MENŠÍ ANTICYKLONÁLNÍ ZKLAMÁNÍ V MONTANĚ

4.1.2017 7:59 | Autor: Jan Horák

„Naše země mají v tomto týdnu jednu věc společnou,“ poznamenal mezi řečí náš zaoceánský kolega Bohumír (Jeff, krátká verze mužského křestního jména Jeffrey, anglického ekvivalentu českého Bohumíra), jenž je členem Amerického hydrometeorologického ústavu (tj. Národní meteorologická služba, v originále National Weather Service), „a to konkrétně tlakovou výši a s ní spojené chladné počasí. Jediným rozdílem je načasování – zatímco ve Vašem případě tomu tak bude o nadcházejícím víkendu, nás koncem týdne čeká, kvůli shodnému tlakovému útvaru, oteplení.“

Krátký pohled na českou troposférickou scénu – na období od čtvrtka do neděle, zejména však na pátek a sobotu, jinak řečeno na pravoslavné Vánoce, se rýsuje (velmi) chladná epizodka, v níž bude hlavní roli hrát právě anticyklóna. Ta k nám, s menší pomocí cyklóny se středem nad východní Evropou, nejprve nažene teplem nepřekypující vzduch od severu až severovýchodu a následně se přemístí přímo nad Česko a masu chladného vzduchu zde „uzavře“. Pakliže tomu tak skutečně bude, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by nemělo, čekají nás dosti mrazivé dny. S tím sněhem už to ale asi tak dokonalé nebude, tím je konkrétně myšleno to, že v celém nížinatém sektoru České republiky k narození alespoň 10 cm silné sněhové pokrývky zřejmě nedojde. A nyní už hurá do Montany.

„Na noc z pondělí 2. ledna na úterý 3. ledna 2017 naše modely predikují teploty až kolem -7 stupňů Fahrenheita, to jest -22 stupňů Celsia, avšak někde až okolo -20 stupňů Fahrenheita respektive -29 stupňů Celsia. V tomto případě je nicméně řeč o teplotě pocitové,“ zmínil rovněž Jeff o již zesnulém novoročním víkendu.

Důvodem pro tak nízké teploty mělo být umístění oné oblasti vyššího tlaku vzduchu – její střed se měl přechodně přesunout přímo nad město, což by vedlo k utišení větru a teploty by se tedy mohly nerušeně potápět do větších hloubek. Avšak to se nakonec nestalo, noční čas byl povětšinou obohacen o čerstvý vítr. Výsledek?

Nabízených méně než -20 °C ve finále k mání nebylo, k úterní 5. hodině činila nejnižší denní teplota o poznání vyšších -13,9 °C, takže zde nastala prakticky identická situace jako v pondělí, kdy bylo v čase od 0:00 do 5:00 zaznamenáno až -13,3 °C. Asi nepřekvapí, že i noc z Nového roku na 2. leden byla větrnější, průměrná rychlost větru se povětšinou pohybovala v sousedství 29 až 33 km/h.

Stávající minimální teplotní rekordy tak ohroženy nebyly:

V pondělí 1. ledna 1979 až -32,8 °C, v neděli 1. ledna 2017 Tmin „jen“ -18,9 °C.
V pondělí 2. ledna 1978 až -26,1 °C, v pondělí 2. ledna 2017 Tmin „pouze“ -13,9 °C.
V pondělí 3. ledna 1972 až -24,4 °C, v úterý 3. ledna 2017 Tmin -13,3 °C (k 5. hodině).

Ani v maximálním smyslu se nic nedělo, nejnižší nejvyšší denní teploty vztahující se na první tři lednové dny se totiž nalézají pod hranicí -15 °C. Letos takto nízká maxima pozorována nebyla. Teď už zbývá jen jedno – rozluštění záhady, o které město se to vlastně jedná: O Missoulu (cca 70 000 obyv.).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...


REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...


NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...

REKORDY NA 22. BŘEZNA

REKORDY NA 22. BŘEZNA

Na středu 22. března připadají z měření Praha-Klementinum...

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

Ještě jednou se krátce věnujme srážkovým úhrnům, o které...