NA JIHU FRANCIE BYLO TEPLEJI NEŽ V BAHRAJNU

1.2.2016 8:26 | Autor: Jan Horák

radar

Bahrajn, oficiálně Bahrajnské království, je s celkovou rozlohou o necelých 770 km² nejmenším státem arabského světa. S polohou v centrálním sektoru věčně teplého Perského zálivu, navíc v pouštním tropickém podnebí, zná v podstatě jen jedno roční období, a to léto. V Manámě, bahrajnské metropoli čítající spolu a aglomerací několik stovek tisíc obyvatel, jsou tak teploty na trochu jiné úrovni než například v Brně. Vrátíme-li se do poslední třetiny zimy 2011/2012, tak zatímco Brno hlásilo v období od 1. do 14. února teploty okolo -10 °C s Tmin -17 °C a Tmax -1 °C, v Manámě se teplota vzduchu pohybovala v průměru kolem 18 °C s tím, že Tmin odpovídala 13 °C a Tmax byla rovna letním 27 °C.

Hlavní město Moravy mrazy nejen v zimě zná, Manáma však nikoliv, což ale s ohledem na zeměpisnou polohu nic překvapivého není. V posledních letech byla v Manámě největší zima v neděli 22. ledna 2012, kdy se k ránu ochladilo až na 10 °C. Stejně tomu pak bylo i v pondělí 23. ledna, kdy bylo minimem 10 °C a maximem 16 °C.

Poslední lednové dny tohoto roku se v arabském světě nesly ve znamení chladné vlny, a to hlavně v Iráku, Saúdské Arábii a Kuvajtu. Vynechán však nebyl ani Bahrajn a Manáma, byť v mnohem menší razanci. Ve čtvrtek ráno naměřilo město Rafha na severu Saúdské Arábie (cca 450 m n. m.) 0 °C a k tomu se na zemi díky srážkám utvořila pár centimetrů vysoká souvislá a mokrá sněhová pokrývka. Maximem bylo 6 °C. Při srovnání s 28. lednem 2015 šlo o pěkný kontrast – přesně před rokem se rtuť teploměru vyšplhala až na vyletněných 27 °C, přičemž ráno nebylo méně jak 7 °C (noc byla jasná a v rámci povětrnostní situace nanejvýš poklidná).

V bahrajnské Manámě byl čtvrteční den ještě teplý – celodenní teplotní rozptyl dělal 16 °C až 19 °C. V dalších dnech už se ale ochladilo a nebýt vod Perského zálivu… Pátek přinesl do Manámy skromnějších 10 °C až 14 °C, drtivá většina dne nicméně setrvala v rozsahu od 11 °C do 13 °C a obloha byla oblačná až zatažená. Také v sobotu se Manáma dostala až k 10 °C a po obědě jí byla vystavena stopka v podobě 15 °C. A poslední lednový den donesl do tohoto města Tmin 12 °C a Tmax 16 °C.

Při srovnání s rokem 2015 se jednalo o značný rozdíl. Loni byl totiž časový úsek probíhající od 29. do 31. ledna o poznání výše – teplotní průměr dělal 22 °C (letos 13 °C), teplotním dnem se stalo 17 °C a 31. leden si připsal až 30 °C.

Na jihu Francie, konkrétně ve městě Perpignan, registrovali mezi pátkem až nedělí v průměru 12 °C, tj. prakticky stejně jako v Manámě na severu Bahrajnu. Francouzské nejnižší teploty sice byly nižší než ty bahrajnské (5 °C až 9 °C), avšak v rámci nejvyšších teplot už byla situace jiná – Manáma si vystačila se 14 °C až 16 °C, kdežto Perpignan se 17 °C až 19 °C.

Na závěr nedělní teplotní hříčka z jižní Afriky: Vnitrozemská víska Vioolsdrif hlásala ve 14 hodin 45 °C (o víkendu tu bylo silné vedro – v sobotu Tmax 48 °C, v neděli taktéž 48 °C) a přímořské město Port Nolloth ležící o cca 100 km dále bylo ve shodnou dobu na 19 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...


REKORDY NA 10. PROSINEC

REKORDY NA 10. PROSINEC

Na sobotu 10. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

Tak se zdá, že se nad námi přinejmenším v nejbližším...

NORMAN WELLS A VARDAH

NORMAN WELLS A VARDAH

Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n....


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude polojasno až oblačno,...

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

Podle výhledu počasí na následující měsíc to vypadá, že šanci...

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...