MAURICIUS OHROŽUJE LETOŠNÍ PRVNÍ TB

12.1.2015 7:40 | Autor: redakce

P613

Čas je relativní. Malým příkladem může být život v mrakodrapu – přestože se zdá, že na všech patrech výškové budovy běží čas stejnoměrně, není tomu tak. Při jeho základně, tj. v přízemí, plyne pomaleji než na vrcholu. Pokud byste tedy celé dny a roky trávily třeba v nejvyšším patře dubajské velestavby jménem Burdž Chalífa, budete žít déle než ti, co budou pobývat o cca ¾ km níže. Tedy pouze v relativním smyslu, v tomto případě je rozdíl mezi souběhem času tak miniaturní, že se fakticky nijak neprojeví. Vše je dáno gravitací (Země) a jak je známo, čim silnější je, tím více se čas zpomaluje. V tomto ohledu by lidský život „zvěčnil“ horizont událostí černé díry, opět ale pouze v relativním smyslu, protože slapovým silám by materiál lidského těla dlouho nevzdoroval.

Fyzikální zákony související s gravitací byly z určitého úhlu pohledu o víkendu pozorovatelné i ve světě počasí – po silném teplotním skoku následoval rychlý a strmý pád (v praktickém životě by po nekontrolovaném odskoku od země následoval strmý a bolestivý náraz). Díky tomu bylo v poměrně krátkém časovém úseku k vidění vyzrálé jaro a také i (mírnější) zima.

V Ústí nad Labem (Vaňov), kde se sobotní odpolední hodnoty šplhaly až k 16.8°C, naměřili v neděli po poledni teploty jen okolo 4°C, tedy o přibližně 12 až 13°C méně než o den dříve. Podobně na tom byly také Doksany, které se 10. ledna dočkaly až 16.7°C a 11. ledna už se musely spokojit jen s 5°C. V severozápadním proudění se rovněž vyskytly sněhové přeháňky, a to i v nižších polohách. V průběhu 24 hodin se tím pádem vyspělé jaro přeměnilo zpět na zimu. Ve světovém měřítku je v tomto ohledu rekordmanem americké město Browning ve státě Montana (asi 1 000 obyvatel, nadmořská výška cca 1 330 m.n.m.), které se roku 1916 dočkalo propadu o 55°C – z 23. ledna a jeho 6.7°C se do 24. ledna ochladilo na -49°C.

Mauricius, malý, ale hustě osídlený ostrovní stát v Indickém oceánu, sice silné mrazy a tím ani takto výrazné teplotní proměny nezná, zato má ale občas potíže se silnými oceánskými bouřemi. Tato skutečnost nabyla platnosti v závěru druholednového víkendu, kdy se zhruba 400 km východně od Madagaskaru a přibližně 500 km severozápadně od samotného Mauricia zformovala první tropická cyklóna tohoto ročníku.

Bansi, jak se tento systém jmenuje, produkoval v neděli odpoledne našeho času vítr o rychlosti okolo 80 km/h, což odpovídá intenzitě méně pokročilé tropické bouře (k večeru okolo 100 km/h). Oblačný vír by v nejbližších desítkách hodin měl postupovat směrem na východ až jihovýchod a přitom nabírat na síle, do přímého ohrožení se tak dostává Mauricius a do potencionálního i sousední francouzský Réunion. Vliv bouře Bansi byl na Mauriciu patrný už v neděli, a to v podobě její neškodné vnější oblačnosti, která zakryla zdejší oblohu. Dle předpokladů by se také mělo jednat o první letošní cyklon (vítr přesáhne rychlost 119 km/h, tj. 33 m/s).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. LEDEN

REKORDY NA 19. LEDEN

Na čtvrtek 19. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

Teplotní rekord přinášející počasí se konalo v Nashvillu, hlavním městě...

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

75 cm sněhu a více pamatuje Pec pod Sněžkou naposledy...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude jasno až polojasno,...

NAPLÁNUJTE SI LÉTO

NAPLÁNUJTE SI LÉTO

1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000 tipů, jak...

REKORDY NA 18. LEDEN

REKORDY NA 18. LEDEN

Na středu 18. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


REKORDY NA 17. LEDEN

REKORDY NA 17. LEDEN

Na úterý 17. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 16. LEDEN

REKORDY NA 16. LEDEN

Na pondělí 16. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...