MENORCA KVŮLI VĚTRU A DEŠTI ZŮSTALA POD 10°C

26.3.2015 7:56 | Autor: redakce

F224

 

Poslední březnový středeční den byl v Evropě pestrý, k oné „dokonalosti“ už scházely pouze letní hodnoty, díky kterým by na půdě starého kontinentu bylo možné sledovat počasí všech ročních období. Nejchladněji bylo ve Skandinávii, nad kterou se zdržovala tlaková výše, díky čemuž zde bylo povětšinou slunečno, teploty však byly vzhledem k mase ledovějšího vzduchu níže, a to zejména ve Finsku, kde nejčastěji naměřili záporné hodnoty (v Laponsku až okolo -7°C, na jihu pak kolem 0°C). Zbytek našeho světadílu zásluhou variability tlakových útvarů nabízel mimo jiných jasně viditelná rozhraní vzdušných mas.

Prvním příkladem mohla být pohraniční oblast západní a střední Evropy – na jednu stranu proudil chladnější vzduch z Atlantiku, na druhou zase teplejší vzduch z jihu / jihovýchodu. Zatímco tak třeba v německém Mannheimu bylo v 15 hodin 18°C, o cca 110 km dále směrem na jihozápad bylo v Saarbrückenu ve stejnou chvíli jen 7°C, tj. o 11°C méně. Ještě větší nepoměr byl patrný mezi německým městem Giessen (Gießen) a belgickou lokalitou zvanou Elsenborn – v tom prvním se ve středu v 15 hodin zdržovala rtuť teploměru na velmi příjemných 17°C, kdežto v tom druhém na pouhých 3°C. V tomto případě tedy teplotní rozdíl činil 14°C, což je dvojnásobek předchozího příkladu. Podobné teplotní linie pak byly k vidění i v Polsku či na východě Balkánu.

V západním sektoru Středozemního moře úřadovala tlaková níže a její vliv byl dobře patrný na španělské Menorce. V Mahónu, zhruba třicetitisícovém hlavním městě druhého největšího kusu Baleár, obloha stejně jako u nás příliš modré barvy neposkytla (středeční ráno a dopoledne sice bylo v České republice modré, postupně ale došlo k přibývání velkého množství vysoké oblačnosti, v případě Mahónu šlo o vodonosnou oblačnost nižších pater) a když se k tomu přidal i déšť a méně vyhřáté proudění, výsledkem byly odpolední teploty pod 10°C, konkrétně na 8°C (Tmax 8.9°C). V severočeských Doksanech bylo až 19.3°C, Menorčané tím pádem mohli za teplem vyrazit k nám.

Dalším nepříjemným faktorem byl rovněž vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až 24 m/s, tj. 86 km/h s tím, že jeho nenárazovité tempo se drželo na silných 11 až 15 m/s, tj. 40 až 54 km/h. Severní vítr je krutý a obyvatelé i turisté v Mahónu se o tom o 25. březen přesvědčili. Před 17 520 hodinami bylo v Mahónu v pondělí 25. března 2013 mnohem vlídněji, mraků pramálo a proces ohřívání vzduchu vyvrcholil bezmála 17.5°C. Menorská metropole již v tomto roce pamatuje větrnější dny, k těm nejvýraznějším se zapsala neděle 25. ledna, v jejímž úvodu byly zaznamenány poryvy o rychlosti až 29 m/s, tj. 104 km/h. Obzvláště v zimních měsících zde ale nepříznivé povětrnostní podmínky nejsou ničím neobvyklým a vyjma severních větrů (tramontana) tomu nahrává i samotný reliéf Menorcy, který je zcela nížinatý.

Jen pro zajímavost: V neděli 22. března zasáhla kolumbijskou Bogotu bouřka doprovázená intenzivním krupobitím. Masivní kupovitá oblačnost obohacená silnými dešti či i kroupami je v této části světa běžnou věcí, tento cumulonimbus však dokázal z malých krup (v průměru cca 0.2 mm) vytvořit koberec o výšce uctihodných 55 cm. Ten následně roztál a vyvolal zatopení.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 17. LEDEN

REKORDY NA 17. LEDEN

Na úterý 17. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude většinou oblačno a...


REKORDY NA 16. LEDEN

REKORDY NA 16. LEDEN

Na pondělí 16. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DO HISTORIE SE VEPISUJÍCÍ TMIN V PORTLANDU

DO HISTORIE SE VEPISUJÍCÍ TMIN V PORTLANDU

Je veřejně známým tajemstvím, že se v neděli 31. ledna...

REKORDY NA 15.LEDEN

REKORDY NA 15.LEDEN

Na neděli 15. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝRAZNÝ PODPRŮMĚR V PERTHU, ROZHODLO 0,5 °C

VÝRAZNÝ PODPRŮMĚR V PERTHU, ROZHODLO 0,5 °C

Než se vydáme do Perthu, tak ve stručnosti páteční větry: Řeč...

V NEW YORK CITY PADL REKORD Z R. 1890

V NEW YORK CITY PADL REKORD Z R. 1890

-9 až -5 °C, takový byl teplotní rozptyl pondělí 9....

NÁVOD NA ZIMNÍ SNĚNÍ

NÁVOD NA ZIMNÍ SNĚNÍ

Zadívejte se před sebe a představte si - koupání, slunění...