pro chladnější kontinentální vzduch – tím je nyní řečeno, proč ten přídomek „první sněhová bouře“.

18. listopadu v 7 hodin a 40 minut středoamerického času (vůči České republice -7 hodin) bylo sněžení pozorováno jak na severovýchodě Nebrasky, tak také na severozápadě Iowy, východě Jižní Dakoty, jihovýchodě Severní Dakoty a většině území Minnesoty.

Vzhledem k trase zmiňované tlakové níže se největší přírůstek sněhu očekává na severovýchodě Minnesoty a dále také na západě kanadského Ontaria – na pomezí Spojených států a Kanady, jinak řečeno v příhraničí Minnesoty a Ontaria, by do sobotního rána středoamerického času mělo napadnout kolem 30 až 40 cm sněhu s tím, že ojediněle by tloušťka nového přírodního sněhobílého koberce mohla být ještě vyšší.

V pátek ráno byla nejzasněženější právě východní Jižní Dakota, a to kvůli přítomnosti vydatných srážek, jež byly kvůli advekci chladu od severovýchodu ryze sněhové – majorita jihodakotského západu hlásila v základu 20 cm sněhu.

Severoamerický premiérový ostrý závan blížící se zimní sezóny utnul dosavadní teplotně nadprůměrný (a leckde i srážkově podprůměrný) průběh podzimu. Zda tento počin bude mít trvalejší následky, nebo se stane jen vsuvkovou záležitostí, to ukáže až čas.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát...


NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno nebo skoro...

REKORDY NA 5. PROSINCE

REKORDY NA 5. PROSINCE

Na pondělí 5. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

V pondělí bude jasno nebo skoro jasno, místy mrznoucí mlhy...

LASVEGASKÁ LEDOVÁ VLNA 2. 12. – 5. 12. a 7. 12. 1948

LASVEGASKÁ LEDOVÁ VLNA 2. 12. – 5. 12. a 7. 12. 1948

Sobota 3. prosince 2016 přivedla na meteorologický svět v rámci...

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

S jihoqueenslandským městečkem Birdsville, stejně jako s australskou povětrnostní situací,...