MÍRNĚJŠÍ ZIMA V ZELÍM PROSLAVENÉM PALMERU

26.1.2015 7:52 | Autor: redakce

P628

 

Existuje několik druhů zelí, brukvovité listové zeleniny, k těm nejrozšířenějším ale zajisté patří zelí hlávkové. Lidmi bylo využíváno již v dávných dobách, s postupem času se ale začalo šlechtit a dnes je k mání nespočet jeho variací. Kromě mnoha prospěšných látek, mezi které patří například vitamíny C, B a A či minerály jako jsou železo, zinek, mangan a další, je velkou výhodou této zeleniny schopnost vázat těžké kovy, čímž napomáhají v pročišťování zažívacího ústrojí. Také snižuje hladinu cholesterolu v krevním oběhu, příznivě působí na výsoký tlak, podporuje funkci štítné žlázy.. Není nijak zvlášť náročné na podmínky, lze jej tedy přivádět k životu i v severnějších zemepěnisných šířkách. A to třeba i na Aljašce, kde vyrostlo obří hlávkové zelí, které v hmotnostím pojetí překročilo hranici 34 kg, čímž získalo právo na světový rekord (1998). Konkrétně se jedná o město Palmer a dílo pana Johna Evanse.

Palmer se nachází přibližně 65 km severovýchodně od metropolitního Anchorage a čítá něco kolem 6 000 obyvatel. Protéká tudy řeka Matanuska, jež dále na jihozápad ústí do zátoky Kick Arm, která otevírá bránu do Cookova zálivu a tím do Tichého oceánu. Samotný Palmer je úmístěn v nížinách v nadmořské výšce okolo 70 m.n.m., okolí je však silně hornaté. Klima je v této části světa boreální, léta tím pádem bývají chladná a zimy naopak ledové, byť zdaleka ne tak jako v aljašském vnitrozemí, které je navíc bohaté na velehorské masivy.

Letošní zimní období je nicméně v Palmeru mírnější než v předchozích případech, od pondělí 1. prosince do závěru předposledního lednového týdne (do 25. ledna) se tu teplota vzduchu držela v průměru na -4.1°C s tím, že k nejteplejším dnům patřil 30. prosinec 2014 a 15. leden 2015, oba shodně donesly až 8°C. Největší zima pak byla na svátek Mikuláše, kdy se Palmer zadíval k -18°C. Loni se stejné období prezentovalo dohromady -6.2°C, přičemž k nejpříjemněším chvilkám patřilo 10°C ze 17. ledna a k těm nejkrutějším naopak -27°C z Božího hodu vánočního (Santovi se v tomto případě asi jeho vypracovanější tělo hodilo). Podobně na tom byl Palmer také předloni – teplotním součtem bylo -6.8°C, nejmírnějším dnem se stal 28. prosinec či 13. leden, a to díky odpoledním 8°C a naproti tomu 17. prosinec srazil město k -28°C. Neděle 25. ledna 2015 odstartovala hodnotami okolo -13°C a podobně silné celodenní mrazy by měly Palmer provázet i v nejbližších dnech. Oteplování se očekává od poloviny přístího týdne, kdy by se maxima měla postupně šplhat k -3 až -1°C.

Průměrná roční teplota této jihoaljašské lokality činí nějakých 2.6°C, nejteplejší červenec vlastní v dlouhodobém průměru necelých 15°C, nejchladnější leden -9°C a za rok naprší a nasněží přibližně 300 litrů vody.

Léto v roce 2014 doneslo do Palmeru jako celek 13.3°C, nejvydařenějším dnem byl 27. červenec se svými vyletněnými 26°C a v závěru letní sezony, konkrétně v sobotu 30. srpna, se rtuť teploměru v ranních hodinách propadla k 2°C. Léto přecházející tomu s pořadovým číslem 2014 nabídlo dokonce až 29°C, a to 17. června.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno....


VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...