MENORCA KVŮLI VĚTRU A DEŠTI ZŮSTALA POD 10°C

26.3.2015 7:56 | Autor: redakce

F224

 

Poslední březnový středeční den byl v Evropě pestrý, k oné „dokonalosti“ už scházely pouze letní hodnoty, díky kterým by na půdě starého kontinentu bylo možné sledovat počasí všech ročních období. Nejchladněji bylo ve Skandinávii, nad kterou se zdržovala tlaková výše, díky čemuž zde bylo povětšinou slunečno, teploty však byly vzhledem k mase ledovějšího vzduchu níže, a to zejména ve Finsku, kde nejčastěji naměřili záporné hodnoty (v Laponsku až okolo -7°C, na jihu pak kolem 0°C). Zbytek našeho světadílu zásluhou variability tlakových útvarů nabízel mimo jiných jasně viditelná rozhraní vzdušných mas.

Prvním příkladem mohla být pohraniční oblast západní a střední Evropy – na jednu stranu proudil chladnější vzduch z Atlantiku, na druhou zase teplejší vzduch z jihu / jihovýchodu. Zatímco tak třeba v německém Mannheimu bylo v 15 hodin 18°C, o cca 110 km dále směrem na jihozápad bylo v Saarbrückenu ve stejnou chvíli jen 7°C, tj. o 11°C méně. Ještě větší nepoměr byl patrný mezi německým městem Giessen (Gießen) a belgickou lokalitou zvanou Elsenborn – v tom prvním se ve středu v 15 hodin zdržovala rtuť teploměru na velmi příjemných 17°C, kdežto v tom druhém na pouhých 3°C. V tomto případě tedy teplotní rozdíl činil 14°C, což je dvojnásobek předchozího příkladu. Podobné teplotní linie pak byly k vidění i v Polsku či na východě Balkánu.

V západním sektoru Středozemního moře úřadovala tlaková níže a její vliv byl dobře patrný na španělské Menorce. V Mahónu, zhruba třicetitisícovém hlavním městě druhého největšího kusu Baleár, obloha stejně jako u nás příliš modré barvy neposkytla (středeční ráno a dopoledne sice bylo v České republice modré, postupně ale došlo k přibývání velkého množství vysoké oblačnosti, v případě Mahónu šlo o vodonosnou oblačnost nižších pater) a když se k tomu přidal i déšť a méně vyhřáté proudění, výsledkem byly odpolední teploty pod 10°C, konkrétně na 8°C (Tmax 8.9°C). V severočeských Doksanech bylo až 19.3°C, Menorčané tím pádem mohli za teplem vyrazit k nám.

Dalším nepříjemným faktorem byl rovněž vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až 24 m/s, tj. 86 km/h s tím, že jeho nenárazovité tempo se drželo na silných 11 až 15 m/s, tj. 40 až 54 km/h. Severní vítr je krutý a obyvatelé i turisté v Mahónu se o tom o 25. březen přesvědčili. Před 17 520 hodinami bylo v Mahónu v pondělí 25. března 2013 mnohem vlídněji, mraků pramálo a proces ohřívání vzduchu vyvrcholil bezmála 17.5°C. Menorská metropole již v tomto roce pamatuje větrnější dny, k těm nejvýraznějším se zapsala neděle 25. ledna, v jejímž úvodu byly zaznamenány poryvy o rychlosti až 29 m/s, tj. 104 km/h. Obzvláště v zimních měsících zde ale nepříznivé povětrnostní podmínky nejsou ničím neobvyklým a vyjma severních větrů (tramontana) tomu nahrává i samotný reliéf Menorcy, který je zcela nížinatý.

Jen pro zajímavost: V neděli 22. března zasáhla kolumbijskou Bogotu bouřka doprovázená intenzivním krupobitím. Masivní kupovitá oblačnost obohacená silnými dešti či i kroupami je v této části světa běžnou věcí, tento cumulonimbus však dokázal z malých krup (v průměru cca 0.2 mm) vytvořit koberec o výšce uctihodných 55 cm. Ten následně roztál a vyvolal zatopení.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...


MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na pondělí 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

    V pátek 23. září 2016 ve 20 hodin SELČ se...


SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...