MAURICIUS OHROŽUJE LETOŠNÍ PRVNÍ TB

12.1.2015 7:40 | Autor: redakce

P613

Čas je relativní. Malým příkladem může být život v mrakodrapu – přestože se zdá, že na všech patrech výškové budovy běží čas stejnoměrně, není tomu tak. Při jeho základně, tj. v přízemí, plyne pomaleji než na vrcholu. Pokud byste tedy celé dny a roky trávily třeba v nejvyšším patře dubajské velestavby jménem Burdž Chalífa, budete žít déle než ti, co budou pobývat o cca ¾ km níže. Tedy pouze v relativním smyslu, v tomto případě je rozdíl mezi souběhem času tak miniaturní, že se fakticky nijak neprojeví. Vše je dáno gravitací (Země) a jak je známo, čim silnější je, tím více se čas zpomaluje. V tomto ohledu by lidský život „zvěčnil“ horizont událostí černé díry, opět ale pouze v relativním smyslu, protože slapovým silám by materiál lidského těla dlouho nevzdoroval.

Fyzikální zákony související s gravitací byly z určitého úhlu pohledu o víkendu pozorovatelné i ve světě počasí – po silném teplotním skoku následoval rychlý a strmý pád (v praktickém životě by po nekontrolovaném odskoku od země následoval strmý a bolestivý náraz). Díky tomu bylo v poměrně krátkém časovém úseku k vidění vyzrálé jaro a také i (mírnější) zima.

V Ústí nad Labem (Vaňov), kde se sobotní odpolední hodnoty šplhaly až k 16.8°C, naměřili v neděli po poledni teploty jen okolo 4°C, tedy o přibližně 12 až 13°C méně než o den dříve. Podobně na tom byly také Doksany, které se 10. ledna dočkaly až 16.7°C a 11. ledna už se musely spokojit jen s 5°C. V severozápadním proudění se rovněž vyskytly sněhové přeháňky, a to i v nižších polohách. V průběhu 24 hodin se tím pádem vyspělé jaro přeměnilo zpět na zimu. Ve světovém měřítku je v tomto ohledu rekordmanem americké město Browning ve státě Montana (asi 1 000 obyvatel, nadmořská výška cca 1 330 m.n.m.), které se roku 1916 dočkalo propadu o 55°C – z 23. ledna a jeho 6.7°C se do 24. ledna ochladilo na -49°C.

Mauricius, malý, ale hustě osídlený ostrovní stát v Indickém oceánu, sice silné mrazy a tím ani takto výrazné teplotní proměny nezná, zato má ale občas potíže se silnými oceánskými bouřemi. Tato skutečnost nabyla platnosti v závěru druholednového víkendu, kdy se zhruba 400 km východně od Madagaskaru a přibližně 500 km severozápadně od samotného Mauricia zformovala první tropická cyklóna tohoto ročníku.

Bansi, jak se tento systém jmenuje, produkoval v neděli odpoledne našeho času vítr o rychlosti okolo 80 km/h, což odpovídá intenzitě méně pokročilé tropické bouře (k večeru okolo 100 km/h). Oblačný vír by v nejbližších desítkách hodin měl postupovat směrem na východ až jihovýchod a přitom nabírat na síle, do přímého ohrožení se tak dostává Mauricius a do potencionálního i sousední francouzský Réunion. Vliv bouře Bansi byl na Mauriciu patrný už v neděli, a to v podobě její neškodné vnější oblačnosti, která zakryla zdejší oblohu. Dle předpokladů by se také mělo jednat o první letošní cyklon (vítr přesáhne rychlost 119 km/h, tj. 33 m/s).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

MRÁZ VYSTŘÍDÁ OBLEVA

V pondělí bude jasno nebo skoro jasno, místy mrznoucí mlhy...

LASVEGASKÁ LEDOVÁ VLNA 2. 12. – 5. 12. a 7. 12. 1948

Sobota 3. prosince 2016 přivedla na meteorologický svět v rámci...

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

V BIRDSVILLE ZDOLÁN TAKÉ 3. PROSINEC 1981 a 2008

S jihoqueenslandským městečkem Birdsville, stejně jako s australskou povětrnostní situací,...


V BIRDSVILLE BYL POKOŘEN 2. PROSINEC 2002

V BIRDSVILLE BYL POKOŘEN 2. PROSINEC 2002

Značná část australského vnitrozemí byla před prvním prosincovým víkendem (tj....

NA LYSÉ HOŘE PŘES 50 CM SNĚHU – PRVNĚ ZA 11 LET

NA LYSÉ HOŘE PŘES 50 CM SNĚHU – PRVNĚ ZA 11 LET

V první den letošní meteorologické zimy (tj. ve čtvrtek 1....

REKORDY NA 3. PROSINCE

REKORDY NA 3. PROSINCE

Na sobotu 3. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

Santiago nebo také Santiago de Chile je hlavním městem velmi...

141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

11,1 °C v celkovém průměru, 7,8 °C v minimálním průměru,...

ZIMĚ SE U NÁS ZALÍBILO

ZIMĚ SE U NÁS ZALÍBILO

V pátek bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo déšť...