MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN V NEW YORK CITY

8.3.2015 9:59 | Autor: redakce

F678

 

 

Po Vánocích, vánočních svátcích, oslavách příchodu (n)Nového roku a dne zamilovaných se 8. března koná další velmi významná slavnost, a to Mezinárodní den žen. V některých zemích světa je MDŽ státním svátkem a patří mezi ně i rozlohově největší Rusko, které jej v 60. letech 20. století prohlásilo za den pracovního klidu. Rusové nicméně mají volné dny pohyblivé, připadne-li tedy státní svátek na víkendový čas, přesouvá se odpočinek na pracovní den – v případě letošního MDŽ jím bude pondělí 9. března.

Mezinárodní den žen má svůj původ v americkém New York City, kde se v roce 1908 uskutečnila stávka zdejších švadlen, které bojovaly za humánnější pracovní dobu, za zvýšení svých platů, za právo volit a rovněž za lepší přístup k dětem. Na podnět Socialistické strany Spojených států amerických byla ještě v ten samý rok poslední únorová neděle vyhlášena za Národní den žen. V roce 1910 pak v dánské Kodani na konferenci socialistických spolků přišla Němka Clara Zetkinová s návrhem, aby se zavedl Mezinárodní den žen jakožto připomínka aktivit oněch newyorských švadlen. Po dalších politických událostech byl nakonec Mezinárodní den žen ukotven na 8. březen, a to zejména zásluhou velké demonstrace v ruském Petrohradě, jež se odehrála 23. únoru roku 1917 – avšak podle juliánského kalendáře, dle toho „našeho“ gregoriánského tím dnem byl právě 8. březen (juliánský kalendář je posunut o 13 dní dozadu).

New York City čítalo před rokem 1920 kolem 5 300 000 obyvatel, za posledních téměř 100 let tu tedy přibyly více jak 3 000 000 lidí. Současně by celková populace nejlidnatějšího amerického města měla být z nadpoloviční většiny (okolo 53%) tvořena členkami něžného pohlaví, což odpovídá zhruba 4 500 000 ženám (z pohledu matematiky je tedy spousta newyorských žen odsouzena k tomu být bez partnera, v praxi je to ale samozřejmě trochu jinak).

New York City spadá pod kontinentální klima obohacené o Atlantik, průměrná roční teplota se zde pohybuje kolem 13°C, nejteplejším měsícem je červenec s 25°C a naopak tím nejchladnějším je leden s 0°C. Dvanáctiměsíční úhrn srážek překračuje hranici 1 200 mm.

V České republice bylo v prvobřeznovém týdnu možné pozorovat ochlazení, byť nijak výrazné. Toho samého se dočkalo i velkoměsto New York City, a to ze středy na čtvrtek – v polovině pracovního týdne tady naměřili až 8°C s tím, že v 16 hodin to bylo 7°C, ve 22 hodin byla teplota vzduchu na 6°C, ve čtvrtek v 1 hodinu bylo New York City na 4 až 5°C, v 7 hodim už se nacházelo jen lehce nad bodem mrazu a v popoledním čase se hodnoty zdržovaly u -5°C. V průběhu 24 hodin tak došlo k propadu o 13°C, což už znát je.

8. březen vlastní v New York City v dlouhodobém průměru 4.4°C, nejvydařenější byl v sezóně 1987, kdy vyhnal teploty až na 24.4°C a naproti tomu v letopočtu 1883 srazil teplotní náladu k -13.3°C.

Loňský Mezinárodní den žen byl teplotně nadprůměrný – v celku 7.8°C, minimum činilo 1.1°C a maximum bylo rovno 13.3°C. Obloha se sice bez oblačnosti neobešla, avšak příděl vody odpovídal pěkné nule, takže deštníků a jiných příliš potřeba nebylo. Co se větru týče, ten moc problémový nebyl, jeho rychlost se vešla do 5 až 6 m/s (18 až 22 km/h) s tím, že nárazy sahaly až k 9 m/s (32 km/h), a to ve večerních hodinách.

Předloňský newyorský a ženám vyhrazený 8. březen byl ve znamení oteplování – mezi půlnocí až 13. hodinou se teplota vzduchu nalézala v rozmezí od 0 do 1°C, večer ale následně šplhala k 6°C. Oblačnost byla velká a zároveň vodonosná, železo-betonovou džungli totiž svlažilo něco málo přes 14 litrů vody – zpočátku šlo ještě o sníh, postupně ale působením teplotního nárůstu přešlo sněžení v déšť. Vítr byl k tomu čerstvý, rychlost sahala k 9 m/s, přičemž v úderech to bylo až 13 m/s (47 km/h).

Mezinárodní den žen v roce 2012 byl velmi vřelý – povětrnostní podmínky sice s poryvy větru o rychlosti až 14 m/s (50 km/h) zrovna ideální nebyly (hlavně pro květiny), ale teploty to kompenzovaly, protože se dostaly až na velmi snesitelných 22.2°C. Teplo bylo i v noci, během které nebylo méně jak 10.6°C. Vzdušný prostor křižovaly i mraky, z nich ale nic nepadalo (resp. nic nedopadlo k zemi, kapičky vody z oblačnosti vypadávat mohly, ale kvůli své miniaturní velikosti se vypařily ještě dávno předtím, než se přiblížily k newyorským žlutým automobilům).

8.3.2008 hlásilo New York City opět málo slunečních paprsků – po celý den bylo zataženo a k tomu se přidal i déšť, který svlažil asfalt i jiné nepřírodní materiály celkem 19 litry vody. Rtuť teploměru se dopracovala až ke 14°C, takže nebýt mokro, jednalo by se o pěkný den. Noční hodnoty se uskromňovaly ke 4°C a vítr – v úvodu byl jen slabý s rychlostí do 2 m/s (7 km/h), v poobědových hodinách se ale rozfoukalo a rychlost navýšila na 10 až 12 m/s (36 až 43 km/h) s nárazy až přes 18 m/s (65 km/h).

Letos Newyorčané očekávají slunečné počasí s nejvyššími odpoledními teplotami okolo 8 až 10°C, v podstatě by tady tím pádem mělo být jako u nás, jen o několik málo stupňů méně.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NAPLÁNUJTE SI LÉTO

1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000 tipů, jak...

REKORDY NA 18. LEDEN

REKORDY NA 18. LEDEN

Na středu 18. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude většinou oblačno a...


REKORDY NA 17. LEDEN

REKORDY NA 17. LEDEN

Na úterý 17. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 16. LEDEN

REKORDY NA 16. LEDEN

Na pondělí 16. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


DO HISTORIE SE VEPISUJÍCÍ TMIN V PORTLANDU

DO HISTORIE SE VEPISUJÍCÍ TMIN V PORTLANDU

Je veřejně známým tajemstvím, že se v neděli 31. ledna...

REKORDY NA 15.LEDEN

REKORDY NA 15.LEDEN

Na neděli 15. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝRAZNÝ PODPRŮMĚR V PERTHU, ROZHODLO 0,5 °C

VÝRAZNÝ PODPRŮMĚR V PERTHU, ROZHODLO 0,5 °C

Než se vydáme do Perthu, tak ve stručnosti páteční větry: Řeč...