MRAZY I SNĚHOVÉ VLOČKY V RANNÍM ŠPANĚLSKU

19.1.2017 9:45 | Autor: Jan Horák

Barometr sloužící klimatické meteorologické stanici v Ústí nad Labem ve středu ráno zaznamenal až 1042 hPa, takže kupříkladu model GFS měl očividně pravdu, když na středeční jitro umisťoval střed poměrně mohutné tlakové výše i nad severozápad České republiky. Vliv této anticyklóny však pocítili také páni Španělé a slečny i paní Španělky – po její jižní straně a po severní straně pole nižšího tlaku vzduchu, jež úřadovalo nad Středomořím a Černým mořem, byl až na Pyrenejský poloostrov dopraven méně prohřátý vzduch mající kořeny kdesi v Rusku. Avšak protože měl převahu jihozápadní sektor „našeho“ tlakového útvaru, převládala zde malá oblačnost. A to bylo, co se teplot týče, důležité.

V městečku Benasque ležícím v Pyrenejích v nadmořské výšce okolo 1 100 m n. m. bylo v 7 hodin a 50 minut naměřeno -17,2 °C, díky čemuž tu byla větší zima než na Sněžce, která se, alespoň na své polské straně, zastavila na -14 °C. Výškově obdobná Lysá hora byla ještě teplejší, neb přivedla na svět Tmin -12,5 °C. Ani na Lomnickém štítu nemrzlo tak jako v Benasque – hlášení ze 7. hodiny sice hovořilo o Tmin -16,8 °C, ale tato hodnota byla naměřena už v úterý večer. Ve středu ráno -15 °C.

Metropolitní Madrid (Barajas, cca 600 m n. m.) hlásil -3,8 °C, a to v 8 hodin a 50 minut (k 7. hodině činila Tmin -3,5 °C). Nezapomenutelné úterý 16. ledna 1945, jež se do madridských meteodějin vepsalo vskutku mrazivými -15,2 °C, ani zdaleka ohroženo nebylo, nicméně průměrná nejnižší denní teplota ledna 1945, kterou je -3,8 °C, v úvodu středečního dne vyrovnána byla.

Jihošpanělská nížinatá Córdoba hlásala v 7 hodin -2,5 °C, o několik desítek minut později rtuť teploměru tečovala -2,7 °C. Takto chladno už tady nějaký ten pátek nebylo, posledních -2,5 °C a méně se odehrálo na Nový rok s přídomkem 2015, když teplota vzduchu klesla až k -2,6 °C. Počínaje r. 1959 bylo córdobské totální minimum evidováno v pátek 28. ledna 2005, a to -8,2 °C. V Praze-Ruzyni se tento den prezentoval až -9,2 °C, čili byl jen o 1 °C drsnější než na jihu Španělska.

Středa se stala mrazovou také v Murcii, jelikož přinesla až -1,1 °C. Kolem oběda a nedlouho po něm tu dokonce trochu sněžilo – ve 13 hodin necelý 1 °C a na zemi velice decentní poprašek (vločky sněhu, případně i silnější poprašek, se zjevily i jinde, třeba ve Valencii). Při srovnání s pondělím 18. ledna 2016, kdy bylo v Murcii až 20,9 °C, docela kontrastní počasí. Památných -7,5 °C ze středy 16. ledna 1985 (aktuální totální minimum v rámci let 1984 až 2017) se pravda vůbec nezapotilo.

Rovněž Barcelona patřila k mnoha španělským zákoutím, která šla pod 0,0 °C – v tomto případě bylo podobou teplotního dna -0,6 °C. Loni Barcelona mrazový den nepozorovala, stejně jako předloni, i předpředloni, ani v r. 2013 méně než 0,0 °C registrováno nebylo. V r. 2012 už samozřejmě ano – narážka samo sebou směřuje na „dobu ledovou“, jež jmenovitě do Barcelony doručila až -3,5 °C (5. únor).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

CO JE TO ANAFYLAXE

CO JE TO ANAFYLAXE

Anafylaxe je život ohrožující, urgentně nastupující stav, ve svém...

REKORDY NA 25. BŘEZNA

Na sobotu 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

„Ha ha... Podívej se na sebe, vypadáš jak vyzrálý...


ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...

REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...


SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...

REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...